شرح جنایت تاسوکی

Tasouki جنايت تاسوکي توسط گروه تروریستی جندالله(جندالشیطان) در 25 اسفند1384 و در محور زاهدان به زابل انجام شد. در اين اقدام تروريستي، گروهك ريگي در ساعت 8 شب در محور مواصلاتي زاهدان به زابل با مسدودنمودن منطقه تاسوكي و ايجاد ايست‌بازرسي با متوقف‌نمودن خودروهاي عبوري و پياده‌نمودن سرنشينان بي‌گناه آن‌ها، 22 نفر از مردم رهگذر را به‌شهادت رسانده و 6 نفر را مجروح مي‌کنند و7 نفر ديگر را به گروگان مي‌برند و با به‌آتش‌كشيدن و واردکردن خسارت به 9 دستگاه خودرو به كشور پاكستان متواري مي‌شوند.

بر اساس اعترافات متهمين و عناصر دستگيرشده گروهك و قرائن و شواهد موجود مسير تردد گروهك از مناطق برابچه پاكستان آغاز و پس از عبور از خاك افغانستان وارد خاك جمهوري اسلامي ايران شده و در منطقه تاسوكي اقدام به جنايت مي‌کنند. بر اساس اظهارات گروگان‌هاي آزادشده، اين افراد پس از ربوده‌شدن از منطقه تاسوكي، از مسير خاك افغانستان به شهر نوكندي پاكستان منتقل و پس از ماه‌ها اسارت از مرز ميرجاوه وارد خاك ايران مي‌شوند.

خداداد باغباني يكي از گروگان‌هاي آزادشده بيان مي‌دارد: «در اين اقدام بعد از متوقف‌كردن خودروها و پياده‌نمودن سرنشينان، آن‌ها را به پشت خاكريز برده و بعد از درازكش‌كردن، چشم و دست‌هاي آن‌ها ر ا بسته و شش نفر به صورتشان تير خلاصي مي‌زده است. سپس عبدالمالك ريگي گروگان‌ها را به كوه‌هاي برابچه افغانستان منتقل مي‌کند و دونفر ديگر به نام‌هاي سرهنگ كاوه و احمدزاهد شيخي را به آن‌ها اضافه مي‌کند و 18 روز در آنجا نگه مي‌دارند. سپس آن‌ها را به «غارالقرآن» منتقل و حدود دو ماه در آنجا مي‌باشند و در تاريخ 18فروردين1385 يكي از آن‌ها را به‌نامِ محمد شهبازي به‌شهادت مي‌رسانند.

ريگي در مورخ 22تير1385 چهار تن از گروگان‌ها را رها مي‌کند و در تاريخ 8آبان1385 آخرين گروگان حادثه تاسوكي از طريق مرز زابل وارد كشور مي‌گردد.

هدف این عمليات بنابر اعتراف این گروهک، آزادي دو تن از زندانيان گروهك بوده است.


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9495436&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  مهر 1359
  شنبه1 شنبه2 شنبه3 شنبه4 شنبه5 شنبهجمعه