واکاوی نقش خائنانه منافقین در عملیات شهیدان رجایی و باهنر

 1400061012374693523511824

عملیات شهیدان رجایی و باهنر که بیشتر آن را با نام عملیات ۱۱ شهریور می‌شناسند از آن دست عملیات‌هایی بود که در دوران دفاع مقدس با سلحشوری بسیاری از رزمندگان در جبهه غرب برگزار شد‌.

 

به گزارش هابیلیان به نقل از خبرگزاری تسنیم همدان، در ابتدای جنگ تحمیلی و پس از به شهادت رسیدن شهیدان رجایی و باهنر توسط منافقین در سال 1360 عملیاتی در 11 شهریور همان سال به نام این دو شهید عزیز در جبهه‌های غرب کشور شکل گرفت عملیاتی که چون در محور میانی جبهه غرب انجام شد رزمندگان همدانی نقش کلیدی در آن ایفا کرده و تعدادی زیادی از رزمندگان سپاه انصارالحسین (ع) نیز به شهادت رسیدند.

 

محمدجواد بیات از رزمندگان دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با تسنیم با تشریح ابعاد این عملیات مهم اظهار داشت: از تاریخ نهم تیرماه 1360 فرماندهان تلاش خود را برای برنامه‌ریزی و طراحی عملیات متمرکز کردند عملیاتی که طراحی و اجرای آن به عهده فرماندهان سپاه استان همدان بود.

 

وی با اشاره به اینکه به دلیل آنکه این عملیات نیاز به آتش توپخانه داشت از فرمانده لشکر 81 زرهی ارتش، سرهنگ محمودی بدری کمک گرفتیم، افزود: پشتیبانی آتش و اعزام تانک بر عهده ارتش گذاشته شد. همچنین برای اجرای عملیات تعداد 120 نفر از نیروهای ارتش نیز در قالب دو گروهان و تعدادی تانک از گردان 211 زرهی از لشکر 81 ارتش که فرمانده آن سرگرد امیر قبادی از برادران بسیار خوب، پاک، شجاع، مؤمن و دلسوز ارتش بود به منطقه مأمور شد.

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی با این توضیح که 452 نفر نیز از نیروهای سپاه استان همدان در این عملیات شرکت داشتند مطرح کرد: درمجموع کل نیروهای عمل‌کننده در این عملیات 572 نفر بودند که در قالب گروه‌های 50 تا 60 نفر ساماندهی شدند.

 

وی هدف از اجرای این عملیات را آزادسازی ارتفاعات 801 و 816 قراویز بود برشمرد و گفت: در این عملیات که فرماندهی آن را شهید حاج حسین همدانی بر عهده داشتند برای تصرف ارتفاعات سه محور اصلی و دو محور فرعی برنامه‌ریزی‌شده بود.

 

بیات ادامه داد: پخش خبر تلخ و ناگوار انفجار دفتر نخست‌وزیری و شهادت آقایان محمدعلی رجائی رئیس‌جمهور و محمدجواد باهنر نخست‌وزیر، نیروها را ماتم‌زده و درعین‌حال برای شرکت در عملیات که در تکریم از شهدای والامقام اجرا شد، ترغیب کرد.

 

وی بیان کرد: در کتاب حماسه‌های نامداران گمنام، نوشته رضا میرزائی، «انتشارات: تهران، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، چاپ دوم»، ص 752 آمده است: عملیات ساعت 1 بامداد 11 شهریور 1360 شروع شد. غافل اینکه عملیات مانند فاجعه هشتم شهریور و انفجار نخست‌وزیری از سوی منافقین توسط یکی از کارمندان آموزش پرورش به‌عنوان عنصر نفوذی سازمان مجاهدین خلق در سپاه بنام معدوم وحید حاجیلو لو رفته و دشمن تا بن دندان مسلح از طرح، راهکار، نحوه حرکت، نقشه و نقطه هجوم ما کاملاً باخبر شده است و پیش از آغاز عملیات نیروهای آفندی خود را به خط آورده و به‌صورت آماده‌باش در انتظار ما هستند.

