آژانس نباید بازیچه گروه‌های تروریستی باشد

14000708093

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص فعالیت‌ها و مواضع اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌عنوان سازمان مستقل و بین‌المللی نباید بازیچه گروه‌های تروریستی قرار بگیرد.

 

به گزارش هابیلیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که به‌منظور دیدار با مقامات هسته‌ای روسیه در مسکو حضور دارد، در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک این کشور درباره «میزان سطح غنی‌سازی اورانیوم» در جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران در چارچوب پادمان متعهد به قوانین است و اصل بر تعهد به NPT می‌باشد؛ افزون بر این موضوع ایران به‌عنوان یک کشور اسلامی، با فتوای رهبری عظیم‌الشأن، عدم اشاعه سلاح هسته‌ای را تکلیف می‌داند، این موضوع خود فراتر از قانون می‌باشد و لازم‌الاجرا است؛ بنابراین برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز است و مرز غنی‌سازی به‌میزانی است که پروژه‌های صلح‌آمیز قابل اجرا باشد.

 

معاون رئیس جمهور درباره مواضع اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و عدم اجازه دسترسی به دوربین‌های نظارتی در سایت کرج اظهار داشت: در ایران بر اساس پادمان سالهاست که آژانس دوربین نظارتی دارد و بازرسی‌های آژانس مداوم انجام می‌شود، بر اساس وظایف نظارتی آژانس، بازرسی‌ها از طریق دوربین یا سرزدن حضوری بازرس‌ها انجام می‌گیرد و سیستم‌های نظارتی مختص به کشورهای دیگر هم می‌باشد، متأسفانه به‌دلیل شیطنت‌ها و دشمنی‌هایی که با ایران می‌شود، نحوه برخورد با برنامه هسته‌ای ایران سیاسی و گزینشی و تبعیض‌آمیز است و این رفتار کاملاً غیرقانونی و مردود است. جمهوری اسلامی ایران در راستای اعتمادسازی تاکنون خویشتنداری کرده و با حسن‌نیت رفتار کرده است.

 

آژانس مشکلی در نظارت پادمانی تاکنون با ایران نداشته است اما در مورد نوع دوم دوربین‌ها که بر اساس توافق‌نامه برجام توسط آژانس نصب شده است، باید بگویم که این اقدام در یک معامله بوده و حسن‌نیت ایران را ثابت می‌کند، آنها متعهد شدند که تمام تحریم‌های ذکرشده در برجام را لغو کنند و تسهیل‌گری در دستیابی ایران به تکنولوژی، امکانات و مواردی را که در توافق قید شده است ایجاد کنند، این معامله دوسویه است، یک قدم طرف مقابل (1+5) برمی‌دارد و یک قدم هم در مقابل ایران بر خواهد داشت. در این توافق کشور آمریکا و اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل نکردند و با توجه به اینکه ایران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای را ذیل این توافق کاهش داد، این دوربین‌ها برای رصد کاهش فعالیت‌های هسته‌ای ایران نصب شده بودند؛ حدود 2.5 سال از این توافق گذشته است و هیچ‌کدام از تعهدات طرف مقابل انجام نشده است. ایران داوطلبانه نظارت اضافی و الحاقی را در جهت اعتمادسازی پذیرفته فقط برای اینکه تحریم‌ها برداشته شود اما شاهد تحریم‌های جدید ظالمانه، غیرانسانی، غیرقانونی و پرتکرار به‌جای رفع تحریم‌ها هستیم. طبق پادمان نظارت‌ها انجام می‌شود، وقتی به تعهدات خودتان عمل نکردید چه نظارتی می‌خواهید فراتر از پادمان داشته باشید؟! جمهوری اسلامی ایران طبق قانون عمل کرده است. از اول با صدای بلند گفته‌ایم، هیچ برنامه نظامی نداریم. این اتهامات و حرف‌های پرتکرار و مشمئزکننده هیچ جایگاهی ندارد. به‌خاطر تخریب ذهن مردم دنیا نسبت به برنامه هسته‌ای ایران متأسفیم؛ انرژی هسته‌ای برای همه کشورها یک حق است و سلاح هسته‌ای برای همه کشورها باید ممنوع باشد، جای تعجب است که کشوری موضوع هسته‌ای ایران را پیگیری می‌کند که خودش دارای سلاح هسته‌ای هست و NPT را امضا نکرده است. مردم ایران از زبان زور استقبال نمی‌کنند؛ ما صادقانه رفتار کردیم و این دشمنی‌ها بر مردم ایران تأثیری نخواهد گذاشت. راه غلط درپیش‌گرفته توسط طرف آمریکا و اروپایی‌ها باید متوقف شود و بیش از این به منافع مردم ایران لطمه نزنند.

 

وی اضافه کرد: هیچ اختلاف نظر عمده‌ای با آژانس نیست، این موضوع اخیر سایت کرج این است که سایت مدنظر بر اساس حادثه تروریستی و با هدایت تروریست‌ها تخریب شده است، آژانس هم این اقدام را محکوم نکرده است، این سایت در حال بازسازی می‌باشد و پرونده مراجع قضایی و امنیتی در سایت کرج باز است، ما در تهران و هم در وین و هم در بیانیه مشترک اعلام کردیم که کارت حافظه دوربین‌ها مشخص شده، بنابراین موارد مشخص‌شده تعویض شدند و مورد سایت کرج هم بعد از عدم محکومیت حمله توسط آژانس که این اقدام به‌نوعی تشویق تروریست‌ها می‌باشد، دسترسی‌ها محدود شد و این اقدام آژانس فقط جای تأسف دارد.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص اظهارات آژانس مبنی بر وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در ایران گفت: این موضوع از همان داستان‌های گروه ضدانقلاب و تروریستی هست که در پناه امن اروپایی‌ها زندگی می‌کنند و تأمین مالی می‌شوند و با اخبار کذب آژانس را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در تفاهم‌نامه برجام این موضوعات بحث شده است و پرونده بسته به حساب می‌آید. با ترفندهای فتنه‌آمیز و کاغذ و عکس ماهواره‌ای که اصالتی ندارد و با شواهد غیر‌مستدل اتهام وارد می‌کنند که این رفتارها نخ‌نما شده است؛ آژانس نباید بازیچه گروه‌های تروریستی قرار بگیرد.

 

اسلامی در پاسخ به اصل توافق‌نامه و حمایت از برجام اظهار داشت: برجام تصمیم جمهوری اسلامی ایران بوده است؛ هدف پاکی از سوی ایران در این توافق‌نامه وجود دارد و آن رفع اتهامات علیه برنامه هسته‌ای ایران بوده است. رفع این اتهامات هزینه تأخیر در توسعه و پیشرفت برنامه هسته‌ای برای جمهوری اسلامی ایران را به‌همراه داشته است؛ تا اعتماد طرف مقابل جلب شود. جای تأسف دارد که جامعه بین‌المللی بعد از ماه‌ها مذاکرات و امضای سند، این توافق را نقض می‌کنند و مدعی هم می‌شوند. در زمان حاضر فقط جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به‌خاطر انجام کامل توافق و نقض تعهدات طرف مقابل، مدعی باشد.

 

معاون رئیس جمهور در خصوص مهمترین موضوعات همکاری ایران و روسیه در زمینه انرژی هسته‌ای بیان کرد: همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه نیروگاه اتمی بوشهر است و شامل سه بخش می‌شود؛ نیروگاه شماره 1 که در مدار است و از فعالیت خوبی برخوردار می‌باشد؛ قرارداد جدید برای احداث دو واحد نیروگاهی داریم که در حال اجراست و مذاکرات خوب و اثربخشی با همتای روسی داشتیم.

 

 رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص اظهارات اخیر یکی از مقامات سابق کشور آمریکا درباره امکان در اختیار قرار دادن سلاح هسته‌ای توسط پاکستان به طالبان گفت: آمریکایی‌ها مسئول ایجاد ناامنی در منطقه هستند؛ مولد این شرایط آمریکایی‌ها هستند.


مطالب پربازدید سایت

Error: No articles to display

جدیدترین مطالب

بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور)

باز هم تروریسم و باز هم کاپشن صورتی

حمله تروریستی به سه نقطه شهرستان چابهار و راسک

تعداد شهدای حمله تروریستی به راسک و چابهاربه 16 نفر رسید

سعید کریمی از مجروحان حمله تروریستی راسک و چابهار عیادت کرد

وضعیت مجروحان حمله تروریستی چابهار و راسک

محمود عباس‌زاده مشکینی عضو کمیسیون امنیت ملی

ورود کمیسیون امنیت ملی به حمله تروریستی راسک و چابهار

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور:

عناصر تروریستی راسک و چابهار ملیت غیر ایرانی دارند

مطالب پربازدید بخش خبر

شهادت یک نوزاد در حمله تروریست‌ها

حمله تروریست‌ها در ایام نوروز

حمله تروریستی به سه نقطه شهرستان چابهار و راسک

تعداد شهدای حمله تروریستی به راسک و چابهاربه 16 نفر رسید

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان