عملیات مرصاد ، اوج پیوند مردم و رهبری

منبع: گلعلي بابايي در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس
بابایی: پیوند میان رهبری و مردم منافقین را به بن‌بست کشاند
یک نویسنده دفاع مقدس با اشاره به انجام عملیات مرصاد گفت: پیروی از رهبری و پیوند میان رهبری و مردم سبب به بن‌بست کشیدن منافقین شد.
گلعلی بابایی در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در قم‌ اظهار داشت: در سوم مرداد‌ماه سال ۶۷ اتفاقاتی در جبهه‌های جنگ رخ داد که منجر به عقب‌نشینی ایران از مناطق جنگی همچون شلمچه، فاو، جزیره مجنون و برخی مکان‌های سوق‌الجیشی شد.

وی با بیان اینکه ایران در ۲۷ تیرماه سال ۶۸ قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته بود، عنوان داشت: پذیرش قطعنامه توسط ایران باعث شده بود که عراق احساس کند ایران در موضع ضعف قرار گرفته و منافقین نیز این موقعیت را بهترین زمان برای رسیدن به اهداف خود در ایران می‌دانستند.

این نویسنده دفاع مقدس خاطر‌نشان کرد: عراق از سمت جنوب ایران و از سمت شلمچه به نزدیکی اهواز آمد اما پیام امام خمینی (ره) و مقاومت مردم سبب شد تا آنها عقب‌نشینی کنند.
وی بیان داشت: در سوم مرداد‌ماه سال ۶۷ و در اواخر جنگ، عراق و منافقین عملیات خود علیه ایران را آغاز کردند و خود را به سرپل ذهاب و کرند غرب رساندند و قصد داشتند با رسیدن به میدان آزادی تهران جشن پیروزی برپا کنند.

بابایی تصریح کرد: منافقین با حرکت به سمت اسلام‌آباد و محاصره این شهر به سمت تنگه چهارزبر (تنگه مرصاد) حرکت کردند، اما در این تنگه نیروهای ایرانی به مقاومت پرداختند و جنگ اصلی در این تنگه در گرفت.
وی با بیان اینکه پیروی از رهبری و پیوند میان رهبری و مردم سبب به بن‌بست کشیدن منافقین شد، ابراز داشت: با مقاومت مردم منافقین به بن‌بست رسیده و تانک‌های آنها با گلوله‌ها و آرپیجی‌های ایران منهدم شدند.
بابایی با بیان اینکه تصورات غلط صدام و منافقین باعث عملیات جدیدی علیه ایران شد، ابراز داشت: دشمنان در تنگه چهار زبر و در جاده‌ها ماندند و ترافیک سنگینی را ایجاد کرده بودند و در واقع در این منطقه زمین‌گیر شدند.

وی ادامه داد: منافقین قصد داشتند که با حرکت به سوی کرمانشاه، همدان و ... خود را به تهران برسانند اما با عنایت و لطف خداوند به مردم ایران، جنگ با دشمنان در همان تنگه رخ داد و اجازه پیشروی به دشمنان داده نشد.
این نویسنده دفاع مقدس عنوان داشت: نخستین نیروهایی که وارد جنگ با منافقین شدند نیروهای سمنانی بودند که قصد داشتند به جنوب بروند، اما به لطف خداوند، برای کار دیگری در این منطقه توقف کرده بودند و سپس نیروهای کمکی از همدان و تیپ انصار که همان اطراف مستقر بودند برای کمک به این گروه ملحق شدند.
وی بیان داشت: لشکر ۲۷ محمدرسول الله نیز که در یک کیلومتری این تنگه قرار داشت به سمت این منطقه سرازیر شد و دشمن را در حلقه محاصره قرار دادند. بابایی اظهار داشت: اتحاد نیروهای ایرانی و حضور مردم در کنار نیروهای مسلح کشور سبب شد تا منافقین نتوانند قدمی بردارند و با تلفات سنگین و کشته‌های بسیار از همان راه آمده به عراق فرار کردند.