پایان یک امپراطوری؛ میلیتاریسم ترامپ، جان آمریکا را گرفت

Dfyu8902

طبق جدیدترین آمار دانشگاه «جانز هاپکینز»، با مرگ نزدیک به پنج هزار نفر ظرف ۲۴ ساعت گذشته، مجموع قربانیان کرونا در آمریکا به ۳۰ هزار و ۹۲۵ تن رسید. مجموع مبتلایان نیز به ۶۳۹ هزار و ۵۵ نفر افزایش یافته است.

این یک فاجعه انسانی در کشوری است که به‌نظر می‌رسید از امکانات بهداشتی بالایی برخوردار است، اما حالا مشخص شده این امکانات اولا از کارآیی بالایی برخوردار نیست و ثانیا در خدمت طبقات مرفه بوده و توده‌های جامعه آمریکایی، به‌ویژه رنگین‌پوستان و مهاجران، سهمی از آن ندارند.

در چنین شرایطی، دونالد ترامپ تلاش می‌کند تا تقصیرها را گردن این و آن بیندازد. از چین تا سازمان بهداشت جهانی. ترامپ که می‌داند رکود صنعتی در کشورش از سال ۱۹۶۴ تاکنون بی‌سابقه بوده، با قطع حمایت‌های مالی از سازمان بهداشت جهانی، به‌خوبی نشان داد اهمیتی برای جان مردم جهان قائل نیست.

او احتمالا قصد دارد پول ناشی از عدم حمایت از سازمان بهداشت جهانی را خرج مشکلات اقتصادی کشور ورشکسته‌اش در آستانه انتخابات ریاست جمهوری کند.

اما آنچه آمریکا را برخلاف شعار چهار سال قبل ترامپ، تبدیل به کشوری ضعیف کرده، سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکاست. سیاست‌هایی که نه فقط علیه ایران، که علیه همه جهان به کار رفت و حالا ایالات متحده را کشوری ضعیف و تنها کرده است.

ترامپ با لشکرکشی به خاورمیانه، جنگ در عراق و افغانستان را توسعه داد و با ترور چهره‌هایی چون سردار سلیمانی، موقعیت نظامی آمریکا را متزلزل کرد که برای جبران این بحران مجبور به میلیاردها دلار هزینه شد.

او در سوریه و یمن خونریزی به راه انداخت و با چین وارد نزاعی تعرفه‌ای و تجاری شد. ترامپ بودجه کشورش را صرف حمایت از دولت‌های دیکتاتوری عرب منطقه کرد و اعتبار سیاسی خود را برای تشدید تحریم‌های ایران هدر داد.

دولت ترامپ با لشکرکشی به خلیج‌فارس و تحرک نظامی در عراق حتی در اوج بحران کرونا، نشان داد که برای جان مردمش ارزشی قائل نیست. اگر این هزینه‌های نظامی، صرف توسعه درمانی در ایالات متحده می‌شد، امروز بیش از ۳۰هزار نفر قربانی کرونا نمی‌شدند.

سیاست‌های ترامپ نه فقط سلامت مردم آمریکا را به خطر انداخت، بلکه اقتصاد این کشور را هم از بین برد. آمریکا در اوج بحران کرونا، با سرقت ماسک‌های آلمان و کانادا، حتی کشورهای غربی را هم از خود رنجاند و در طول دوران ریاست‌جمهوری‌اش، با اتحادیه اروپا درگیر بود.

ترامپ با درگیری‌های مداوم، می‌خواست کشورش را قوی نشان دهد اما نتیجه‌اش، ایجاد ضعیف‌ترین دولت در تاریخ آمریکا بود. دولتی میلیتاریستی که حالا هم باید جنازه سربازانش را مخفیانه از منطقه خارج کند هم اجساد مردمش را در گورهای دسته‌جمعی خاک کند.

ترامپ، آمریکا را به نقطه پایان امپراطوری‌اش نزدیک کرد و حالا دیگر حتی نظام قهرمان‌سازی و وارونه ساختن حقایق در هالیوود هم نمی‌تواند آمریکا را بزرگ و قدرتمند نشان دهد. تنها خاطره‌ای از آمریکای پیشرفته در اذهان باقی مانده و آنچه واقعی است، مردمی است که در خیابان‌های بزرگ‌ترین شهرهای آمریکا جان می‌دهند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10144471&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25