دادگاه عاملان شهادت سردار سلیمانی قبل از پایان سال تشکیل می‌شود

 169263325

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر گفت: کیفرخواست بیش از ۴۰ دست اندرکار ترور شهید سلیمانی بزودی به دادگستری تهران ارسال می‌شود و مراحل تکمیل پرونده به گونه‌ای پیش می رود که دادگاه عاملان تا قبل از پایان سال تشکیل شود.

 

به گزارش هابیلیان به نقل از ایرنا از ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی در آستانه دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد: تا دو ماه دیگر کیفرخواست پرونده عاملان ترور شهید برای تشکیل دادگاه به دادگستری تهران ارسال خواهد شد.

 

وی ادامه داد: یک پرونده قضایی در عراق به عنوان کشور وقوع جرم تشکیل‌شده و در دادسرای امور بین‌الملل دادستانی عمومی و انقلاب تهران نیز پرونده کیفری دیگری تشکیل‌ شده و دو کشور هم کمیته تحقیق مشترکی را برای رسیدگی به این جنایت تشکیل داده‌اند.

 

معاون امور بین الملل قوه قضاییه از برگزاری دو نشست مشترک حقوقی میان ایران و عراق در بغداد و تهران خبر داد و گفت: پس از نشست سوم که بهمن‌ سال جاری در بغداد برگزار شود، کیفرخواست پرونده برای دادگستری تهران ارسال خواهد شد.

 

به گفته غریب آبادی در تعقیب این روند به تازگی مستندات کیفری ۳۰۰ صفحه‌ای شامل اطلاعات متهمان و مظنونان پرونده که حدود ۷۰ نفر بوده‌اند به‌ طرف عراقی داده‌ شده و طرف عراقی هم اطلاعاتی درخصوص متهمان پرونده در اختیار ایران قرار داده است و این تبادل اطلاعات ادامه دارد.

 

غریب آبادی اظهارداشت: از عراق خواسته‌ایم که مراحل تحقیقات و آغاز رسیدگی کیفری را سرعت دهد تا احکام لازم صادر شود.

 

معاون امور بین  الملل قوه قضاییه با بیان اینکه سه کشور در منطقه و سه کشور خارج از منطقه درگیر پرونده ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس هستند، افزود: پرچم‌دار این اقدام تروریستی رژیم آمریکاست که موجب شده تعداد کثیری از متهمان پرونده آمریکایی باشند. در این خصوص، بیش از ۱۲۰ متهم شناسایی شدند، برای بیش از ۴۰ متهم حکم جلب صادر شده و به ۹ کشور نیز نیابت قضایی برای پیگیری ارسال شده است.

 

غریب آبادی اتهام اصلی پرونده را متوجه دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت و مقامات دولت آمریکا دانست و گفت: برای جلب متهمان، اراده بین المللی و همکاری اینترپل نیاز است.

 

معاون امور بین الملل قوه قضاییه با اذعان به کند بودن روند پرونده گفت: این پیگیری یک ‌طرف دیگر هم دارد و باید منتظر تکمیل مدارک و مستندات مورد نیاز از جانب طرف عراقی ‌می‌بودیم که البته اکنون مستندات ما در حال تکمیل‌شدن است و تا دو ماه دیگر کار رسیدگی را آغاز می‌کنیم.

 

غریب آبادی درباره پیگیری پرونده در مجامع بین الملل، اضافهکرد: در تلاشیم از همه ظرفیت‌ها برای پیگیری پرونده در محاکم و سازمانهای بین‌المللی استفاده کنیم و در این زمینه اقداماتی نیز از سوی وزارت امور خارجه انجام شده است.

 

وی از سکوت مجامع بین‌المللی در خصوص این جنایت انتقاد کرد و گفت: مادامی‌که این استانداردهای دوگانه بر جهان حاکم باشد، اجرای عدالت ساده نخواهد بود، البته ما مسئولیت داریم تا بدون توجه به این تناقضات و استاندارهای دوگانه، اقدامات و پیگیری‌های خود را انجام دهیم و افکار عمومی جهانی را نیز توجیه کنیم.

 

به گزارش ایرنا، سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس فرمانده حزب الله عراق و قائم مقام بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و شمار دیگری از رزمندگان عراقی روز جمعه ۱۳ دی‌ سال ۱۳۹۸ در نتیجه حمله بالگردهای آمریکایی‌ها در فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

 

این اقدام تروریستی با دستور مستقیم دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا انجام گرفت.


جدیدترین مطالب

مطالب پربازدید بخش خبر

سیزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان گروهک تروریستی منافقین

صدور اوراق شناسایی برای متهمان پرونده منافقین خلاف قوانین پلیس بین‌الملل است

دبیرکل بنیاد هابیلیان در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان

برگزاری دادگاه منافقین یک مطالبه ملی است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیرکل بنیاد هابیلیان

انقلاب اسلامی متکی به افراد نیست

پس از 1680 روز اسارت

حمید نوری آزاد شد

فروردین 1403
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان