انتقام سخت حق متقابل جمهوری اسلامی است

169356414

رییس پژوهشکده شورای نگهبان گفت: انتقام سخت در جای خودش بعنوان یک حق متقابل برای جمهوری اسلامی ایران و مردم منطقه محفوظ است که هرگاه فرصتش فراهم شود این کار انجام می‌شود.

 

به گزارش هابیلیان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی در نشست تخصصی مدافعان حقیقی حقوق بشر با موضوع بررسی ابعاد حقوقی، منطقه‌ای و بین‌المللی ترور شهید قاسم سلیمانی که با حضور کارشنان و اساتید علم حقوق در مشهد برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی حاج‌قاسم سلیمانی گفت: این شهید هم مخلص و هم یکی از مجاهدان راه خدا بود.

 

عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: شهید سلیمانی از ابتدای انقلاب در جهت حراست و پاسداری از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پیشگام بود و در هشت سال دفاع مقدس خوش درخشید و تا زمان شهادت پاسداری از حریم ولایت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را ادامه داد.

 

کدخدایی با اشاره به تلاش‌های شبانه‌روزی شهید سلیمانی در خنثی‌سازی توطئه‌های استکبار جهانی تصریح کرد: امنیت امروز کشورمان و همچنین پایان حکومت داعش در عراق و سوریه حاصل مجاهدت‌های این شهید بزرگوار است.

 

وی خاطرنشان کرد: دشمنان خیال کرده‌اند با شهادت این عزیز به زعم خودشان نور شهید عزیز را خاموش کرده‌اند، غافل از این که نور الهی خاموش شدنی نیست.

 

رییس پژوهشکده شورای نگهبان با بیان اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی یک حیات پربرکت داشت که تمام مردم اعم از ایران و منطقه از وجود پربرکت آن بهره‌مند شدند، گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی با شهادت خود راه جدیدی را پیش رو ملت‌های منطقه باز و مکتب شهید سلیمانی را پی‌ریزی کرد، مکتبی که در تعابیر اسلامی همچنان ادامه‌دار خواهد بود و چراغ آن خاموش نخواهد شد.

 

وی که در جمع مدیران ارشد قضایی و مدیران کل استان و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شورای شهر سخنرانی می‌کرد، افزود: اقدام جنایتکارانه استکبار جهانی در شهادت سردار دلها و همراهان عزیز او ابومهدی المهندس و بقیه یاران ایشان قطعاً یک جنایت جنگی و یک ترور دولتی است که هیچ شک و شبهه‌ای در آن نیست.

 

کدخدایی با اشاره به قبول مسئولیت این جنایت توسط سردمداران آمریکا گفت: آنها این جنایت را به نام خودشان ثبت کرده‌اند، بنابراین در بحث انتساب عمل به جرم هیچ تردید و شبهه‌ای نیست.

 

سخنگوی پیشین شورای نگهبان با اشاره به اقدامات دستگاه‌های مختلف و رییس قوه قضاییه و رییس جمهور در پیگیری پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی اضافه کرد: این اقدامات جای تشکر دارد و روسای قوا در این موضوع مصمّم هستند.

 

 این استاد دانشگاه با بیان اینکه معمولاً در اینگونه جرائمی که اتفاق می‌افتد چند حالت وجود دارد که باید با هر کدام از آنها در جای خود بحث شود و ببینیم که چه راهکار حقوقی داریم، تاکید کرد: نباید پاسخ این جنایت به اقدامات حقوقی محدود شود و به فرمایش مقام معظم رهبری باید انتقام سخت گرفته شود و انتقام سخت در جای خودش بعنوان یک حق متقابل برای جمهوری اسلامی ایران و مردم منطقه محفوظ است که هرگاه فرصتش فراهم شود این کار انجام می‌شود.

 

کدخدایی درخصوص جنبه حقوقی این جنایت هم گفت: در باب حقوقی تشریفاتی وجود دارد که باید ملاحظه شود و یک جنبه حقوقی قضیه یا اصطلاحاً جنبه مدنی مطلب این است است که آیا مرجعی برای رسیدگی وجود دارد و امکانپذیر است؟ که البته این بحث از چند جهت قابل بررسی است.

 

وی ادامه داد: اول اینکه به هرحال شهید حاج قاسم بعنوان تَبَعه جمهوری اسلامی بوده و خسارت عظیمی که وارد شده است، جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری این موضوع مُحِق است و خوشبختانه در این زمینه در یکی دو سال گذشته پیگیری‌هایی که انجام شده منجر به تنظیم دادخواست‌هایی در دوبخش دادخواست‌های مردمی و پیگیری از سوی خانواده‌های شهدای عزیز ما شده است.

 

این استاد حقوق بین‌الملل تصریح کرد: مبنای این وضعیت قانون ۱۳۹۲ است که قبلاً ۱۳۷۷ بود و بعد اصلاح شد که این قانون به ما حق می‌دهد که در مقابل اقداماتی که دولت جنایتکار آمریکا مرتکب می‌شود مراجع ما هم صلاحیت داشته باشند به آن رسیدگی کنند که در شعبه ۵۵ دادگاه تهران رسیدگی‌هایی انجام داده و در زمینه‌های مختلف و آرائی هم صادر شده است که بعنوان یک اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران می‌تواند انجام دهد.

 

کدخدایی عنوان کرد: در حقوق کیفری هم به استناد قانون مجازات اسلامی گفته شده است حتی اگر یک غیرایرانی جرمی علیه ایران انجام دهد قابل تعقیب است، لذا دادگاه های داخلی ما هم صلاحیت دارند در حوزه کیفری اقداماتی را داشته باشند و در مساله شهادت حاج قاسم سلیمانی یک نکته وجود دارد، اینکه آیا بحث مصونیت سران آمریکا از جمله رییس جمهور سابق، امکان نقض حقوقی آن وجود دارد و محاکم جمهوری اسلامی صلاحیت نقض آن را دارند.

 

وی ادامه داد: در این خصوص خوشبختانه راهکارهایی پیش بینی شده و اخیرا هم برخی نهادهای عراقی تصمیماتی گرفته‌اند که گشایش خوبی است و امیدواریم در حوزه کیفری دادگاه‌های جمهوری اسلامی بتوانند این مراحل را به اتمام برسانند.

 

رییس پژوهشکده شورای نگهبان بیان کرد: یک بحث هم بحث تعقیب بین‌المللی است در حوزه کیفری که ICC هست که با توجه به صلاحیت‌های خاصی که از کنوانسیون ۱۹۷۳ دارد، مصونیت نمایندگان هر کشور را لحاظ کرده است و امکان تعقیب آمریکا وجود دارد، اما بنظر می‌رسد در حوزه کیفری سهل الوصول‌تر است و مطالعاتی در این حوزه انجام شده تا پیگرد بین‌المللی هم داشته باشیم.

 

کدخدایی با اشاره به «اصل تشکیل دادگاه مشترک» به عنوان راهکار آخر گفت: به دلیل اینکه هم محل وقوع جرم در عراق بوده و هم اتباع عراقی در این جنایت به شهادت رسیدند؛ عراق هم ذیصلاح است و می‌توان بین عراق و ایران دادگاه مشترک منطقه‌ای تشکیل دهیم.

 

وی تاکید کرد: پیشنهاداتی در این خصوص در حال مطالعه است که اگر امکانپذیر بود از این طریق هم اقدامی صورت می‌گیرد، ضمن اینکه دولت عراق و قوه قضائیه عراق هم اقدامات خوبی را انجام داده‌اند، در واقع بعد از کنار رفتن ترامپ جنایتکار قرار بازداشتی برای او صادر و ابلاغ شده است که اقدام خوبی است و امیدواریم که ادامه پیدا کند.

 

عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به ظرفیت سازمان بسیج حقوقدانان تاکید کرد: باید از این ظرفیت برای کمک به این موضوع استفاده شود و اگر پیشنهادات و نکاتی دارند به دوستان ما اعلام کنند تا در این جهت اگر فکر جدیدی هست بتواند در کمک کردن به تعقیب کیفری حقوقی و کیفری جنایتکاران آمریکایی موثر باشد و راهنمایی برای کارشناسانی که در این زمینه کار می‌کنند باشد.

 

کدخدایی در ادامه با تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران ارزان به دست ما نرسیده است، افزود: آنچه که مهم است این است که بدانیم نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام بر حقّی است که با هدایتها و راهنمایی‌های انسان بزرگی همچون حضرت امام رضوان الله تعالی علیه و با پشتیبانی و حمایت‌های مردم شکل گرفت که شاهد این حمایت‌ها همین شهدای جنگ تحمیلی هستند که امروز در محضرشان هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه شهید سلیمانی انسانی بود که در خارج از کشور بهتر شناخته شده بود، گفت: او یک فرماندهی بود که هیچ نظیری نداشت و دشمن به خوبی او را می شناخت و فرماندهی بود که تجربه ۸ سال دفاع مقدس را با خودش به همراه داشت و در طول این سال‌ها به این تجربه اضافه شده بود و همچنان هدایت‌های نظامی کشور را بر عهده داشت.

 

عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: ما حَسَب ظاهر سرمایه‌هایی همچون سردار سلیمانی را از دست دادیم که این موضوع موجب می‌شود که ما در هرجایی که هستیم، چه در یک پست اداری یا قضایی و حقوقی یا در پست اجرایی، متوجه باشیم چه هزینه‌ای برای استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده است بنابراین باید همه ما از حقوق نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و منافع ملی حمایت کنیم و هر جا که لازم باشد حضور داشته باشیم که خدای ناکرده شرمنده شهدای عزیز نباشیم.


مطالب پربازدید سایت

مطالب پربازدید بخش خبر

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان