شهیده راضیه کشاورز

منبع: هابیلیان


ولادت: ۱۳۷۱
شهادت: ۱۰/۰۲/۱۳۸۷
مکان شهادت: بیمارستان
عامل شهادت: جراحات ناشی از انفجار بمب توسط گروهک تروریستی تندر در حسینیه سیدالشهدای (ع) شیراز(وابسته به انجمن پادشاهی)

** دوست شهید

رفته بودیم بیمارستان. راضیه بهتر بود، چشاشو باز می کرد و برامون دست تکون میداد. مادر پدرش از خوشحالی دورمون میگشتن و قربون صدقمون میرفتن، می گفتن ان شاء لله راضیه خوب بشه و باز با شما بیاد و بره

** دوست شهید: روز شهادت

امروز که رفتیم بیمارستان مادر و پدرش از ناراحتی چشاشون به زور باز می شد. اینقدر ناراحت بودن که ما رومون نمیشد بریم پیششون. یکی از پرستارا آشنامون بود و میگفت حالش اصلا خوب نیست.

** دوست شهید: ظهر روز آخر

بعد از ظهر بیمارستان بودیم. یه دفعه حالش بهم ریخت. ایست قلبی کرده بود. دکترا ریختن دور و برش و بعد دو ساعت طبیعی شد. و امشب هم پر کشید. الان دارم از خونشون میام. غوغای محشر بود. پدرش می گفت: حالا کی همه مونو نصیحت کنه ؟! مامانش می گفت: وای بچه حافظ قرانم. وای دختر نورانی ام
به یاد مادرمون حضرت زهرا ۱۸ روز توی بیمارستان بود، اونم دقیقا با سینه ای خرد شده، چادری خاکی و پهلویی شکسته و ۱۸ روز خس خس نفسهای دردناک.

** مادر شهیده

راضیه همه چیش روی حساب و کتاب بود! این ۱۸ روزی هم که موند، برای این بود که ما رو آماده کنه، برای این بود که ما دعا و مفاتیح زیاد بخونیم و آماده بشیم برا رفتنش! و الّا اگه همون روز اول رفته بود کلی ناشکری می کردم!
خیلی خیلی درس میخوند ، می گفت: می خواهم با درسم انقلاب کنم و با درس خوندن شکر گزار زحمات والدینم باشم.
توی زندگی همیشه جهانی دعا می کرد، تنها دغدغه خودشو نداشت، دوست داشت همه موفق باشن و به اونا کمک می کرد.
روز به روز همراه با قرآن بزرگ می شد، توی مجالس اهل بیت شرکت میکرد، سخنرانی ها رو خوب گوش میداد و به اونا عمل میکرد.
مهربانی و سکوت همیشگی ، از بارزترین ویژگی های اخلاقیش بود.
راضیه به مسائلی از جمله نماز اول وقت، رابطه عاطفی با خانواده و حجاب در زندگی اهمیت زیادی می داد.
به شهید برونسی خیلی علاقه داشت، ایشون رو الگوی خودش تو زندگی قرار داده بود، اما حالا خودش شده یه الگو برای هم سن و سالاش، شهادت واقعا برازنده راضیه بود.
راضیه با عملش کار فرهنگی می کرد. با عملش به همه درس می داد .
سی دی های سخنرانی آقا سید (انجوی نژاد) رو از نوارخونه می گرفت و بین بچه های مدرسه پخش می کرد و براشون صحبت می کرد. سی دی ها رو به بچه هایی می داد که به هر دلیلی نمی تونن بیان کانون .
پدرش از رزمنده های جبهه بود. همیشه از پدرش می پرسید: وقتی دوستات شهید می شدن چه حالی داشتن ؟ موقع شهادت چی می گفتن؟
خسته از مدرسه بر می گشت، وقتی می گفتم خسته نباشی، دستانم رو می بوسید و در آغوشم می گرفت، می گفت: مامان خیلی دوستت دارم، شما از صبح تا حالا زحمت کشیدید، من که کاری نکردم. از حالا به بعد نوبت منه، شما برید استراحت کنید .
سال تحویل امسال (۱۳۸۷) با کانون مشهد بود. خیلی اصرار کردم که سوغاتی چیزی نخره. یه شیشه عطر یاس برای خودش خریده بود و از اینکه نتونسته بود کفن بخره غصه می خورد .
اردیبهشت قصد زیارت کربلا داشت. بعد از انفجار، هیجده روز منتظر مهر قبولی خانم حضرت زهرا (س) موند. با کفن کربلایی که دوستش براش فرستاده بود و همون عطر یاس به دیدار ارباب فرستادیمش .
چهارم ابتدایی که بود رفتیم مشهد، توی بازار چادر منو میکشید و میگفت:
مامان، مامان، پس کی برام چادر میخری!

** دوستان شهید:

* سال اوّل دبیرستان امتحان شیمی داشتیم، راضیه کنار حیات مدرسه قدم میزد. کار هر روزش بود، قبل از امتحان یک چیزی را میخوند، رفتنم جلو، پرسیدم: راضیه جون، چی داری میخونی؟! گفت: دعای عهد و زیارت عاشورا
هر صبح دعای عهد میخوند، و قبل از هر درسی زیارت عاشورا.
* از طرف مدرسه رفته بودیم مشهد، سوّم راهنمایی بودیم، راضیه مدام شور زیارتو میزد، توی حرم که بودیم، نیمه شب بود همه خوابیده بودن، راضیه تا صبح نخوابید و مناجات میخوند!
* سوّم راهنمایی بود، توی درسهاش همیشه موفق بود، حتی بیشتر از توان جسمی اش درس میخوند، مادرش براش معلّم خصوصی گرفته بود.
راضیه: من معلّم خصوصی نمیخوام، خودم درس میخونم تا نمونه دولتی قبول بشم
آخه حق الناس میشه، شما دو تا بچه دیگه هم غیر از من دارید، پدرم هم که کارمنده!

** مادر شهید:

خیلی راحت می تونست برای خوندن درسهاش و انجام کارهاش از سرگرمی هایی که همه هم سن و سالاش دوست دارن، بگذره خیلی راحت می تونست از خوابش بگذره تا درسشو بخونه. وقتی می خواست انتخاب رشته کنه همه درسهاش ۲۰ شده بود به غیر از یکی از درسها که ۱۹ شده بود و به خاطر اون نمره ۱۹ خیلی ناراحت بود.
همیشه می گفت : امام زمان(ع) یار بیسواد نمی خواد .
خیلی از شبا تا دیر وقت بیدار میموند و درس میخوند و وقتی درس خودش تموم میشد داداش کوچیک ترشو از خواب بیدار میکرد و با اون درس کار میکرد. علاقه زیادی به درس زیست شناسی داشت، همیشه می گفت مامان وقتی معلم زیستمون داره درس میده، به بزرگی خدا پی می برم و می فهمم خدا چقدر بزرگه. هر روز که زیست شناسی داشت، وقتی به خونه برمی گشت مثل این بود که از یک زیارتی برگشته، خیلی حال معنوی خوبی داشت، می نشست و تمام درس رو برام توضیح می داد .در آخر هم در حالی که کتاب زیست شناسی باهاش بود شهید شد.

** مادر شهید:

راضیه را امام حسین (ع) تربیت کرد و در تربیتش نور قرآن اثر داشت .راضیه بدون اینکه کلاس قرآنی رفته باشه از صوت قرآن خوبی برخوردار بود و قرآن را بسیار خوب می خوند، چند روز قبل از شهادتش از آموزش پرورش زنگ زدند و گفتند راضیه برای مسابقات قرآن کشوری انتخاب شده، راضیه خیلی خوشحال شد و بعد از اون تلفن، سجده شکر بجا آورد و گفت مامان نمی دونی چقدر دوست داشتم به این مسابقات راه پیدا کنم. بهش گفتم حتماً لیاقتش رو داشتی.
از آموزش پرورش گفتن که باید بیاد برای اردو، تا بعد در مسابقات شرکت کنه، راضیه یک روز در اردو شرکت کرد و بعد اومد و گفت: دیگه نمی خواد بره، بهش گفتم چرا ؟! مگه نگفتی خیلی دوست دارم شرکت کنم. گفت: نه من نمیرم مسابقات، قرآن خیلی عظیم و گسترده است، خیلی ها هستن که جای من می تونن برن .
و بعد شنبه شد و اون حادثه و زخمی شد. ۱۸ روزی که در بیمارستان بود این مسابقات برگزار شده بود و وقتی شهید شد. من خوابی دیدیم:
خواب دیدم، در یک جای بلندی که پایین اون مردم هستند، یکدفعه صدایی بلند شد، در خواب حس کردم صدای خداست. فرمود: کسی هست بتونه قرآن بخونه ؟
یکدفعه در بین جمعیت راضیه دستش رو بلند کرد و به من گفت مامان من می رم سوره بقره بخونم. و رفت و قرآن رو با صوت بسیار زیبایی خوند و من آرامش عجیبی گرفتم و گفتم راضیه خیلی خوب خوندی بهت قول می دم دیگه دل تنگت نشم.
همیشه به من می گفت: مامان بیا برات قرآن بخونم تا خستگیت در بره

** مادر شهید:

علاقه زیادی به آقا امام زمان(ع) و امام رضا (ع) داشت. هر روز زیارت امین الله (امام رضا) و دعای عهد میخوند. حالاتش قابل توصیف نبود، امین الله رو با تمام وجود و عاشقانه میخوند و به پهنای صورت اشک میریخت. پنجم دبستان بود، از مدرسه با یه جعبه شیرینی برگشت، خوشحالی توی صورتش موج می زد، گفت: «مامان امروز چله دعای عهدم تموم شد، از امروز یار امام زمان(عج) شدم ».

** نامه شهیده راضیه کشاورز به آقا امام زمان (عج) در ۱۳ سالگی !

نشانی گیرنده: نمی دانم کجایی یا مهدی ؟! شاید در دلم باشی و یا شاید من از تو دورم . کوچه انتظار، پلاک یا مهدی!
به نام خداوند بخشنده و مهربان
سلام من به یوسف گمگشته دل زهرا و گل خوشبوی گلستان انتظار
ای دریای بیکران ، آفتاب روشنی بخش زندگی من که از تلالو چشمانت که همانند خورشید صبحدم از درون پنجره های دلم عبور می کند و دل تاریک و سیاه مرا نورانی می کند. تو کلید درِ تنهایی من! من تورا محتاجم. بیا ای انتظار شبهای بی پایان، بیا ای الهه ناز من، که من از نبودن تو هیچ و پوچم. بیا و مرا صدا کن، دستهایم را بگیر و بلند کن مرا. مرا با خود به دشتِ پر گلِ اقاقیا ببر. بیا و قدمهای مبارکت را به روی چشمانم بگذار. صدایم کن و زمزمه دل نواز صدایت را در گوشهایم گذرا کن، من فدای صدایت باشم. چشمان انتظار کشیده من هر جمعه به یادت اشک می ریزند و پاهایم سست می شوند تا به مهدیه نزدیک خانه مان روم و اشک هایم هر جمعه صفحات دعا ندبه را خیس می کند. من آنها را جلو پنجره اتاقم می گذارم تا بخار شود و به دیدار خدا رود. به امید روزی که شمشیرم با شما بالا رود و برسر دشمنانتان فرود آید .
یا مهدی ادرکنی عجل علی ظهورک
دوستدار عاشقانه شما راضیه

** افتخارات شهیده راضیه کشاورز

• کسب رتبه عالی در سال تحصیلی ۸۰ -۸۱
• کسب رتبه ممتاز در دبستان پیام انقلاب ۱ در سال تحصیلی ۸۱ -۸۲
• حضور در مسابقات قرآن یادواره عزت و افتخار حسینی مرحله ناحیه سال ۸۱ -۸۲
• مقام اول مسابقات قرآن یادواره عزت و افتخار حسینی در سال تحصیلی ۸۱ -۸۲ در دبستان پیام انقلاب ۱
• اخذ کمربند قهوه ای کاراته سبک شوتوکان در سال ۸۲
• مقام اول مسابقات قهرمانی فارس در رشته کومیته در سال ۸۲
• کسب رتبه اول دبستان شاهد ۵ در سال تحصیلی ۸۳ -۸۴
• مقام اول انفرادی استان در رشته کاتا نوجوانان در سال ۸۴
• کسب عنوان سوم رشته قرائت قرآن آموزشگاه راهنمائی شاهد ۵ سال تحصیلی ۸۴ -۸۳
• کسب مقام دوم درسهایی از قرآن آموزشگاه راهنمائی شاهد ۵ سال تحصیلی ۸۳ -۸۴
• مقام اول مسابقات قهرمانی فارس در رشته کومیته در سال ۸۳
• کسب گواهینامه کمر بند سیاه دان یک در سبک شوتوکان از فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی در سال ۸۳
• حضور در مسابقات قرآن مرحله ناحیه سال ۸۵ -۸۴
• مقام دوم تیمی چهارمین المپیاد ورزشی بانوان صنایع پتروشیمی در شیراز در سال ۸۵ در رشته کاراته
• مقام دوم رقابتهای کاراته سبک شوتوکان در رشته کانا قهرمانی استان در سال ۸۵
• مقام اول انفرادی رشته کاراته در چهارمین المپیاد ورزشی بانوان در سال ۸۵
• کسب مقام در مسابقات قرآن آموزشگاه
• کسب رتبه ممتاز در سال تحصیلی ۸۵ -۸۶
• مقام اول مسابقات قهرمانی شیراز رشته کومینه قهوه ای
• مقام سوم مسابقات قهرمانی شیراز رشته کاتای قهوه ای
• حضور در بیست و نهمین دوره مسابقات قرآن کریم مراکز پنج گانه رشته قرائت
• شرکت در مسابقات قرآن کریم و معارف اسلامی مرحله ناحیه سال تحصیلی ۸۶ -۸۷
• کسب گواهینامه هنر وتکنیکهای کاراته سبک شوتوکان در سال ۸۶ از هیئت کاراته استان
• کسب مقام سوم تیمی کاراته در پنجمین المپیاد ورزشی بانوان صنایع ملی پتروشیمی در سال ۸۳ در ماهشهر