شهید زین العابدین یعقوبی

Photo 2021 03 03 10 02 44

شغل: مدیر عامل بانک سپه

سن: ۵۲ سال

وضعیت تأهل: متأهل دارای ۶ فرزند

محل شهادت: خیابان پیروزی

تاریخ شهادت: ۱۲اسفند۱۳۶۰

زندگی‌نامه

در سال ۱۳۰۸ در قریه کیکلا از توابع رودسر در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. در ۵ سالگی پدرش را که مسلمانی با تقوا و معلم و مفسر قرآن بود از دست داد و در ۱۵ سالگی جهت تحصیل علم، زادگاهش را ترک و به تهران عزیمت نمود. به واسطه استعداد فوق‌العاده‌اش تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدت یک سال و نیم گذراند و پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۳۸ به استخدام بانک سپه در آمد.

روز‌ها در بانک کار می‌کرد و شب‌ها به تحصیل علوم دینی و علوم دانشگاه می‌پرداخت و با تلاش مستمر موفق به اخذ لیسانس در رشته‌های امور‌مالی، حسابداری و حسابرسی و همچنین زبان انگلیسی شد و در رشته زبان عربی و اصول عقاید نیز تبحر یافت و به سطحی رسید که صلاحیت تدریس علوم دینی را کسب نمود.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی چندین بار به دلیل تبلیغ اسلام و قرآن و ولایت فقیه در مشهد مقدس توسط عمال رژیم شاه دستگیر و مورد آزار و شکنجه قرار گرفت، لیکن ثابت قدم باقی ماند و در انجام وظایفش قصور ننمود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سبب تعهد و لیاقت در قسمت امور مالی دادستانی انقلاب اسلامی مرکز، در معیت شهید قدوسی به خدمت مشغول شد و در سال ۱۳۶۰ طی حکمی از طرف مجمع عمومی بانک‌ها به سمت مدیر عامل بانک سپه منصوب گردید.

وی در مدت کوتاه خدمت خویش منشأ خدمات شایسته‌ای گردید و به خصوص با حمایت از انجمن‌های اسلامی و پاکسازی ادارات از بقایای فاسد رژیم طاغوت، تحولات چشم‌گیری را سبب شد. صداقت و پاکی او همواره حملات تبلیغات دشمن را دفع می‌کرد و تعهد و تقوای اسلامی‌اش تهمت‌ها و دسایس ضد‌انقلابیون را خنثی می‌ساخت. تحت توجهات وی مراسم مذهبی و احترام به شعائر اسلامی در بانک سپه رونق گرفت و صف نماز جماعت شکوهی خاص یافت و این یادگار‌ها هنوز باقی است.

شهادت‌نامه

شهید یعقوبی در دورانی که مدیریت بانک سپه را بر عهده داشت در جهت اسلامی کردن سیستم بانک‌داری و بالاخص مبارزه با ربا و رباخواری و دیگر مفاسد اقتصادی گام‌های بلندی برداشت و همین امر سبب شد تا دشمنان اسلام قصد جانش را کنند و منافقین، این ایادی استکبار جهانی ترور، وی را طرح‌ریزی کنند.

این جانیان پس از شناسایی محل اقامت شهید یعقوبی در روز سیزدهم اسفند ماه سال ۱۳۶۰ در مقابل منزل مسکونی‌اش به کمین نشستند و زمانی که وی عازم محل کار بود او و پاسدار همراهش را هدف گلوله قرار دادند. در اثر این جنایت که سه نفر از منافقین تروریست در آن شرکت داشتند، زین‌العابدین یعقوبی که از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود، شهید گردید و داغ ننگین دیگری بر پیشانی کریه منافقین برجا گذاشت.

پزشکی قانونی علت شهادت وی را به شرح زیر گزارش کرده است:

«در معاینه محل ورود گلوله از پشت گوش راست و به فاصله تقریبی کمتر از ۵ متر اصابت کرده است و خروج گلوله از ناحیه فرق سر دارد که کلاً جمجمه متلاشی شده و نسج مغزی بیرون ریخته است و باعث فوت شده است.»

خدمت‌گزاران صدیق اسلام در همه سنگرهای جمهوری اسلامی مهیای شهادتند و شهید یعقوبی یکی از این خدمتگزاران بود. عمری را در خدمت به خالق و تعالی دین چنین گذارند و عاقبت نیز به دست دشمنان قسم خورده اسلام شهد شیرین شهادت را به جان نوشید. رحمت خدا بر او باد. روانش شاد و راهش پر رهرو باد.

مزار شهید: بهشت زهرا، قطعه ۲۴، ردیف ۱۰۷، شماره ۳۴


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10272990&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان