نشست ابزار تروریسم و سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران؛ واشنگتن عامل تروریسم حقوقی

1403041814043967730515364

در نشست بررسی ابزار تروریسم آمریکا در قبال ایران راهکارهای حقوقی مقابله با تروریست مطرح شد.

 

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان، نشست ابزار تروریسم و سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران، با حضور دبیرکل بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور) و جمعی از اساتید دانشگاه علامه طباطبایی در این دانشگاه برگزار شد.

 

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد دبیرکل بنیاد هابیلیان، در ابتدای این نشست با اشاره به فعالیت این بنیاد اظهار داشت: لازم بود در کنار اقدامات دولت ها بنیادی با حضور خانواده شهدای ترور به تبیین جنایات گروهکهای تروریستی در ایران اقدام می کرد و مستندات را ارائه می داد.

 

وی با بیان اینکه ایران از بزرگترین قربانیان تروریسم است، گفت: از روز اول پیروزی انقلاب اسلامی شاهد اولین ترور بودیم و این مسیر تا به امروز پیش رفته است. ما از سال 84 که تاسیس این بنیاد را آغاز کردیم نمی دانستیم چه تعداد شهدای ترور در کشور وجود دارند و پس از سالها فعالیت آمار 17 هزار شهید ترور اعلام شد.

 

دبیرکل بنیاد هابیلیان در ادامه تصریح کرد: بخش زیادی از ترورهای صورت گرفته در ایران را افراد عادی جامعه تشکیل می دهد که البته هدفمند بوده است. هیچ جای دنیا را پیدا نمی کنید در عرض چند ماه عالی ترین مسئولین کشور آن ترور شده باشند و این اقدامات توسط 35 گروهک تروریستی که منافقین بخش اصلی آنها بودند صورت گرفته است.

 

هاشمی‌نژاد با اشاره به این که تمامی این گروهک های تروریستی در کشورهای اروپایی و آمریکا دفتر رسمی دارند و مورد حمایت واقع می شوند، خاطرنشان کرد: شاهد حمایت های لجستیک، مادی و رسانه ای از این گروهکها هستیم. زمانی که اتحادیه اروپا برای مدتی منافقین را جزو گروهک های تروریستی قرار داد شاهد حمایت آمریکا از این گروهک بودیم تا جایی که مریم رجوی در کنگره امریکا به صورت ویدیو کنفرانس سخنرانی می کند و بیش از 90 درصد از اعضای کنگره از وی حمایت می کنند.

 

وی تصریح کرد: پولشویی، قاچاق انسان، ترور و بسیاری از اعمال خشونت آمیز دیگر جزو اقدامات این گروه هاست.

 

دبیرکل بنیاد هابیلیان افزود: پس از دستگیری حمید نوری در سوئد 90 جلسه دادگاه یک طرفه برای این فرد تشکیل شد و اجازه ندادند حتی در یک جلسه افرادی به حمایت از وی حاضر شوند.

 

هاشمی‌نژاد گفت: از نظر اسناد و مدارک درباره قربانی بودن کشورمان از سوی تروریست دستمان باز و پر است با این وجود شاهد حمایت کامل و تمام کشورهای اروپایی و امریکا از این گروهک هستیم و متاسفانه در مقابل گروهک ها ما دولتهای اروپایی مواجه هستیم.

 

وی گفت: نتیجه بخش شدن فعالیتهای ما مستلزم پشتوانه علمی و حقوقی است و لذا ما باید کار را در این بخش پیش ببریم و برای همین است که از شما اساتید محترم تقاضای کمک برای پیگیری این مسائل از نگاه حقوقی داریم.

 

 مجید عباسی، رئیس دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی، نیز در این نشست، گفت: آمریکایی‌ها از هر ابزاری برای تامین منافع خود استفاده می کنند و یکی از آنها تروریسم و رفتارهای تروریستی است این مسئله از ابتدای انقلاب اسلامی و اغتشاشات سال 1401 وجود داشت.

 

وی ادامه داد: در اغتشاشات سال 1401 دیدیم که آمریکایی‌ها رهبری این جنبش را به مریم رجوی از تروریستهای معروف دادند و لذا برای آنها این موضوع هیچ حساسیتی نداشت.

 

رئیس دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اعتراف امریکایی‌ها در تاسیس داعش، افزود: آنها خودشان اعتراف کردند که داعش را در خاورمیانه ایجاد کردند و حتی با صراحت اعلام کردند ترور شهید سلیمانی براساس دستور رئیس جمهور این کشور بود. لذا در این زمینه شاهد تناقض هایی از سوی ایالت متحده امریکا هستیم.

 

خوب و بد بودن تروریست در راستای منافع امریکا تعریف و ارزشگذاری می شود

 

برزگر استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در ادامه این نشست به اشاره به مواضع دوگانه امریکاییها در مقوله تروریسم، گفت: در عالم سیاست با دو مسئله واقعیتهای علمی و ارزشها و هنجارها سروکار داریم. این دوگانه در تاریخ سیاست و علوم سیاسی دانشگاه ها وجود داشته است و از طریق همین گزاره می توان مواضع امریکا را در حوزه تروریسم توضیح داد.

 

وی با بیان اینکه امریکایی‌ها برای تبیین سیاستهای خود در کنار تروریسم همواره از واقعیتهای عینی و ارزشها بهره گرفته اند، گفت: در عالم سیاست امریکایی ها مسئله تروریسم، گاهی خوب و گاهی بد تفسیر می شود. براین اساس تروریسم داعش زمانی بد است و زمانی خوب. وقتی که داعش در سوریه دست به کشتار می زند خوب است اما اگر به حوزه استحفاظی امریکا وارد شود به عنوان ترویست بد تعریف می شود. منافقین زمانی که پیش از انقلاب در ایران امریکایی ها را می کشتند بد بودند اما پس از انقلاب و زمانی که انقلابیون را ترور می کردند، خوب تعریف می شوند.

 

برزگر با بیان اینکه خوب و بد بودن تروریسم در راستای منافع امریکا تعریف و ارزش گذاری می شود، افزود: تروریسم زمانی که منافع سیاست مداران امریکایی را تامین می کند، خوب است و زمانی که با منافع آنها تضاد پیدا می کند تروریسم بد تعبیر می شود.

 

وی با اشاره به اینکه این تفسیر در ایران معنا ندارد، گفت: هنجارها در ایران به افراد و تفکر افراد وابسته نیست بلکه ارزشها بر اساس دین ، فقه و عرف تبدیل می شوند. لذا یکی از نورافکن ها برای بررسی آکادمیک رهیافت تروریسم همین جاست و می تواند این مسئله را توضیح دهد.

 

حقوق بشرگرایی در سیاست های امریکا یک مولفه ریشه ای است

 

 کیوان حسینی استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست با اشاره به اینکه حقوق بشر در چارچوب سیاست خارجه آمریکا همیشه مورد توجه قرار داشته است، گفت: امریکا از معدود کشورهایی است که همیشه در چارچوب سیاست خارجی خود نسبت به مسئله حقوق بشر حساسیت داشته و در این حساسیت شالوده ای از اسطوره های تمدنی امریکا وجود دارد.

 

وی افزود: امریکایی ها خودشان را یک ملت برگزیده می دانند و معتقدند بعد از انقلاب استقلال، انسان و جهان جدیدی ایجاد شد. آنها خود را ملت برگزیده می دانند و رد پای این نگاه هنوز هم در سیاست های این کشور وجود دارد. لذا حقوق بشرگرایی در سیاست های امریکا یک مولفه ریشه ای است و به اسطوره های آن برمی گردد.

 

حسینی در ادامه گفت: از طرف دیگر اعلامیه حقوق بشر نهادهای بین المللی محصول شورایی است که در دهه چهل شکل گرفت و ریاست آن را فردی امریکایی برعهده داشت لذا اعلامیه های جهانی حقوق بشر محصول تفکر و نگاه این افراد است. کنوانسیون هایی که بیش از سالها در جهان وجود دارد و ما نیز گاهی مواقع به آنها مستمسک می شویم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه چگونگی رابطه بین امنیت گرایی و حقوق بشر گرایی امریکا یکی از مسائلی است که هنوز پاسخ نیافته است، تصریح کرد: امریکایی ها در این بخش مورد نقد قرار می گیرند و نگاه متناقض انها در این حوزه مشخص می شود. اینکه بین دیدگاه امنیت گرایی و حقوق بشری انها پارادوکسی وجود دارد و تصمیم گیری های گزینشی امریکا در این بخش دیده می شود.

 

استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: امریکایی ها هر وقت در این مرحله قرار می گیرند امنیت گرایی را به مسئله حقوق بشر ترجیح می دهند مصادیق زیادی در این زمینه وجود دارد البته ما در مواضع بین المللی نباید و نمی توانیم از منظر حقوقی وارد شویم زیرا قاعده بازی اجازه چنین نگاهی را به هیچ کس نمی دهد و منافع ملی همواره مورد توجه قرار می گیرد.

 

حسینی در ادامه با اشاره به پژوهشی که در مقوله امریکا ستیزی انجام داده است، گفت: ما پژوهشی را در حوزه امریکا ستیزی در جهان اسلام و خاورمیانه انجام داده ایم که طبق آن به نتایجی دست یافته ایم. بر این اساس در کشور ما بعد از 45 سال مرگ بر امریکا گفتن هنوز اساتید و دانشگاه های ما به ادبیات مشترکی در قبال امریکا ستیزی نرسیدند.

 

وی تاکید کرد: آمریکا ستیزی در چند بخش، ذات امریکاستیزی، رفتارهای امریکا و المان های مقابله با امریکا ستیزی تعریف می شود. پژوهشی که صورت گرفت نشان داد رفتار جهان اسلام در قبال امریکا براساس رفتار امریکاست. زمانی که این کشور مانند دوران اوباما تلاش داشت رفتارهای بهتری را در مقابل جهان اسلام انجام دهد شاهد فراز و فرود کشورهای مقابل نیز بودیم لذا جریان های اسلامی در مقوله مقابله با امریکا براساس رفتارهای آن رفتار می کنند.

 

استاد روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد:  بر این اساس در جهان اسلام هویت امریکا محل تردید نیست بلکه رفتارهای امریکا محل تردید است.

 

حسینی در ادامه گفت: در خصوص حقوق بشر گرایی امریکا نیاز به مطالعه داریم و با وجود آنکه امریکا یکی از تهدیدهای مهم علیه کشور ماست امریکا پژوهشی در کشور ما مغفول مانده است و بعد از 44 سال هنوز شناخت کافی از این تهدید به دست نیاورده ایم. اگر به دنبال به کرسی نشاندن دیدگاه و حرفهای خود در مجامع جهانی هستیم باید این موضوع را ریشه ای مورد توجه قرار دهیم.

 

باید به ادبیات مشترکی در خصوص تروریسم دست پیدا کنیم

 

هیبت الله نژندی منش، استاد علوم حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست گفت: ضروری است دانشگاهیان ما افکار مختلف را در خصوص ترور، تروریسم و گروهک های تروریستی بررسی کرده و به یک ادبیات مشترکی در این زمینه دست یابد.

 

وی گفت: آنچه که مشخص است این است که در روایت هایی که جهان علیه ما و به نفع تروریست ها می سازد روایت اول دست ما نیست و نتوانستیم این موضوع را به خوبی تبیین کنیم.

 

استاد علوم حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه براساس بسیاری از دیدگاه ها، گروهک های تروریستی به خصوص منافقین به عنوان فرقه ای که به دنبال فشار بر نهادهای حقوقی برای گرفتن امتیاز بیشتر هستند، تعریف می شوند، گفت: داستان حمید نوری یکی از این نمونه ها بود و تروریست ها به دنبال فشار برای ایران و گرفتن امتیاز بودند. لذا نهادهای بین المللی می توانند همین مسئله را مورد توجه قرار دهند و رفتارهای انها را تبیین کنند.

 

عباسعلی رهبر، عضو گروه علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست گفت: تروریسم امریکایی امروز هوشمند شده و با رفتارهایی مبتنی بر قدرت سخت و نرم عمل می کند. به این صورت که با قدرت نرم خود بعد از تصویرسازی و اعتبار بخشی زمینه را برای قدرت سخت ایجاد می کند. یعنی اول این ذهنیت را در افکار عمومی ایجاد می کند که فلان فرد تروریست است و باید کشته شود.

 

وی افزود: هم افزایی قدرت نرم و حساسیت دادن به جامعه در این خصوص که تحریم  نیز مانند ترور دنبال ضربه زدن به کشور است می تواند نسل جوان را نسبت به واقعیت ها آشنا سازد.

 

عضو گروه علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: رسانه های امریکایی برای هویت بخشی به این 35 گروهک تروریستی به عملیات روانی پاره ای از حقیقت روی می آورند، یعنی قسمت هایی از حقایق که به نفعشان هست را بیان می کنند اما بخشی را نمی گویند.


مطالب پربازدید سایت

سعید حقیقی، پژوهشگر حوزه تروریسم و حقوق بشر

ردپای دولت‌های آمریکا در نقض حقوق بشر داخلی و خارجی

شهید ترور

شهید اکبر همتی

با حضور مردم ولایتمدار منطقه سیستان و بلوچستان

پیکر شهید مدافع امنیت در هامون منطقه سیستان و بلوچستان تشییع شد

شهید ترور سامی‌مقام

پيکر پاکش 44 سال مفقود ماند

جدیدترین مطالب

شهید ترور سامی‌مقام

پيکر پاکش 44 سال مفقود ماند

با حضور مردم ولایتمدار منطقه سیستان و بلوچستان

پیکر شهید مدافع امنیت در هامون منطقه سیستان و بلوچستان تشییع شد

سعید حقیقی، پژوهشگر حوزه تروریسم و حقوق بشر

ردپای دولت‌های آمریکا در نقض حقوق بشر داخلی و خارجی

شهید ترور

شهید اکبر همتی

نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل تاکید کرد

ایران نقش مهمی در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر دارد

مطالب پربازدید بخش خبر

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان