تیر تروریست‌ها در چابهار به سنگ خورد

1111

گروهک تروریستی انصار الشیطان درحالی در یک‌ سال گذشته با هدف ناامن جلوه‌دادن راهبردی‌ترین بندر ایران، دو بار در چابهار عملیات تروریستی انجام داده که هر دو بار رویدادهای بین‌المللی بعد از اقدام کور آنها برگزار می‌شود.

به گزارش هابیلیان به نقل از تسنیم؛ گروهک تروریستی انصارالشیطان، گروهکی است که پس از عملیات تروریستی صبح پنج‌شنبه 15 آذر در چابهار با انتشار بیانیه‌ای به‌زبان انگلیسی خود را مسئول عملیات تروریستی چابهار معرفی کرد.

خودروی وانت انتحاری قصد ورود به مقر فرماندهی انتظامی چابهار را داشت که پس از مقاومت نیروی دژبانی، خود را به ورودی فرماندهی زد و منفجر شد؛ در این عملیات دو نفر از نیروهای دژبانی شهید شدند و 42 نظامی و غیرنظامی مجروح؛ از میان مجروحان، 10 نفر نظامی بودند و 32 نفر شهروند عادی که 28 نفر بلافاصله پس از مداوای سطحی مرخص شدند و 8 نفر تحت عمل جراحی قرار گرفتند و حالا دوران نقاهت را می‌گذرانند.

گروهک تروریستی انصار الشیطان، گروهکی است انشعاب‌یافته از جند الشیطان که از سال 91 فعالیت خود را آغاز کرده؛ عمده فعالیت این گروه منطقه جنوب بلوچستان بوده و در یک‌سال اخیر پس از برسر زبان افتادن نام چابهار و اهمیت ملی، بین‌المللی و استراتژیک آن، تمرکز ویژه‌ای برای ناامن جلوه دادن این بندر راهبردی گذاشته است.

 

عملیات تروریستی قبل از یک تورنمنت بین‌المللی

تقریباً یک‌سال قبل، خرداد 96، این گروه قصد عملیات تروریستی در چابهار درست یک هفته قبل از برگزاری رویداد بین‌المللی کشتی جام یادگار امام را داشت؛ با اشراف اطلاعاتی و امنیتی سربازان گمنام امام زمان(عج)، خانه تیمی این گروه عصر 24 خرداد 96 مورد حمله سربازان گمنام قرار گرفت؛ در این عملیات 5 نفر از تروریست‌های انصار الشیطان دستگیر شدند و 2 نفر به هلاکت رسیدند؛ شهید حسن عشوری اولین شهید وزارت اطلاعات در درگیری با تروریست‌ها نیز در این عملیات تقدیم شد.

پس از این عملیات، 29 خرداد ماه در عملیات مشترک نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرارگاه منطقه‌ای قدس در ارتفاعات شهرستان قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان، جلیل قنبرزهی سرکرده این گروهک تروریستی به‌همراه 4 نفر از معاونان و عوامل این گروه به هلاکت رسیدند و سپاه تصاویر عملیات و جسد آن‌ها را منتشر کرد

به‌خلاف آنچه تروریست‌ها می‌خواستند، دو روز بعد از عملیات سپاه و درست یک هفته بعد از کشف خانه تیمی تروریست‌ها در چابهار، سومین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد نوجوانان، جام یادگار امام(ره)، طبق برنامه زمانبندی‌شده از قبل در روز 7 تیرماه در سالن ورزشی ورنای منطقه آزاد چابهار با حضور تیم‌هایی از 16 کشور جهان از جمله اوکراین، ایتالیا، تاجیکستان، روسیه، مغولستان، قرقیزستان، مجارستان، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و هم‌چنین تیم منتخب غرب آسیا کنار پنج تیم از کشورمان و کشور هند به‌عنوان ناظر برگزار شد.

بیش‌از 500 نفر از ایران و 16 کشور جهان در این تورنمنت بین‌المللی با آرامشی فراگیر و امنیت کامل شرکت کردند و چابهار درصدر اخبار ورزشی ایران و 16 کشور شرکت‌کننده در مسابقات قرار گرفت.

 

کمیته پیگیری موافقتنامه ایران، هند و افغانستان 4 دی در چابهار برگزار می‌شود

تروریست‌ها ناامید از ناامن جلوه دادن چابهار، این‌بار با برنامه‌‌ای فراگیرتر 15 روز قبل از برگزاری کمیته پیگیری موافقتنامه چابهار و هم‌چنین اجرای قرارداد موقت پورت اپراتوری هندی‌ها، به چابهار حمله کردند.

پس از نشست هماهنگی سه کشور موافقتنامه سه‌جانبه ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار که در آبان ماه امسال با حضور هیئت‌های سیاسی‌‎اقتصادی به‌سرپرستی معاون وزیر خارجه هند، معاون وزیر حمل‌ونقل افغانستان و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران در تهران برگزار شد، مقرر شد کمیته پیگیری این نشست دی ماه در چابهار برگزار شود. هند هم قرار است قرارداد موقت اپراتوری بندر شهید بهشتی چابهار را تا قبل از سال جدید میلادی اجرایی کند.

تروریست‌ها با هدف ناامن جلوه دادن چابهار برای لغو کمیته پیگیری و احیاناً به تأخیر افتادن قرارداد هند، درست 15 روز قبل از این دو رویداد مهم بین‌المللی به چابهار حمله کردند.

بااین‌همه مانند قبل، رویدادها طبق برنامه زمانبندی‌شده، برگزار می‌شود؛ معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی می‌گوید: کمیته پیگیری توافقنامه ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار 23 دسامبر مصادف با 4 دی ماه با حضور مقامات ارشد سه کشور توافقنامه و دیگر سفرا و کشورهای منطقه و جهان در چابهار برگزار شود.

هرچه باشد، گروهک تروریستی انصار الشیطان هم و غم خود را برای ناامن جلوه‌ دادن بندری گذاشته که قرار است در آینده نزدیک و برمبنای طرح استراتژیک توسعه سواحل مکران به هاب صادرات، واردات و ترانزیت ایران، هند، افغانستان و صدالبته پنج کشور آسیای میانه تبدیل شود؛ ناامن جلوه دادن بندری با این اهمیت به‌تنهایی از دست یک گروهک تروریستی ساخته نیست؛ رسیدن به چنین هدفی حتماً با عقبه‌های مالی و حامی بین‌المللی است.


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9505250&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  مهر 1359
  شنبه1 شنبه2 شنبه3 شنبه4 شنبه5 شنبهجمعه