ماجرای درخواست رجوی از شهید قدوسی برای پست نخست‌وزیری

Ayatollah Ghoddosi5153

محسن رضایی در کتاب تاریخ شفاهی خود با عنوان «راه» به کینه منافقین از شهید آیت‌آلله قدوسی اشاره کرده و بیان می‌کند: آیت‌الله قدوسی دو هفته قبل از شهادتش برای من تعریف کرد مسعود رجوی مدتی قبل، پیش من آمد و گفت که ما مخلص روحانیت هستیم. شما من را نخست‌وزیر کنید، تا هرچه میل و خواست شماست، اجرا کنم.

به گزارش هابیلیان، شهید آیت‌الله علی قدوسی، متولد ۱۳۰۶ و از شاگردان برجسته امام خمینی(ره) و آیت‌الله طباطبایی و ازجمله اساتید تحول‌خواه و نوآور در حوزه علمیه قم بود که با تأسیس مدرسه حقانی (به یاری شهید بهشتی و عده‌ای دیگر) نقش مهمی در تربیت طلاب انقلابی و آشنا به مسائل روز ایفا کرد.

وی پس از پیروزی انقلاب با حکم امام خمینی(ره) به سمت دادستان کل انقلاب منصوب شد و در این منصب با همراهی شهید بهشتی (رئیس دیوان عالی کشور) به ساماندهی نظام قضایی کشور و برخورد با افرادی که سعی در براندازی نظام داشتند، پرداخت.

 روز ۱۴ شهریور ۱۳۶۰ براثر انفجار یک بمب آتش‌زای قوی در یکی از اتاق‌های دادستانی کل انقلاب که یکی از افراد نفوذی سازمان مجاهدین خلق(منافقین) آن را کار گذاشته بود، آیت‌الله قدوسی، دادستان کل انقلاب، به‌شدت مجروح شد و پس از انتقال به بیمارستان به شهادت رسید.

عامل اصلی بمب‌گذاری، شخصی به نام محمود فخارزاده کرمانی بود. گفتنی است، سازمان مجاهدین خلق(منافقین) در شماره ۲۳۶ نشریه مجاهد، مسئولیت ترور شهید قدوسی را بر عهده گرفت.

روایت آیت‌الله ری‌شهری

به گفته مرحوم حجت‌الاسلام ری‌شهری، که در نزدیکی محل حادثه حضورداشته است، شدت انفجار به حدی بوده که قسمتی از دیوار اتاق آقای قدوسی و تراس طبقه دوم ساختمان فروریخته و وی از داخل اتاق به بیرون پرت شده و به پایین سقوط کرده است.

روایت حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی[1]
خسارت بزرگ


آقای هاشمی رفسنجانی ماجرای انفجار در دادستانی کل انقلاب را چنین نقل کرده است:
بمب را در سقف اتاق طبقه پایین که کتابخانه بزرگی است، کار گذاشته‌اند و سقف پایین آمده و بالاخره براثر ضربه‌مغزی، ایشان در ساعت دو و ده دقیقه بعدازظهر، شهید شد. رحمت خدا بر ارواح پاکشان. برای دادگاه انقلاب و قضایی کشورخسارت بزرگی است.

درخواست رجوی از قدوسی برای پست نخست‌وزیری[2]
روایت محسن رضایی


محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در کتاب تاریخ شفاهی خود نقل می‌کند:

مسعود رجوی با مسئولان رده‌بالای نظام ارتباط برقرار کرده بود. آیت‌الله قدوسی دو هفته قبل از شهادتش برای من تعریف کرد: مسعود رجوی مدتی قبل، پیش من آمد و گفت که ما مخلص روحانیت هستیم. شما من را نخست‌وزیر کنید، تا هرچه میل و خواست شماست، اجرا کنم.

بازتاب رسانه‌ای[3]

شهادت آیت‌الله علی قدوسی؛ دادستان کل انقلاب که یک هفته پس از انفجار در ساختمان نخست‌وزیری به وقوع پیوست، بازتاب وسیعی در رسانه‌های خبری دنیا داشت.

برخی خبرگزاری‌ها و نشریات با بهره‌گیری از این واقعه، به پوشش تبلیغاتی به نفع سازمان مجاهدین خلق(منافقین) و بزرگ‌نمایی توان این سازمان، ضعف کارایی دستگاه‌های امنیتی کشور پرداختند.

رادیو بی‌بی‌سی کوشید تا اوضاع ایران را وخیم و در آستانه سقوط جلوه دهد: اینک رژیم روحانیون در ایران به مویی بسته است و این حکومت تنها آیت‌الله خمینی را دارد و بس. البته به‌غیراز یک ارتش خصوصی به نام پاسداران انقلاب، بیکاری روزافزون، تورم اقتصادی و صنایع فلج و ازهم‌پاشیده ایران، هر روز از تعداد پشتیبانان رژیم روحانیون کم می‌کند. ارتش نیز تنها به آیت‌الله خمینی وفادار است و پس از حکومت روحانیون، به‌احتمال‌زیاد از بین خواهد رفت.

البته اغلب رسانه‌های خبری و نشریات در تحلیل‌هایشان به این نکته اشاره می‌کنند که تا آیت‌الله خمینی(ره) زنده است و با توجه به وضعیت گروه‌های مخالف ایران، به‌ویژه در خارج از کشور، امکان فروپاشی نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد.

منابع:
 
[1]ایزدی، یدالله، شکستن محاصره آبادان: روزشمار جنگ ایران و عراق (کتاب پانزدهم)، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ اول، ۱۳۹۶، صفحه 745

[2]اردستانی، حسین، راه؛ دوران مبارزه، بحران گروه‌های سیاسی (جلد ۱): تاریخ شفاهی دفاع مقدس: روایت محسن رضایی، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ دوم، ۱۳۹۹، صفحه ۳۸۵.

[3]ایزدی، یدالله، شکستن محاصره آبادان: روزشمار جنگ ایران و عراق (کتاب پانزدهم)، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ اول، ۱۳۹۶، صفحات ۷۴۶، ۷۴۷.

منبع: ایبنا


مطالب پربازدید سایت

گفت‌و‌گوی هابیلیان با جانباز ترور غلامرضا عظیمی برخوردار

روایت مجروحیت جانباز عظیمی، محافظ شهید هاشمی‌نژاد

به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله هاشمی‌نژاد

زندگی شهید هاشمی‌نژاد به روایت مقام معظم رهبری

سردار عبدالله عراقی جانشین سابق نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مطرح کرد

روایتی از جنایت «کومله» در به شهادت رساندن جهادگران

دور جدید حملات علیه مواضع تروریست‌ها در شمال عراق

مقر اصلی گروهک‌های تروریستی و دفاتر آن‌ها تخریب شد

وزیر امور خارجه ایران در دیدار چابا کروشی رئیس نشست هفتاد و هفتم مجمع عمومی

تروریسم و افراط گرایی همچنان چالش اصلی در منطقه خاورمیانه است

ایمان کدیور؛ خبرگزاری ایسنا

به یاد شهیدان ترور

قرارگاه قدس جنوب شرق کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد

شهادت ۳ نفر در حادثه تروریستی زاهدان/ ۳۲ نفر مجروح شدند

جزئیات دستگیری‌های وزارت اطلاعات و عملیات‌های متعدد ضدانقلاب در اغتشاشات اخیر

۴۹ تروریست منافق، ۷۷ گروهکی، ۵ تکفیری و ۹۲ سلطنت‌طلب در تور واجا

سفیر و معاون نمایندگی ایران که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد

هشدار ایران نسبت به ظهور گروه‌های تروریستی از جمله داعش در افغانستان

جدیدترین مطالب

با حضور خانواده شهید و محافظ وی در حادثه ترور و مسئولان استانی دانشگاه، استادان، کارکنان و دانشجویان در سالن کنفرانس پردیس شهید هاشمی‌نژاد

برگزاری مراسم گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد

مرتضی سیمیاری؛ روزنامه جوان

چرا زاهدان «درعا» نشد؟

منافقین با روش‌های شناخته‌شده وارد عمل شده‌اند

تهدیدهای تروریستی علیه دانشجویان انقلابی شریف

روایتی از جنایت های کومله و دموکرات

گروهک‌ها چه تله‌ها که برایمان نمی‌گذاشتند

زهرا چیذری ؛ روزنامه جوان

مرگ زنانگی زنان زیر یوغ منافقین

مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان