شهید حاج سعید توفیقی

Tofoghiشهید حاج سعید توفیقی در سال 1327 در روستای اشکفتان از توابع سنندج دیده به جهان گشود.

تا پایان مقطع ابتدایی درس خواند، هنوز دوران کودکی را پشت سر نگذاشته بود که پدرش را از دست داد. با اینکه نوجوانی بیش نبود، نان‌آور خانواده شد.

مهربانی و سادگی نخستین خصیصه‌ای است که با شنیدن نام شهید توفیقی در ذهن همه کسانی که او را می‌شناختند، نقش می‌بندد.

ساده و بی‌تکبر بود و با همه به آرامی و عطوفت رفتار می‌کرد. به خاطر مهربانی که در تمام وجودش ریشه دوانده بود از پیشرفت دوستان و همرزمانش احساس خوشحالی می‌کرد.

در کنار اینکه مبارزی شجاع و رشید بود در خلق آثار هنری به ویژه نقاشی توانایی خاصی داشت، شهید قهرمان جبهه‌های نبرد بود و جای‌جای شلمچه را به خوبی می‌شناخت، سنگرهای بانه و مریوان و کوه‌های سر به فلک کشیده کردستان به شجاعت و اخلاصش ایمان داشتند و خاکریزها و سنگرها با آوای دلنشین قرآن او آشنا بودند.

بعدها در شورای روحانیت شعبه شهرستان سنندج به فراگیری علوم اسلامی پرداخت و در حد سطح در دروس حوزوی به تحصیل پرداخت، به علت علاقه‌ و اشتیاقی که به کارهای نظامی داشت وارد ارتش شاهنشاهی شد، بعد از ورود به ارتش به دلیل مشاهده اوضاع نابسامان کشور به مشاجره و برخورد با فرماندهان ارتش و مسئولین نظامی رژیم شاه پرداخت.

در همان سال‌ها به دلیل اینکه فشار روحی ناشی از اعمال خشونت رژیم شاه با مردم ستم کشیده را تحمل نمی‌کرد، به کشور عراق پناهنده شد، اما دولت عراق از پذیرفتن او خودداری کرده و وی را تحویل مقامات دولت ایران می‌داد.

بعد از دستگیری توسط دولت ایران سخت‌ترین شکنجه‌ها را در طول چهار سال در زندان‌های ستم‌شاهی به جان خرید ولی حتی یک قدم از عقاید و خواسته‌های برحق خود عقب‌نشینی نکرد.

شعله‌های فروزان انقلاب که شروع به افروختن کرد به صف مبارزین علیه نظام ظلم ستم‌شاهی پیوست و علیه حکومت ظلم و جور به مبارزه برخواست. بعد از پیروزی انقلاب نیز در صف مبارزین با گروهک‌های ضد انقلاب قرار گرفت و در این مسیر با جدیت هرچه تمام تلاش کرد.

با تشکیل سازمان پیشمرگان مسلمان در سال1361 به عنوان مسئول اطلاعات این سازمان انتخاب و مشغول به خدمت شد و در همان سال مسئولیت بسیج بازار شهرستان سنندج را نیز پذیرفت و در این سنگر مشغول به تلاش شد.

سال  1363 برای پاکسازی روستاهای سنندج از لوث وجود تروریست های ضد انقلاب قدم‌هایش را استوار و بار دیگر به میدان جهاد باز گشت  و سرانجام در سال 1368 توسط تروریست های گروهک دمکرات ترور شد و به شهادت رسید.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10346014&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

کانون هابیلیان

قاسم آذر ارجمند

به بهانه روز کارگر

همراه کارگر یا قاتل کارگر؟!

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه اعلام کرد

انهدام یک تیم تروریستی در جنوب‌شرق کشور

مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان