نقش کلیدی ایران در مبارزه با تروریسم و داعش بسیار مشخص است

16042

بر اساس سخنان آنگلا مرکل، نفوذ ایران و روسیه در سوریه هر روز بیشتر می‌شود. زیرا هدف این دو کشور نابودی تروریسم است.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان به نقل از اسپوتنیک،  آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در مجلس آلمان (بوندستاگ) در دستور کار اجلاس اتحادیه اروپا گفت: وقتی من دربارۀ پیامدهای ژئوپلیتیکی (عملیات ترکیه در سوریه) صحبت می‌کنم، باید به این واقعیت توجه کرد که بعد از خروج سربازان آمریکایی، نقش روسیه به همراه ایران در منطقه رشد چشمگیری داشته است. وی در این سخنرانی، حضور و نفوذ ایران و روسیه را در سوریه بیشتر از پیش مهم دانست.

مجتبی جلال‌زاده پژوهشگر و کارشناس مسایل بین‌الملل و سیاست‌های آمریکا در تعامل با ایران، در این خصوص با خبرگزاری اسپوتنیک گفتگو نمود.

آیا سخنان مرکل بدان معناست که اروپایی‌ها، برخلاف ادعاهای ایالات متحده مبنی بر اینکه ایران «همدست تروریسم» است، از نقش ایران به عنوان واسطه‌گر درگیری‌ها و مبارز اصلی علیه تروریسم ، قدردانی کرده است؟

در سال 2011 آنچه که در سوریه رخ داد به دنبال وقایع بهار عربی بود، این وقایع از کشور تونس شروع شد و به کشور سوریه رسید. اما این وقایع در کشور سوریه متمایز بود، زیرا ریشه این ناآرامی‌ها و ادامه آن در مصر و تونس فرق داشت. سه گروه از کشورهای خارجی در سوریه منافعی داشتند، گروه اول ایران و روسیه، کشورهای غربی به رهبری آمریکا و همچنین شبه نظامیان در سوریه.

در واقع می‌توان گفت که ایالت متحده و ایران، همواره دارای چالش‌های بسیاری در روابط خود بودند و هر دو نگاهی متفاوت به تروریسم بین‌الملل دارند. به عنوان مثال ایران برخی گروه‌ها را به‌عنوان تروریست نمی‌بیند، در حالی که آمریکا هر بخشی را که بر خلاف منافع واشنگتن حرکت کند را تروریست می‌داند.

در واقع می‌توان گفت پس از از بین‌رفتن و ضعیف‌شدن داعش در سوریه، یکی از کشورهایی که مورد ستایش قرار گرفت، جمهوری اسلامی ایران بود که با سایر هم‌پیمانان خود من‌جمله روسیه توانستند داعش را شکست دهند. این موضوع خوشایند آمریکایی‌ها نبود، برای آمریکایی‌هایی که سالهای سال ادعای مبارزه با تروریسم را داشتند.

اما واقعیت این است که نقش کلیدی ایران در مبارزه با تروریسم و داعش بسیار مشخص است. ایران در جغرافیای خاورمیانه است و دارای منافع زیادی در این منطقه است.

اما آنچه که خانم مرکل بیان کرده است، یک واقعیت انکارناپذیر است. یک واقعیتی است که اروپایی‌ها برخلاف آمریکایی‌ها، خاورمیانه را مرزهای خود می‌دانند و ایران را نه به عنوان کشور مرکز شرارت بلکه به عنوان یک بازیگر مطرح در خاورمیانه می‌بینند، هر چند که در برخی موارد دیگر، کشورهای اروپایی پیرو سیاست‌های آمریکا هستند.


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9492404&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

  مطالب پربازدید سایت

  دانش‌ آموز بسیجی

  شهید جعفر کلهری

  طلبه فعال استان گلستان

  شهید سید کریم شهید حسینی

  دانش‌آموز تهرانی

  شهید مسعود افتخاری

  خدمات بی‌شائبه منافقین به ارتش بعثی

  پیشنهادات صدام به منافقین

  دکتر مصطفی انتظاری‌هروی؛ بنیاد هابیلیان

  صلح ظاهری، برای جنگ واقعی

  مجید مربایان؛ روزنامه خراسان

  صلحی برای افزایش خشونت

  جدیدترین مطالب

  در یادواره شهید هاشمی‌نژاد بیان شد

  شهید هاشمی‌نژاد مبارزی کامل و جامع بود

  مهدی عسکری؛ بنیاد هابیلیان

  خیانت منافقین در دفاع مقدس

  کودک یک ساله‌ای که ترور شد

  شهید هایده علی‌بیگی

  محمداسماعیل شیخانی؛ بنیاد هابیلیان

  نگاهی به کارنامه ارتباطات بین‌المللی منافقین

  دانش‌ آموز بسیجی

  شهید جعفر کلهری

  منافقین جزئی از سیستم جنگی صدام

  شکست روحیه مقاومت با ابزار «ترور»

  خدمات بی‌شائبه منافقین به ارتش بعثی

  پیشنهادات صدام به منافقین

  مهر 1359
  شنبه1 شنبه2 شنبه3 شنبه4 شنبه5 شنبهجمعه