شهید جواد اسدالله زاده


شهید جواد اسدالله زاده در سال ۱۳۲۹ در یک خانواده متوسط در مشهد متولد شد.تحصیلات ابتدایی خود را در دبیرستان ادیب شروع کرده و پس از اتمام ، برای گذراندن دوره متوسطه به دبیرستان ابن یمین رفت .او در دوران دبستان و دبیرستان از زمره دانش آموزان ممتاز و فعال بشمار می رفت. بعد از پایان تحصیلات متوسطه در دانشگاه اقتصاد دانشگاه تهران به آموزش اقتصاد پرداخت.پس از پایان خدمت سربازی برای ادامه تحصیل عازم آمریکا شد و در طی مدت ۵ سال توانست در رشته فوق لیسانس اقتصاد و دکترای مدیریت درس خود را ادامه دهد.
فعالیتهای مذهبی و سیاسیش از دوران کودکی با شرکت در دوره های قرآن و آموزشهای سیاسی شروع شد و در طول مدت دبیرستان شکل فعالتری بخود گرفت.ورود او به دانشگاه موجب شد که میدان عمل وسیعتری برای تعهدات الهی و انسانی اش بیابد .انجام اعتصابات و تظاهرات ، راه اندازی کتابخانه ، ارشاد و روشنگری دانشجویان از جمله کارهایی بود که او در انجامش نقشی مؤثر و سازنده داشت.
در دوران اقامتش در آمریکا از فعالترین "اعضای انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا " بود و همچنین با همکاری چند تن از از دانشجویان مقیم آمریکا ، توانست در ۵ شهر آمریکا انجمن اسلامی دانشجویان را پایه گذاری کند و بدین وسیله زمینه رشد و گسترش تفکر اصیل و انقلابی مکتب انسان ساز اسلام را در سطح دانشگاه و در میان قشر تحصیل کرده و روشنفکر دانشگاهی بوجود آورد.
شیوه عملکردهای او در مدت تحصیلش در آمریکا ، روشنگر این واقعیت است که او با درک صحیح مبانی اصولی مکتبش و با توجه به حاکمیت سیاه نظام طاغوتی پهلوی و غارتگریهای امپریالیسم آمریکا در کشورش ، ضرورت یک مبارزه همه جانبه را بر علیه حکومت وقت بر اساس معیارهای قرآنی تشخیص داده بود و بر همین اساس نیز مبارزه با باطل را محور اصلی کار خود برگزیده و درس خواندن را فقط وسیله ای در راه به انجام رساندن اهداف انقلابی خود می دانست.
جلسات منظم هفتگی او با سایر دانشجویان که شامل مباحث ایدئولوژیکی اسلام در مقایسه با سایر مکاتب بود باعث شد بسیاری از خواهران و برادران صادقی که در جستجوی مکتبی اصیل برای مبارزه با نابسامانیها بودند ، اسلام را به عنوان مکتبی همه جانبه پذیرفته و در زمره کوشاترین اعضای انجمن اسلامی دانشجویان قرار گیرند.
فعالیتهای مذهبی و سیاسی جواد باعث شد که پس از مدتی به عنوان یکی از عناصر مهم و یکی از مبلغین سرشناس اسلام اصیل محسوب شود.او در دوران انقلاب همگام با حرکت انقلابی هموطنانش در داخل کشور، تلاش وسیعی در جهت بسیج دانشجویان به منظور افشای جنایات رژیم منفور و منحط شاهنشاهی آغاز کرد.چاپ پوستر و پخش اعلامیه های روشنگرانه در سطحی وسیع از جمله کارهای او در تحقق این هدف مقدس بود.لازم به تذکر است که اولین تظاهرات افشاگرانه ای که بدون ماسک در آمریکا برگزار شد به کارگردانی او چند تن از همرزمانش بود.
زمانی که امام خمینی (ره) اعلام نمودند که به ایران خواهند آمد " جواد" با ناتمام گذاشتن تز دکترای خود بلافاصله به فرانسه رفت تا در کنار امام و با نیت پذیرش فرمان جهاد از طرف امام وشهادت در راه خدا به میهنش باز گردد و مبارزات خود را در کنار امت قهرمان و مسلمان ایران بر اساس رهنمودهای امام و بر اساس ضرورتهای مرحله ای انقلاب ادامه دهد.
شهید جواد اسدالله زاده ،پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، در ادامه فعالیتهای اسلامی و فرهنگی خود، به تشکیل و تدریس کلاسهای آموزش اقتصاد اسلامی پرداخت و در ضمن آن انجمن اسلامی دانش آموزان خراسان را تشکیل داد. سپس به تهران عزیمت کرد و به عنوان " مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات " برگزیده شد و هم زمان به تدریس در مدرسه عالی بازرگانی مشغول بود و از طرف حزب جمهوری اسلامی ، کاندیدای مجلس شورای اسلامی در مشهد گردید.
وی با ادغام دو مرکز تابعه در وزارت بازرگانی از حیف و میل بیت المال جلوگیری کرده و در حد خود از از حجم بوروکراسی نظام شاهنشاهی کاست.
او مدتی نیز در سازمان غله تهران به خدمت اشتغال داشت و سپس در دولت شهید رجایی به معاونت بازرگانی خارجی وزارت بازرگانی انتخاب شد.
شهید اسدالله زاده در پشت قیافه آرام و ساکت خود ، یک دنیا تلاش بود و ایمان او را وادار به کار در ساعتهای بی شمار در وزارت خانه می کرد ، زیرا معتقد بود که تا پای جان باید برای رشد انقلاب کوشید و براستی که بر عهد خویش استوار ماند و به همراه جمعی از مخلصان دین خدا در فاجعه انفجار حزب جمهوری اسلامی به دست منافقین کور به شهادت رسید و به معبود خویش پیوست.