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی توضیح داد: طبق خاطرات درج‌شده در این کتاب: ابتدا عراقی‌ها هیچ حرکتی از خود نشان ندادند، زمانی که اطراف آنها رسیدیم قبل از اعلام رمز و شروع حمله، ناگهان منطقه سراسر آتش شد و ارتش بعث با هماهنگی کامل، نیروهای ورزیده و آماده رزم ما را به دلیل جاسوسی و خیانت دردادن اطلاعات زیر آتش پرحجم و سنگین خود قرارداد. هرچند عملیات لو رفته بود لیکن غیور مردان مرد، مردانه پیشروی و جنگیدند. صحنه نبرد، قیام عاشورا را تداعی می‌کرد. ازیک‌طرف آتش گداخته، دگر سو گرمای شدید منطقه و تشنگی جان‌سوز، رمق از رزمندگان بریده بود. فریاد العطش عاشورائیان فضا را پرکرده بود. صف‌آرائی حسینیان در مقابل یزیدیان تماشائی بود‌. عراقی‌ها یک تیپ کامل بر روی ارتفاعات مستقر کرده بودند و پیشرفته‌ترین سلاح‌ها را در اختیار داشتند و علیه سلحشوران عزت مدار بکار می‌گرفتند.

 

این رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: بنا بر اظهارات این رزمنده دوران دفاع مقدس: از تیربارهای گرینوف و دولول گرفته و انواع خمپاره و توپ‌های سبک و سنگین به‌صورت آتشباری بر سر بچه‌ها فرود می‌آمد. به‌ویژه توپ‌های خمسه‌خمسه که هر پنج تای آن هم‌زمان منفجر می‌شد. بعلاوه عراقی‌ها جلو سنگرهایشان را پر از موانع، مین، تله‌های انفجاری و سیم‌های خاردار کرده بودند و از داخل سنگرها از هر سو نیروهای ما را زیر آتش‌گرفته بودند و از سمت بازی دراز هم با تانک و توپ مستقیم فرزندان حسین زمان حضرت روح‌الله را می‌زدند. آتشبارهای آنان از سه طرف ارتفاعات قراویز به روی نیروهای ما اجرا می‌شد. عراقی‌ها از سمت کوره موش، ظفرمندان جبهه نبرد حق علیه باطل را زیر آتش‌گرفته و همچنان تانک‌هایشان را از آشیانه بیرون آورده و اجرای آتش می‌کردند... به‌حق آن عملیات متأثر از حماسه عاشورا بود.

 

وی بابیان اینکه حقیقت امر این است که در محور اول دشت ذهاب و بنه دستک با فرماندهی شهید حبیب‌الله مظاهری با اتمام وجود صحنه کربلای امام حسین (ع) را به چشم می‌دیدیم اظهار داشت: جانباز پرافتخار رضا میرزائی فرمانده نیروهای عمل‌کننده در این محور می‌گوید: به خدمه تانک گفتم توکل بر خدا کن. به دشمن بزن، او نیز تانک را روشن کرد و با سرعت و شلیک توپ مستقیم حرکت کرد و سنگرهای دشمن را زیر گرفت و از آنجا عبور کردیم در نتیجه از محاصره نجات یافتیم.

 

این تحلیلگر مسائل دوران دفاع مقدس توضیح داد: در محور دوم نیز، نیروهای شهید علیرضا حاجی بابائی موفق شدند از میدان مین عبور کنند و به سنگرهای عراقی برسند که در پی درگیری شدیدی که با بعثیان داشتند، فرمانده نیروهای عمل‌کننده دلیرمرد جبهه حق حسن مرادیان به همراه جمعی از یارانش در کنار سنگرهای عراقی آسمانی شدند؛ و پیکر مطهرشان درصحنه نبرد برجای ماند. این محور شامل جناح میانی که سخت‌ترین نقطه بود و نفرات باید از تپه کمیل به‌طرف ارتفاعات 801 و 816 قلاویز می‌رفتند؛ می‌شد.

 

وی توضیح داد: در محور سوم، نیروهای حاج محمود شهبازی فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان همدان از قراویز و بازی دراز مورد هجوم دشمن قرار گرفتند و از سوی دیگر در منطقه شیرین آب با انبوهی از تانک‌های عراقی مواجه شدند مصافی که در آن با کمک گروه دلاور مردان جبهه نور حاج حسن تاجوک و احسان تقی پور تعداد زیادی از تانک‌های دشمن را منهدم و پراکنده شدند.

 

بیات ادامه داد: درنهایت احسان عزیز دوستان شفیقش به ملاقات حضرت رب جل وجلاله شتافتند. در اینجا نقش مردان مخلص محمدتقی ترکمانی، جلال محقق تربیت‌یافته دامن آیت‌الله محقق، واحد بابا خانی که شجاعانه به قلب دشمن یورش برده و پس از تلفات زیاد به آن به مقام بزرگ شهادت نائل آمدند ستودنی است.

 

وی گفت: در محور فرعی یکم، نیروهای شهیدان شاهد حسن اسدیار و علیرضا خزائی موفق شدند موانع و میدان‌های مین دشمن را پشت سر گذاشته و به سنگرهای دشمن در ارتفاع بالای روستای قراویز برسند و تعداد زیادی از صدامیان را به هلاکت برسانند؛ در این محور تعداد 13 نفر از برادران بهنام‌های حاج رضا شریفی راد، حسین رضایی، علی صادقیان و حمید مهدیان به اسارت دشمن درمی‌آیند.

 

این رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: در محور فرعی دوم نیز سمت جاده قصر شیرین به‌طرف تپه دوقلو آقای غدیر نظامی فرماندهی محور را عهده‌دار و همراه با نیروهای تحت امر خود از سمت حاشیه‌ای جاده‌ای قصر شیرین به تپه‌های نزدیک جاده هجوم برده، پس از عبور از موانع به سنگرهای دشمن می‌رسند و پس از یک جنگ تن‌به‌تن تعدادی از عراقی‌ها را به هلاکت می‌رسانند. هرچند در این میان نیز جمعی از عاشقان امام در شیار زیر سنگرهای ارتش عراق به‌صف شهیدان کربلا پیوستند.

 

وی بابیان اینکه از قرائن، شواهد و مستندات جنگ پیدا است، باوجود خیانت منافقین عملیات غرورآفرین 11 شهریور آرایش نظامی و معادلات عراقی‌ها را در هم‌ریخت عنوان کرد: برخلاف برخی دیدگاه‌ها این عملیات می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ دفاع جانانه ملت شجاع ایران در هشت سال جنگ نابرابر و تحمیلی باشد. در این عملیات تعداد 62 نفر از اعضاء سپاه و عده‌ای از جان‌برکفان ارتش به شهادت رسیدند که متأسفانه اسامی آنها به‌جز ستوان یکم شهید زید آبادی و اسکندر مهدیان در دست نیست.

 

بیات اظهار داشت: پیکر بلا جویان دشت کربلایی نزدیک به 10 ماه در ارتفاعات قراویز در مقابل سنگرهای دشمن باقی ماند و پس‌ازاینکه عراقی‌ها در تیرماه 61 بعد از فتح خرمشهر در سوم خرداد دریافتند اگر ارتفاعات را تخلیه نکنند مجدداً با ضربات کوبنده سپاه اسلام مواجه خواهند شد مفتضحانه با عقب‌نشینی و تحمل انبوه کشته و زخمی، انهدام بسیاری از تانک‌ها، نفربرها و ادوات در عملیات 11 شهریور، پیکر شهدا به آغوش مردم و خانواده‌های گران‌قدرشان بازگشت.

 

وی با اشاره به اینکه 112 مجروح و 13 اسیر آمار به‌دست‌آمده از این رخداد تاریخی است ادامه داد: جالب آنکه آن روز در تجلیل از سومین روز شهادت شهیدان رجائی و باهنر مردم همدان در مسجد جامع گرد هم آمده بودند که خبر عملیات را آقای فخرالدین حجازی چهره سیاسی و نام‌آشنا کشور به‌عنوان سخنران مراسم اعلام کرد. او در نطقی آتشین خطاب به صدام گفت: بغدادت خراب! ملت ایران انتقام خواهند گرفت...

 

این تحلیلگر مسائل دوران دفاع مقدس توضیح داد: به نظر می‌رسد واقعه عملیات شکوهمند شهیدان رجائی و باهنر موسوم به 11 شهریور قراویز مانند سایر وقایع و خاطرات دوران دفاع مقدس گنجینه تمام‌نشدنی است که در آن رزمندگان توانستند با اتکال به قدرت لایزال الهی در ادامه عملیات بازی دراز 1 اردیبهشت 60 و جان‌فشانی شهیدانی چون محمدرضا فراهانی، مهدی فریدی، تقی بهمنی سودای دشمن را که در آغازین روزهای جنگ به تصرف و سقوط سرپل و کرمانشاه می‌اندیشید را به کابوس مبدل سازند.

 

وی با تشریح اثرات جریان نفوذ در حکومت اسلامی و نتایج آن در بروز بحران‌های متعدد برای کشور مطرح کرد: غفلت از نفوذ در بدنه نظام آثار زیان‌بار و خسارت جبران‌ناپذیری مانند انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، مصلا شهدای محراب، نخست‌وزیری، قلاویز و غیره خواهد داشت.

 

بیات گفت: روزگاران آزمون‌وخطا و بکار بستن واژه بگذار و بگذر در امور رخت بسته است و شایسته‌سالاری، گماشتن مدیران جهادی، شکست شبکه رانت‌، مفت خواری و اشرافی گری، زمینه احیاء اعتماد عمومی و سرمایه‌های اجتماعی در بارور ساختن باورهای انقلابی و نشاط دینی فراهم می‌آورد.

 

   

وی ادامه داد: حافظه تاریخی وادار می‌سازد با بالا بردن ضریب امنیتی و اطلاعاتی کشور مانع رخنه نقاب‌داران چند چهره منافقان بدتر از کفار در نفوذ و دست یازیدن به بدنه اجرائی کشور باشیم. یقیناً مکتب رفتگان شیطان بزرگ به دنبال انجام جنگ نرم، ایجاد یاس و نو امیدی در آحاد مردم و همچنین براندازی نظام اسلامی هستند که مقابله با این مسئله مستلزم هوشمندی و درهم پیچیدن طومار آنان است.

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار داشت: رفتار پوششی و عادی‌سازی منافقین در نفوذ بر پیکر نظام مثال تبر بر درخت تنومند انقلاب اسلامی است؛ بنابراین لازم است پس از گذشت چهار دهه از فاجعه دهشتناک و غمبار انفجار دفتر نخست‌وزیری و عملیات 11 شهریور مراجع ذیصلاح، با دیپلماسی قوی و اقامه دعوی از هر ملیتی نزد مجامع قانونی بین‌المللی در پرونده‌ای مفتوح که برای ملت ایران تعدد مطلوب دارد در استیفا حقوق حقه آنان و خانواده مکرمشان اقدام کنند.


نظر (0)

There are no comments posted here yet

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

مطالب پربازدید سایت

در گفت‌وگو با مدیر روابط عمومی کانون فرهنگی رهپویان وصال شیراز

نمایشگاه ضالین در مورد انفجار حسینیه رهپویان وصال شیراز برپا شد

رییس سازمان انرژی اتمی در دیدار با خانواده شهید داریوش رضایی نژاد:

سیادت کشور در ادامه مسیر شهدا تحقق می‌یابد

در دیدار رئیس جمهور با رئیس شورای مسلمانان روسیه مطرح شد؛

آیت الله رئیسی: افراط گرایی به مسلمانان ضربه زد

آخرین روزهای سردار سلیمانی پیش از شهادت چگونه گذشت؟

«۷۲ ساعت» تا لحظه تلخ ترور قهرمان

جدیدترین مطالب

تحلیلی از سردار احمد سیاف‌زاده

۱۹ ویژگی مشترک در حملات منافقین

آخرین روزهای سردار سلیمانی پیش از شهادت چگونه گذشت؟

«۷۲ ساعت» تا لحظه تلخ ترور قهرمان

دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه در توئیتی بیان کرد:

کشتار غیرنظامیان، نتیجه مبارزه آمریکا با تروریسم

در گفت‌وگو با مدیر روابط عمومی کانون فرهنگی رهپویان وصال شیراز

نمایشگاه ضالین در مورد انفجار حسینیه رهپویان وصال شیراز برپا شد

مطالب پربازدید بخش گفتگو

در گفت‌وگو با حميدرضا نقاشيان

ترور آیت‌الله قاضی طباطبایی یک اقدام کور بود

بازنشر متن کامل دیدار دبیرکل بنیاد هابیلیان با علامه مصباح یزدی

مهم‌ترین ریشه فساد، برتری‌طلبی است

عملیات ۱۱ شهریور با چه هدفی برگزار شد؟

واکاوی نقش خائنانه منافقین در عملیات شهیدان رجایی و باهنر

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران

منافقین بیشترین استفاده را از بنی‌صدر کردند

گفت‌وگوی جام جم با لیلی عاج، نویسنده و کارگردان نمایش «باباآدم»

اشرف ز جا جنبید!

مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان