سوگواره "رواق سرخ" در حرم شاهچراغ(ع) برگزار می‌شود

62460305

مدیر رویدادهای فرهنگی هنری بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: روز یکشنبه ۲۷ آذر اختتامیه رویداد ملی ادبی "سوگواره رواق سرخ" در حرم شاهچراغ(ع) برگزار شد.

به گزارش هابیلیان به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام سیدحسین سیدی شنبه ۲۶ آذر در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه «رویداد ملی ادبی سوگواره رواق سرخ» با هدف پاسداشت یاد و نام شهیدان حمله تروریستی به آستان مقدس حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) برگزار می‌شود، افزود: ۴۶۵ اثر توسط دبیرخانه این رویداد ادبی دریافت شد که ۲۰۰ اثر به مرحله نیمه نهایی راه یافت و در نهایت ۱۰ اثر برگزیده شد.

او با بیان اینکه بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) امسال بیستمین دوره جشنواره‌های مختلف را در ۱۶ استان کشور برگزار می‌کند، گفت: غیر از جشنواره، برخی برنامه‌ها متناسب با رویدادهای غیرمترقبه نظیر حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع)، برنامه‌ریزی شده و برگزار می‌شود.

سیدی ضمن یادآوری این اینکه شعر یکی از راه‌های ثبت وقایع در تاریخ است، عنوان کرد: مردم به ویژه ایرانی‌ها با زبان شعر مأنوس هستند و تار و پود ایرانی‌ها با غزل و شعر عجین شده است؛ لذا تصمیم گرفتیم این جنایت و این جنایتکاران را از طریق هنر شعر به تاریخ معرفی کنیم تا پر رنگی این واقعه در ذهن‌ها کم‌نشود.

دبیرعلمی سوگواره ملی رواق سرخ اضافه کرد: باید وقایع تاریخی را با با نوشتن، سرایش و هنر در بند بکشیم؛ به اعتقاد ما هنر مواد نگهدارنده اتفاقات تاریخ است و حادثه‌ای که شاید به طبع و پس از مدتی در ذهن‌ها کم رنگ شود به واسطه هنر ماندگار می‌شود و محاسن و معایبش برای مردم پایدار خواهد شد. 

سیدی با بیان اینکه در کمتر از ۴۰ روز پس از اعلام فراخوان، ۴۶۵ اثر ادبی در زمینه شعر به دبیرخانه سوگواره رواق سرخ رسید که قابل ملاحظه بود، در خصوص کیفیت آثار، گفت: این رویداد جزو کیفی ترین سوگواره‌هایی‌ست که تاکنون برگزار کرده‌ایم، به گونه‌ای که داوری آثار سه روز به طول انجامید و ابتدا ۲۰۰ اثر به مرحله نیمه نهایی راه یافت و سپس ۴۰ اثر به لحاظ مؤلفه‌های مورد نظر بررسی دقیقی شد و در نهایت ۱۰ اثر برگزیده انتخاب شدند.

او جوایز این رویداد را در قالب کمک هزینه سفر به عتبات عالیات دانست و گفت: نفر اول ۱۰ میلیون تومان، نفر دوم هشت میلیون تومان و ۵ نفر بعدی هر یک ۳ میلیون تومان کمک هزینه سفر دریافت خواهند کرد.

سیدی همچنین گفت: در حاشیه این مراسم سه برنامه شامل کارگاه با موضوع شعر آیینی و نقد و بررسی اشعار با حضور محمد کاظم کاظمی و گفت وگوی داور با برگزیده‌ها، رونمایی از کتاب سوگواره و رونمایی نماهنگ ویژه شهدا، در نظر گرفته شده است.

معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز گفت: آیین اختتامیه سوگواره ملی شعر رواق‌ سرخ به مناسبت گرامیداشت شهدای مظلوم حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ (ع) ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه ظهر روز یکشنبه ۲۷ آذر در رواق دارالعباده حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار می‌شود.

غلامرضا خوش‌اقبال افزود: در این مراسم محمدکاظم کاظمی، محمدجواد شرافت و سیده اعظم حسینی شعرخوانی خواهند کرد و از کتاب مجموعه اشعار و نماهنگ (نقاره می زنند) ویژه شهدای شاهچراغ با شعری از محمد مهدی سیار و خوانندگی نوید اطاعتی رونمایی خواهد شد.


مطالب پربازدید سایت

Error: No articles to display

جدیدترین مطالب

بنیاد هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور)

باز هم تروریسم و باز هم کاپشن صورتی

حمله تروریستی به سه نقطه شهرستان چابهار و راسک

تعداد شهدای حمله تروریستی به راسک و چابهاربه 16 نفر رسید

سعید کریمی از مجروحان حمله تروریستی راسک و چابهار عیادت کرد

وضعیت مجروحان حمله تروریستی چابهار و راسک

محمود عباس‌زاده مشکینی عضو کمیسیون امنیت ملی

ورود کمیسیون امنیت ملی به حمله تروریستی راسک و چابهار

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور:

عناصر تروریستی راسک و چابهار ملیت غیر ایرانی دارند

مطالب پربازدید بخش خبر

شهادت یک نوزاد در حمله تروریست‌ها

حمله تروریست‌ها در ایام نوروز

حمله تروریستی به سه نقطه شهرستان چابهار و راسک

تعداد شهدای حمله تروریستی به راسک و چابهاربه 16 نفر رسید

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان