حضور بیش از ۸۰۰ رزمنده بسیجی از خراسان شمالی در عملیات مرصاد

منبع: خبرگزاری شبستان از بجنورد

سرهنگ محمد امیری، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان شمالی ظهر امروز (۵ مرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت سالروز عملیات پیروزمندانه مرصاد علیه منافقان مهاجم برگزار شد، از این عملیات به عنوان عملیاتی بی نظیر و غرور آفرین از لحاظ سیاسی، نظامی و موقعیت جغرافیایی در طول تاریخ یاد کرد.

وی افزود: عملیات مرصاد در حالی بود که قطعنامه ۵۹۸ و پذیرفتن خارج شدن نیروها از مرزها انجام شد که این نشان می دهد دشمن هیچ توجه ای به بخشنامه و تعهدات نداشته و به صورت ناجوانمردانه و غافلگیرانه حمله می کرد.

سرهنگ امیری تصریح کرد: این در حالی بود که در این قطعنامه آمده بود که اسرای ایران با اسرای عراق جابجا شوند و منافقان دریافته بودند که صدام آنان را با اسرای خود تعویض نمی کند و به همین خاطر تصمیم گرفته بودند که یک جنگ راه اندازی کنند چرا که آنان تهدید شده بودند و فکر می کردند صدام آنان را تحویل می دهد.

وی یادآور شد: منافقان در عملیات آفتاب در فکه و عملیات چلچراغ در مهران نیز موفقیت هایی نسبی کسب کرده بودند به همین دلیل فکر می کردند در این عملیات نیز پیروز خواهند شد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان شمالی، با اشاره به حضور بیش از ۸۰۰ نفر از رزمندگان بسیجی این استان در این عملیات، خاطرنشان کرد: این رزمندگان در قالب گردان های استان های دیگر در این عملیات حضور داشتند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۳۰۰ نفر در عملیات لشکر پنج نصر و بیش از ۵۰۰ نیرو در لشکر ذوالفقار از نیروهای خراسان شمالی بودند.

سرهنگ امیری، نقش نیروهای خراسان شمالی در عملیات مرصاد را بسیار کلیدی و موثر دانست و گفت: محور این عملیات از اسلام آباد آغاز و به روستای چهارزبر حسن آباد سراریز شد که مسئولیت آن برعهده نیروهای خراسان شمالی بود که توانستند به خوبی به وظیفه خود عمل کنند.

وی متذکر شد: بعد از اعلام تجاوز دشمن به داخل خاک کشور، لشکر شهدا که بیشتر آنان نیز نیروهای بسیجی خراسان شمالی بودند برای دفاع از مرزهای کشور وارد سلسله ارتفاعات کرمانشاه که کمین گاه دشمن بود، شدند.

سرهنگ امیری با بیان اینکه بیشترین نیروهای این استان در عملیات لشکر پنج نصر، ۶۱ شهدا، امام رضا و ذوالفقار بود، گفت: نیروهای خراسان شمالی در عملیات مرصاد مسئولیت محور ارتفاعات سلسله زبر را بر عهده داشتند.

وی در پایان به واکاوی عملیات مرصاد برای جهانیان به ویژه نسل جوان و نوجوان به منظور آشنایی هر چه بیشتر با دلاورمردی های رزمندگان اسلام در این عملیات تاکید کرد.