اروپا تکلیف خود را با گروهک تروریستی منافقین روشن کند

Takhtravanchi

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: اروپا باید تکلیف خود را با تروریسم و مهم‌تر از آن گروهک تروریستی منافقین روشن کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی هابیلیان به نقل از ایرنا، مجید تخت روانچی معتقد است: بهبود روابط تهران با کشورهای اروپایی محدود به حوزه اقتصاد نیست و گفت‌و‌گو در جایگاه برابر در موارد بسیاری شدنی است.

وی در گفت‌و‌گویی با ماهنامه ایرانی دیپلمات به تشریح روابط ایران و اروپا و اینکه هم اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد و همچنین چشم‌انداز آن در دوره پساتحریم چیست؟ پرداخته است که در ذیل می‌خوانید:

یکی از مشکلات و چالش‌های بزرگی که در روابط با اروپا، به خصوص بریتانیا، فرانسه و آلمان وجود دارد، فعالیت گروه تروریستی مجاهدین خلق در اروپا است. این امر به هر حال می‌تواند به نوعی به رابطه ما صدمه بزند چون آن‌ها فعالیت‌های مستمر علیه کشورمان دارند. وزارت امور خارجه برای کنترل یا حل این موضوع چه اقداماتی را انجام داده یا در دستور کار دارد؟

تخت روانچی: نمی‌شود گفت گروهی تا دیروز سازمان تروریستی بوده و از امروز سازمان تروریستی نیست. چنین اتفاقاتی نشانه برخورد سیاسی با موضوع است. یکی از ایراداتی که ما به کشورهای اروپایی داریم و خیلی شفاف و روشن هم با آن‌ها مطرح می‌کنیم، نوع برخوردشان با پدیده تروریسم و به طور مشخص سازمان منافقین است. این‌ها ادعا دارند که با تروریسم مبارزه می‌کنند؛ مثلا می‌گویند داعش این طور و القاعده آن طور است، ولی وقتی به این سازمان می‌رسد می‌بینیم که خیلی راحت چشمشان را می‌بندند و اجازه فعالیت می‌دهند و حتی آن‌ها را از فهرست گروههای تروریستی خارج می‌کنند. درحالی که اگر واقعا بنا باشد برخورد صادقانه‌ای با این قضیه انجام شود، خود آن‌ها می‌دانند که چه جنایاتی توسط این گروه انجام شده و همکاری‌های آن‌ها با صدام در طول جنگ تحمیلی و سال‌های بعد از آن، به چه نحو بوده است. این یکی از موضوعاتی است که ما فکر می‌کنیم کشورهای اروپایی باید تکلیف خود را درباره آن روشن کنند، آن‌ها باید تکلیف خود را در قضیه تروریسم روشن کنند. بعضی بهانه‌هایی می‌آورند اما این بهانه‌هایی که در ارتباط با برخورد نرم با این سازمان مطرح می‌شود به نظر ما واقعا هیچ توجیهی ندارد و حاکی از برخورد دوگانه است که باید تغییر پیدا کند.

در دوره ریاست جمهوری اصلاحات شاهد برخورد کشورهای اروپایی به خصوص کشورهایی مانند فرانسه با جریان منافقین بودیم؛ از جمله بازداشت سرکرده این گروه. با توجه به بهبود روابط بین ایران و اروپا، می‌توانیم شاهد چنین اقداماتی در اروپا علیه این گروهک تروریستی باشیم؟

تخت روانچی: اینکه ما برای برخورد کشورهای اروپایی با این‌ها برنامه داشته باشیم، موضوع بحث ما نیست. ما می‌گوییم این کشور‌ها به عنوان یک کار اصولی، نه در حرف، بلکه در عمل باید با پدیده تروریسم مقابله کنند. تروریسم خوب و بد وجود ندارد. اگر باید با تروریسم مقابله شود، باید با هر نوع فعالیت تروریستی مقابله شود؛ چه این فعالیت تروریستی توسط داعش انجام گیرد، چه توسط القاعده و چه توسط منافقین. کشورهایی که ادعا دارند در روابط خارجی آن‌ها اصولی برقرار و حاکم است، باید ادعایشان را در عمل نشان دهند. این چیزی است که ما مطرح می‌کنیم.

اما متاسفانه شاهد روابط بسیار نزدیکی بین این جریان و به طور مثال سوسیالیست‌های فرانسوی یا حضور جدی این جریان در پارلمان اروپا هستیم و به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی باید اقداماتی در این زمینه انجام دهد.

ما در گفتگوهایی که با کشورهای اروپایی داشتیم، مطرح کردیم که شما بالاخره باید تکلیف خود را با این پدیده روشن کنید. البته دلیل مطرح شدن این موضوع، این نیست که ما نگرانی‌هایی از نظر امنیتیمان داشته باشیم. امنیت در کشور برقرار است. بحمدالله ایران یک کشور امن در این منطقه آشوب‌زده است. هرطرفی را که دوروبر ما می‌بینید گرفتار آشوب و بلوا و سروصدا است، اما ما اکنون سطح امنیت بسیار بالایی داریم. ولی نکته این است که به خاطر اینکه این کشور‌ها ادعای مبارزه با تروریسم دارند؛ ما می‌گوییم این ادعا باید در عمل ثابت شود.


مطالب پربازدید سایت

حمله تروریستی به سه نقطه شهرستان چابهار و راسک

تعداد شهدای حمله تروریستی به راسک و چابهاربه 16 نفر رسید

بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور)

باز هم تروریسم و باز هم کاپشن صورتی

جدیدترین مطالب

بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور)

باز هم تروریسم و باز هم کاپشن صورتی

حمله تروریستی به سه نقطه شهرستان چابهار و راسک

تعداد شهدای حمله تروریستی به راسک و چابهاربه 16 نفر رسید

سعید کریمی از مجروحان حمله تروریستی راسک و چابهار عیادت کرد

وضعیت مجروحان حمله تروریستی چابهار و راسک

محمود عباس‌زاده مشکینی عضو کمیسیون امنیت ملی

ورود کمیسیون امنیت ملی به حمله تروریستی راسک و چابهار

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور:

عناصر تروریستی راسک و چابهار ملیت غیر ایرانی دارند

مطالب پربازدید بخش خبر

شهادت یک نوزاد در حمله تروریست‌ها

حمله تروریست‌ها در ایام نوروز

حمله تروریستی به سه نقطه شهرستان چابهار و راسک

تعداد شهدای حمله تروریستی به راسک و چابهاربه 16 نفر رسید

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان