حمله انتحاری به اتوبوس حامل نیروهای سپاه

سال 1397
A11D74DE-6671-48E9-9788-C15FA6185D76_r1
تاریخ: 1397/11/24

دو شب بعد از اینکه فیلمی درباره جنایات عبدالمالک ریگی، سرکرده گروه تروریستی جندالله به نام "وقتی که ماه کامل شد" سیمرغ بهترین فیلم را دریافت کرد، خبر از عملیات جدید گروه تروریستی جیش العدل رسید؛ گروهی که پس از دستگیری برخی از اعضای بلندپایه جندالله اعلام وجود کرد.

۲۴ بهمن ماه ۹۷ جاده خاش – زاهدان عوامل گروه تروریستی جیش العدل با اقدام تروریستی انتحاری یک دستگاه اتوبوس حامل نیروهای مرزبان نیروی زمینی سپاه پاسداران از لشکر ۱۴ امام‌حسین(ع) استان اصفهان را منفجر کردند. در این حادثه تروریستی که به وسیله یک خودرو مملو از مواد منفجره در جاده خاش- زاهدان محدوده روستای چانعلی رخ داد، ۲۷ نفر از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهید و ۱۲ نفر دیگر زخمی شدند.

به دنبال این حادثه قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه حمله انتحاری تکفیری ها به یک دستگاه اتوبوس حامل مرزبانان شرق در مسیر خاش به زاهدان را تایید کرد، این مرزبانان همگی از استان اصفهان بودند. این حادثه موجب تأثر شدید  ملت و مسئولان شد و واکنش های زیادی به دنبال داشت.

رهبر معظم انقلاب در پیامی این حادثه را به خانواده ها و بازماندگان شهیدان و خانواده بزرگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تسلیت و تبریک گفتند و رییس جمهور نیز پیش از سفر به سوچی ضمن تسلیت این حادثه تاکید کرد: «ریشه تروریسم در منطقه خاورمیانه آمریکا و صهیونیسم است، برخی از کشورهای نفت خیز منطقه نیز متأسفانه حمایت مالی تروریست ها را بر عهده گرفته اند.»

علمای اهل سنت کشور نیز با تاکید بر اینکه دشمنان ملت ایران هیچگاه به مراد خودشان نمی‌رسند، اعلام کردند اینگونه عملیات‌های تروریستی تلاشی برای نا امن کردن منطقه و جلوگیری از محرومیت‌زدایی است.

البته وزیر امور خارجه کشور نیز گفت که همزمانی این حادثه تروریستی با نشست ورشو و ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی را موضوعی تصادفی نمی‌داند.

مرزبانان به مرخصی می رفتند تا جای خود را به نیروهای تازه نفس بدهند

«سرهنگ محمد هاشم‌پور»، فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین (ع) اصفهان در این باره به خبرنگار ایمنا، گفت : نقطه حادثه‌ای که در جاده خاش- زاهدان اتفاق افتاد، در منطقه امنیتی سیستان و بلوچستان قرار دارد، در واقع از زاهدان تا نقطه صفر مرزی ۶۰۰ کیلومتر فاصله است و نیروهای لشکر ۱۴ حضرت امام حسین(ع) از بیش از دو سال پیش تامین امنیت این منطقه را با اقتدار کامل عهده دار شده است.

وی تاکید می‌کند: تامین امنیت مرزهای کشور به بهترین نحو ممکن انجام می‌شود، اما دشمنان کوردل که ریشه در حمایت های آمریکا دارند همواره درصدد بر هم زدن امنیت مرزهای کشور به هر طریق هستند.

فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین (ع) اصفهان با بیان اینکه نیروهای مرزبانی پس از مدت زمان مشخص باید جا به جا شوند تا نیروهای تازه نفس برای مرزبانی جایگزین آنها شوند، ادامه می‌دهد: این اتفاق موقعی حادث شد که نیروهای ما تا نزدیکی زاهدان رسیده بودند، اما در فاصله ۶۰ کیلومتری جاده خاش- زاهدان خودرو انتحاری به نوعی خود را به اتوبوس ماموران جان بر کف سپاه نزدیک کرد.

جاده تنگ، باریک و دو طرفه  کار را برای تروریست‌ها راحت کرد

وی اظهار می‌کند: علی‌رغم اینکه خودروهای تامین و همچنین سیستم‌هایی برای مخدوش‌ کردن ریموت‌هایی که از راه دور برای بمب‌های انتحاری کنار جاده اقدام می کنند، وجود داشته و تمهیدات امنیتی نیز به صورت کامل پیش‌بینی شده بود، اما جاده خاش- زاهدان یک جاده تنگ، باریک و دو طرفه بوده و کسی کمتر به خودروهای عبوری مشکوک می‌شود.

متأسفانه یک‌دستگاه خودرو پژو که حجم بسیار زیادی از مواد منفجره درون آن قرار داده شده بود، در یک لحظه به عنوان سبقت، جلوی اتوبوس قرار گرفته و خود را منفجر میکند. شدت انفجار به حدی بود که به سختی توانستیم در منطقه وقوع حادثه تکه‌هایی از این خودرو را پیدا کنیم تا نوع آن مشخص شود.

اسامی شهدای این حادثه تروریستی به قرار زیر می باشند:

۱-میثم عبدالله زاده
۲-ابراهیم صیادی
۳-محمد صابری
۴-ابوالفضل موسوی
۵-مهدی نوروزی
۶-روح الله بابایی
۷-حیدر براتی
۸-یونس امیری
۹-علیرضا پناه پوری
۱۰-یحیی براتی
۱۱-علی اکبر قبادپناه
۱۲-علی خادمی
۱۳-محسن صفری
۱۴-تقی مهرابی
۱۵-حسین قدیری
۱۶-اسماعیل کرمی
۱۷-سعید سلیمی
۱۸-عباس کوهی
۱۹-داوود میرزایی
۲۰-امید اکبری
۲۱-حسن مجیدی
۲۲-مرتضی فاضل
۲۳-رضا رحیمی
۲۴- ابراهیم براتی
۲۵- سید ثارالله موسوی
۲۶- حسن علی ترکیان
۲۷- عبدالرضا بروجی

سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در تاریخ 30بهمن 1397 در مراسم بزرگداشت شهدای حادثه زاهدان گفت دو نفر از عناصری که در تیم تروریستی جاده خاش - زاهدان بودند پاکستانی بودند و عامل انتحاری یک فرد پاکستانی به نام «حافظ محمد علی» بود؛ فرد دیگری از پاکستان نیز در این تیم حضور داشته. همچنین سه نفر از منطقه سیستان و بلوچستان بودند که دو نفر از آن‌ها دستگیر شده و یک نفر دیگر هم متواری است.

 

شهر
جاده خاش-زاهدان
تاریخ واقعه
1397/11/24
نوع عملیات تروریستی
عملیات انتحاری
گروهک تروریستی
جیش العدل
نوع سلاح
TNT
تعداد شهدا
27 نفر
تعداد مجروحین
12 نفر
خسارات مالی
تخریب اتوبوس
منبع
www.imna.ir/news/367878/
مهر 1359
2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه شنبه 1 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25