اجرای زندگی شهید صیاد شیرازی در رادیو

509728 828شبکه رادیویی تهران به مدت یک هفته زندگی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران را که در روز ۲۱ فروردین سال ۷۸ توسط منافقین به شهادت رسید، مرور می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان به نقل از روابط عمومی رادیو تهران، برنامه«سنگلج» از رادیو تهران که به بازخوانی کتاب‌های گویا اختصاص یافته است این روزها برای تکریم و ارج نهادن به شهدای گرانقدر ترور و خانواده بزرگوار و ارجمند‌شان از برنامه «سنگلج» به بازخوانی زندگی شهدای ترور می‌پردازد.

 

فردی بنام زیاد صیاد شیرازی (پدر شهید صیاد شیرازی)، که یک نظامی است به دلیل درگیری با دو سرباز جوان بازداشت می‌شود. او نامه‌ای به شاه می‌نویسد و ارتش شاه را به سخره می‌گیرد. با این کار او تا آخر عمر خانه‌نشین می‌شود و علی مجبور به ترک تحصیل و رفتن به کار به جای پدر می‌شود.

 

بعد از مدتی علی در آزمون ورودی ارتش، با کسب نمره‌ ممتاز، پذیرفته می‌شود، اما برای قبولی کامل باید در مصاحبه شرکت کند. علی در مصاحبه نیز پذیرفته می‌شود و روز به روز در کارش پیشرفت می کند، اما به خاطر متدین بودن، مدام زیر ذره‌بین مسئولان قرار می‌گیرد. در این زمان، عراق در حال دست‌اندازی به مرزهای ایران است و فرماندهان تصمیم می‌گیرند برای محافظت و بررسی حدود مرزی، نیروهایشان را به آنجا اعزام کنند. علی همان افسر خبره‌ای است که برای رسم نقشه‌ دقیق نظامی به این مأموریت اعزام می‌شود.

 

در سال‌های شکل‌گیری انقلاب، علی برای گذراندن دوره‌های نظامی، راهی آمریکا می‌شود و پس از بازگشت، به سنندج اعزام می‌شود. در آن سال‌ها ساواک به خاطر حساسیت‌هایی او را دستگیر می‌کند که با فرار شاه و پیروزی انقلاب، آزاد می‌شود.

 

علی صیاد شیرازی برای پیشرفت انقلاب با جان و دل تلاش می‌کند تا این که با شروع جنگ تحمیلی در‌گیری‌ها شدت می‌گیرد. او در یکی از ماموریت‌ها زخمی می‌شود و به دستور بنی صدر از فرماندهی قرارگاه برکنار می‌شود.

 

او که از خانه‌نشینی خسته شده، مانند یک سرباز وظیفه، برای دفاع به جنگ می‌رود. بعد از برکناری بنی‌صدر، امام خمینی (ره) او را به مقام فرماندهی نیروهای زمینی منصوب می‌کند. در این سال‌ها، ضد انقلاب‌ها بارها برای ترور علی صیاد شیرازی تلاش کردند، اما موفق نشدند تا اینکه در سال ۱۳۷۸ او را در مقابل خانه‌اش به شهادت رساندند.

 

این مجموعه در ۷ قسمت از روز چهارشنبه ۲۶ آذر ساعت ۰۱:۳۰ بامداد در برنامه سنگلج از شبکه رادیویی تهران با تهیه و تنظیم اسماعیل عابدیان روی آنتن می‌رود.

 


مطالب پربازدید سایت

مطالب پربازدید بخش خبر

مقام ارشد اطلاعاتی حزب بعث در گفت‌وگو با الشرق الاوسط؛

ترورهای شهید بهشتی و رجایی طرح اطلاعات عراق با همکاری منافقین بود

هشتمین روز نمایشگاه بین المللی کتاب 1402

آثار پرفروش هابیلیان در نمایشگاه بین المللی‌کتاب تهران

مهر 1359
4 شنبه 5 شنبه جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان