بازخوانی جنایت منافقین در شهریور ۶۱ با تورق مطبوعات آستان قدس رضوی

436825 4565

بیش از ۱۷هزار نفر از مردم ایران درجریان ترور‌های گروهک‌های ضد انقلاب به شهادت رسیده‌اند که گروهک منافقین موسوم به مجاهدین خلق، ۱۲هزار مورد آن را رسماً برعهده گرفته است.

 

یکی از این جنایات در روز 15 شهریور سال 1361 هجری شمسی رخ داد که در جریان این حادثه با انفجار بمبی دست‌ساز و قوی در یکی از خیابان‌‌های شلوغ و پر رفت و آمد تهران، ده‌ها تن از مردم بی‌گناه و کودکان و زنان، شهید و زخمی شدند.

 

از آنجا که مطالعۀ سیر اخباری که در زمان وقوع حوادث ثبت شده، واقعیت جزئیات آن حادثه را بیشتر تداعی می‌کند؛ لذا برای بررسی بیشتر این واقعه تاریخی تلخ به سراغ مطبوعات قدیمی که بزرگترین آرشیو شرق کشور در مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی موجود است رفتم.

 

این مرکز دارای 34هزار عنوان مطبوعات است که از این تعداد، 30هزار عنوان پس از پیروزی انقلاب اسلامی و 4هزار عنوان نیز در دوران پیش از پیروزی انقلاب منتشر شده است.

 

همین طور که مشغول مطالعه روزنامه‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بودم در صفحه شماره 2 روزنامه کیهان 16شهریور 1361 تیتری با عنوان «ده‌ها تن از مردم مستضعف جنوب شهر قربانی جنایت تازه مزدوران آمریکا شدند» به چشمم خورد.

 

این روزنامه در 16 شهریورماه طی گزارشی درباره یکی از جنایات منافقین علیه مردم ایران نوشت: «در یک انفجار فجیع که در ساعت 7:35 بعدازظهر در خیابان خیام مقابل پارکینگ وزارت صنایع و حوالی ایستگاه اتوبوس جنوب شهر رخ داد، عده‌ای از افراد مستضعف که خسته از کار روزانه با اتوبوس، دوچرخه و پای پیاده عازم منازل خود بودند شهید و نزدیک به 50 نفر مجروح شدند. بین کشته‌شدگان و مجروحین از کودک 3 ساله تا پیرمرد 60 ساله دیده می‌شد.»

 

همچنین در بخشی دیگر از این گزارش به سوختن 10 اتومبیل سواری، وانت و مینی‌بوس در لحظات اولیه انفجار و تبدیل آن‌ها به توده‌ای از آهن اشاره دارد که سرنشینان آن در حالی که لای آهن پاره پرس شده بودند، در میان شعله‌های آتش می‌سوختند.

 

روزنامه کیهان همچنین به نقل از یکی از شاهدان عینی این جنایت بزرگ نوشت: «فریاد چندین زن و کودک در زیر توده‌های آتش که در حال سوختن بودند و اجساد بی سر و دستی که این طرف و آن طرف افتاده بودند چنان منقلبم کرده بود که کم مانده بود به زمین بیفتم و از هوش بروم.»

 

این روزنامه با درج تصویری از اجساد سوخته نوشت: «ملت ایران شهید تقدیم انقلاب کرده است و این خداپرستان با فواره خون گلواژه شهادت را فریاد زده‌اند و صلابت این فریادها، مزدوران که هیچ، پشت ابرقدرت‌ها و بزرگ جهان خواران را می‌لرزاند.»

 

بر اساس اطلاعات موجود در این روزنامه، به دنبال این جنایت حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی که در آن زمان رئیس مجلس شورای اسلامی بود، به سران کشورهای عربی در مورد بمب‌گذاری و کنفرانس فاس اخطار شدیدی داد و سخنانی ایراد کرد.

 

روزنامۀ کیهانِ این روز در صفحاتی به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران نیز در شرح این فاجعه دردناک نوشته است: «در آستانه سالروز 17 شهریور روزی که هزاران تن از مردم انقلابی و مسلمان کشورمان به دست رژیم آمریکایی شاه به خاک و خون کشیده شده بودند، عوامل خودفروخته آمریکا دست به جنایت دیگری زدند.»

 

بنابر گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی بر اثر این انفجار چند دستگاه اتومبیل شخصی، یک دستگاه مینی‌بوس حامل مسافر، یک دستگاه کامیون و یک دستگاه اتوبوس شرکت واحد اتوبوس‌رانی خط میدان 15- میدان شوش که ویژه جابجایی مردم مستضعف و مدافعان راستین انقلاب اسلامی بوده است به کلی متلاشی شد.

 

روزنامه اطلاعات نیز با تیتر «جزئیات انفجار بمب در چهارراه گلوبندک و کشتار ده‌ها عابر و مستضعف بی گناه» نیز به شرح این جنایت پرداخته است.

 

در این روزنامه به شرح اظهارات مسئول روابط عمومی ستاد مرکزی کمیته انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه «این بمب، دست‌ساز و بسیار قوی بوده و توسط منافقین خلق کارگزاری شده است؛ به طوری که با انفجار سه متری از محل وقوع حادثه و عمق یک و نیم متری را شکافته» پرداخته است.

 

عکس‌های چاپ شده در روزنامه اطلاعات نشان از وارد شدن خسارات زیادی به چندین مغازه و کارگاه کوچک و محل‌های کسب مردم دارد.

 

این بخش کوچکی از جنایات منافقین کوردل و دست‌نشانده‌های آمریکاست که با تورق تاریخ، چهره این جلادان و فهرست بلندی از جنایات آنان علیه ملت ایران بیش از پیش آشکار می‌شود.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10867747&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25