اقدام‌بهنگام، اتهام یا امتیاز ایران؟

Hasheminejhad Dabirkol

وضعیت کنونی آرامش در ایران و استمرار برادری دیرینه بین ادیان و مذاهب در کشورمان، گواه این واقعیت است که در میان شعله‌های سربه‌فلک‌کشیده ناامنی و جنگ‌های فرقه‌ای که متأسفانه در برخی کشورهای منطقه و با تحریک خارجی و رهروان متعصب برخی مذاهب، به راه افتاده است:

اولاً جمهوری اسلامی ایران توانسته است با اقتدار از راه‌یافتن این تنازعات و درگیری‌ها به داخل کشور جلوگیری کند و امنیت و ثبات  را با مهار گروه‌های تروریستی که قصد برهم‌زدن این امنیت را داشتند حفظ کند.

ثانیاً نه فقط زمینه اجتماعی تنازعات مذهبی در کشورمان وجود ندارد؛ بلکه استقبالی هم از نظایر داعش که به هیچ مذهب و مرامی پای‌بند نیستند و به پیروان هیچ دین و مذهبی هم رحم نمی‌کنند، صورت نمی‌گیرد.

این ثبات در میانه چنین آشوبی، ظاهراً یا عده‌ای را سردرگم ساخته است و یا عصبانی، از آن جمله است سازمان عفو بین‌الملل!

این سازمان در گزارشی که اخیراً منتشر ساخته و در آن به اعدام اعضای گروهک تروریستی «توحید و جهاد» پرداخته شده است، با انتقاد از اعدام اعضای این گروهک توسط جمهوری اسلامی، آن‌ها را از اهل‌سنت ایران نامیده و مدعی شده است جمهوری‌اسلامی آن‌ها را شکنجه کرده تا به اقدامات تروریستی که انجام نداده‌اند اعتراف کنند. در بخشی از این گزارش به فیلم‌های مستندی اشاره می‌شود که در آن‌ها اعضای این گروهک در حال توضیح اقدامات خود هستند که آن را حربه‌ای تبلیغاتی برای توجیه اعدام افراد دستگیر شده و صدا‌و‌سیمای جمهوری‌اسلامی و بنیاد هابیلیان را به‌ عنوان سازندگان این مستندها معرفی می‌کند.

این که عفو بین‌الملل عمده قربانیان این گروهک را که از ایرانیان اهل‌سنت بوده‌اند، نادیده گرفته و مستندهایی که آنان را در حال سرقت و جنایت نشان می‌دهد، ندیده، جای تعجب دارد؛ اما تعجب‌برانگیزتر آن است که اتحاد و همدلی برادرانه شیعه و سنی  در ایران و امنیت و ثبات را در مناطقی که ساکنانش عمدتاً اهل‌سنت می‌باشند سانسور کرده است تا به ادعای یکسره تبلیغی و سیاسی‌اش علیه کشورمان جامه واقعیت بپوشاند!

اما واقعیت این است که توحید و جهاد، شعبه‌ای از داعش بود، همان داعش که اکنون کشورهای جهان برای مهار آن به عراق و سوریه لشگرکشی و کشتن هر کدام از رهبران آن را با افتخار اعلام می‌کنند.

 توحید و جهاد به یمن درس‌آموزی از تجربه داعش، مهار شد تا جهان در گوشه‌ای دیگر شاهد جنایات ددمنشانه و ضدانسانی آن‌ها نباشند و مردم بی پناه عراق و سوریه مجبور نباشند تا پس از دورانی خون‌بار و همچنان دست‌به‌گریبان با آن، بی‌عملی و یا غرض‌ورزی سیاستمداران غربی در به‌وجودآمدن و قدرت یافتن داعش را در مناظرات انتخاباتی و افشای سیاست‌های نادرست به گوش بشنوند، اعترافاتی که از آلام و رنج‌های آن‌ها نه‌تنها نمی‌کاهد؛ بلکه رنج‌های آن‌ها را دوچندان می‌کند.

 

 


شهریور 1402
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
20
21
22
23
24
28
30
31