ایران از هیچ اقدام مشروع برای اطمینان از مجازات عاملان ترور کوتاهی نمی‌کند

139907061919297621315604رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی گفت: بی‌شک جمهوری اسلامی ایران از هیچ اقدام قانونی و مشروع برای حصول اطمینان از اینکه عوامل ترور سازمان‌یافته فرامرزی، در پیشگاه عدالت حاضر شده و به سزای قانونی عمل خود برسند، کوتاهی نخواهد کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، زهره الهیان رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا و کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل،‌ ضمن درخواست برای موضع‌گیری صریح نهادهای بین‌المللی در قبال این اقدامات تروریستی، بر پیگیری ایران تا حصول اطمینان از مجازات قطعی عاملان ترورها تأکید کرد.

 

متن این نامه به شرح ذیل است:

سرکار خانم ماریا آرنا_ رئیس کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا

سرکار خانم میشل باچلت_کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل

همانگونه که استحضار دارند؛ عناصر تروریست مسلح روز جمعه مورخ 7 آذر 1399 هجری شمسی برابر با 27 نوامبر 2020 میلادی در یک اقدام تروریستی سازمان‌یافته، خودروی حامل دانشمند ایرانی جناب آقای دکتر محسن فخری زاده معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مورد حمله قرار دادند و اقدام به قتل ایشان در منطقه آبسرد تهران کردند.

اقدام تروریستی عناصر مسلح سازمان یافته در قتل فرامرز دانشمند ایرانی در حالی صورت گرفت که ایشان نقش برجسته‌ای در تولید نخستین کیت بومی تشخیص و واکسن کرونا برای شهروندان ایرانی اعم از زنان و کودکان در شرایط تحریم غیرانسانی علیخه جمهوری اسلامی ایران و همچنین مشارکت در تلاش‌های بین‌المللی به منظور مهار این بیماری مهلک برعهده داشت.

 

کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی این عمل مجرمانه و تبهکارانه را، مصداق بارز نقض آشکار قوانین بین‌المللی، منشور سازمان ملل متحد و نادیده گرفتن مبانی انسانی و اخلاقی اصول مسلم حقوق بشر می‌داند که موجب مسئولیت محرز بین‌المللی سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی حقوق بشر است.

 

شوربختانه سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با اعمال استانداردهای دوگانه از محکومیت این قبیل ترورها در جمهوری اسلامی ایران اجتناب کرده‌اند.

 

اعضای کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی موکدا اعتقاد دارند هرگونه سکوت و بی‌تحرکی جامعه بین‌الملل به ویژه سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی حقوق بشری در قبال این گونه اعمال مجرمانه تروریستی و قتل های فرامرزی سازمان‌یافته باعث گستاخی بیشتر معاونین و آمران چنین  جنایات ضدبشری و تهدید صلح و امنیت منطقه و جهان خواهد شد.

 

بدون شک جمهوری اسلامی ایران که نقش برجسته‌ای در مسیر مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیا داشته است با تأکید بر پیگیری حقوقی و قضائی مجازات قطعی آمران و عاملان این اقدام تروریستی، از هیچ اقدام قانونی و مشروع برای حصول اطمینان از اینکه مباشرین، معاونین و آمران ترور سازمان‌یافته فرامرزی، در پیشگاه عدالت حاضر شده و به سزای قانونی عمل خود برسند، کوتاهی نخواهد کرد.

 

در پایان از سرکار عالی انتظار می‌رود ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی و عدم پیروی از استانداردهای دوگانه به نوبه خود بسترهای حقوقی و قانونی لازم را برای اتخاذ اقدامات مشترک و جمعی به منظور جلوگیری از تکرار چنین فجایع تروریستی در سراسر جهان فراهم سازید.

 

زهره الهیان_ رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران

 


جدیدترین مطالب

یادداشتی از بنیاد هابیلیان

پنج نکته درباره آزادی حمید نوری

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با جانباز حملۀ تروریستی زاهدان

عملیات جیش الظلم یک کار فرامنطقه‌ای بود

جرم انگاری شکنجه در قوانین بین المللی

منافقین را باید دشمن همه ملت‌ها دانست

دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با خانواده شهید حسین انتظاریان

شهیدی که خواب شهادتش را دیده بود

مطالب پربازدید بخش خبر

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان