منافقین از اسفند٦٥ تا خرداد٦٧ بیش از ٩٤ عملیات انجام دادند

 Mohandesi

کارشناس امنیت و مبارزه با نفاق گفت: منافقین از اسفند ٦٥ تا خرداد ٦٧ بیش از ٩٤ عملیات را غالبا علیه پاسگاه ها و مراکز مرزی ما انجام دادند.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان (خانوادۀ شهدای ترور کشور) مراسم نقد و بررسی کتاب «عملیات مهندسی، بررسی کارنامه بخش ویژه نظامی سازمان مجاهدین خلق»، با حضور «محمدحسن روزی‌طلب» و «علی‌اکبر طاهری» دوشنبه 9مرداد ساعت ۱۷ در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

محمدحسن روزی طلب نویسنده این کتاب درباره  شکل گیری کتاب خود اظهار داشت: اعلام فاز نظامی سازمان مجاهدین خلق در ۳۰ خرداد اتفاق مهمی بود. حال و هوای امروز ما نیز متاثر از این روز است. پژوهش های قبلی موضع یک طرفه ای داشتند. این سازمان یک خطر بالفعل برای نظام است که این مساله تاریخ نویسی را دچار مشکل می‌کرد. این مورد براحتی ابطال پذیر است چرا که کنش قضایی نظام در آن لحاظ نمی‌شود. مثل برخورد قضایی در ماجرای بعد از هفتم تیر.

وی در ادامه افزود: ما از چند سال گذشته سعی کردیم به کنش و واکنش نظام هم بپردازیم. ما برای اولین بار با کارشناسان طراز اول گفتگو کنیم. در مورد جزئیات کتاب باید بگویم که تلاش داشتیم کتاب شکنجه را ویرایش جدید کنیم. در بررسی اولیه اطلاعات دیگری را مورد بررسی قرار دادیم. مجموعه این اطلاعات در نهایت کتاب عملیات مهندسی را شکل داد.

این نویسنده تاریخ معاصر درباره معنای عملیات مهندسی گفت: در سازمان امکان خودسری وجود ندارد. سازمان بعد از ضربه‌ای که در قضیه موسی خیابانی حرکت نظام را حرکت پیچیده ای تصور نمی‌کردند‌. بعد از ضربه ۱۲ اردیبهشت آنها به این نتیجه رسیدند که حرکت نظام از چهار عامل نشات می‌گیرد. اول اینکه نظام تعقیب و مراقبت بالایی دارند. دوم اینکه نظام از نفوذ استفاده می‌کند همچنین از شکنجه هواداران سازمان اطلاعات می‌گیرد چهارم هم نظام از امکانات مخابرات استفاده می‌کرده برای همین نظام توانسته به سازمان ضربه بزند. سازمان تصمیم می‌گیرد با دستگیری فعالان نظام در این چهار بخش به شگردهای حکومت پی ببرد.

در ادامه علی اکبر طاهری کارشناس حوزه امنیت و مبارزه با نفاق در نشست عملیات مهندسی با محوریت بررسی کارنامه بخش ویژه نظامی گروهک منافقین، با بیان اینکه منافقین همواره در طول حیات خود در پی براندازی حکومت مرکزی بوده اند، گفت: این گروهک تا سال ١٣٥٠ توانستند امکاناتی را کسب کنند و از طرفی قصد ترور شاه را داشتند که آن را در توان خود ندیدند. با برنامه ریزی آنها برای اخلال در جشن های ٢٥٠٠ ساله بدلیل اقدام زودهنگام و بدون برنامه حدود ١٤٠ نفر از مرکزیت سازمان و هواداران آنها توسط ساواک دستگیر شد.

وی افزود: اقدامات بعدی سازمان در سالهای بعد مانند ترور و عملیات انفجاری، بیشتر واکنشی بود تا از چریک های فدایی عقب نمانند.

طاهری با بیان اینکه در مقطع انقلاب منافقین به این تفکر رسیدند که راس حکومت توسط روحانیت غصب شده است، گفت: خط مشی اتخاذ شده توسط سازمان این بود که تشکیلات گسترده و سراسری را راه بیاندازد تا بصورت پیوسته با اتخاذ مواضع مناسب، رویارویی با نظام نداشته باشد به همین دلیل توانست هواداران و سمپات های فراوانی را در اقصی نقاط کشور به دست بیاورد.

این کارشناس امنیتی با بیان اینکه برنامه سازمان و استراتژی اصلی آنها برای ٦ ماه بعد از ٣٠ خرداد ١٣٦٠ بود، گفت: برنامه ریزی آنها به اینگونه بود که با جذب نیروهای بیشتر و تهیه سلاح و مهمات دست به حرکت های اعتراضی آمیخته با خشونت بزنند.

وی افزود: اگر این ماجرا ٦ ماه دیرتر صورت میگرفت قطعا آسیب های بیشتری به نظام وارد می شد.

طاهری گفت: پس از اعلامیه دادستانی مبنی بر کنار گذاشتن سلاح توسط گروه ها و عزل بنی صدر کادر مرکزی سازمان در جلسه ای که تشکیل دادند به این نتیجه رسیدند تا وارد فاز نظامی شوند اما نگرانی اصلی رجوی نفوذی ها بودند.

کارشناس امنیتی تاکید کرد: دستگیری ها و تاکتیک های گسترده جمهوری اسلامی باعث شکست سازمان در این زمینه شد.

وی با اشاره به اینکه ترورهای مقطعی بین نیمه سال ٦٠،تا سال ٦٥ برای فراری دادن کادر های سازمان بوده است، اظهار داشت: در سال ٦٥ رجوی از فرانسه اخراج شد و در عراق مستقر شد. رجوی معتقد بود آنچنان که لازم است برای جنگ انرژی نگذاشتند، لذا دست به یک سری تصفیه ها در سازمان زدند.

طاهری افزود: منافقین از اسفند ٦٥ تا خرداد ٦٧ بیش از ٩٤ عملیات را غالبا علیه پاسگاه ها و مراکز مرزی ما انجام دادند.

این کارشناس امنیتی عملیات چلچراغ در خرداد ١٣٦٧ را دوره تغییر تاکتیک عملیاتی منافقین برشمرد و خاطرنشان کرد: رجوی تحلیلش این بود که جنگ چریکی دیگر کارساز نیست و باید وارد فاز عملیات مانوری شد.

وی یادآور شد: آنها عملیات فروغ جاویدان و یا همان مرصاد را برای ٦ ماه بعد از چلچراغ برنامه ریزی کرده بودند و حتی افرادی را برای آموزش خلبانی هواپیما و هلیکوپتر انتخاب کرده بودند، اما با پذیرش قطعنامه که حتی حزب اللهی ترین افراد هم آن را تصور نمی کردند، کلیه معادلات آنها بهم خورد.

طاهری در پایان خاطرنشان کرد: آنها عملیات را در اوج نا آمادگی، به مرحله اجرا رساندند، تا آنجایی که افراد خود را از سرتاسر دنیا به عراق آوردند و همین تعجیل آنها شکستشان را رقم زد.


مطالب پربازدید سایت

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

جزئیات حمله تروریستی به مرزبانان سراوان

در گفت‌وگوی هابیلیان با پدر شهیدان آبیز

یک لحظه صحنه کربلا را با چشمان خودم دیدم

جدیدترین مطالب

در گفت‌وگوی هابیلیان با پدر شهیدان آبیز

یک لحظه صحنه کربلا را با چشمان خودم دیدم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

جزئیات حمله تروریستی به مرزبانان سراوان

نگاهی به چهار دهه رویکرد منافقین به خانواده

خانواده کشی در فرقه تروریستی رجوی

هشتمین روز نمایشگاه بین المللی کتاب 1402

آثار پرفروش هابیلیان در نمایشگاه بین المللی‌کتاب تهران

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران:

نماد شهدای ترور در تمام شهرها نصب شود

مقام ارشد اطلاعاتی حزب بعث در گفت‌وگو با الشرق الاوسط؛

ترورهای شهید بهشتی و رجایی طرح اطلاعات عراق با همکاری منافقین بود

مهر 1359
4 شنبه 5 شنبه جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25

دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان