11سپتامبر، مرموزترین حادثه تروریستی جهان

16 سال پس از حادثه تروریستی یازدهم سپتامبر، همچنان رازهای زیادی درباره این حادثه تروریستی وجود دارد که هر یک می‌تواند قطعه ای از پازل تحولات نظام بین الملل در قریب به دو دهه گذشته باشد.

1. اسناد جدید درباره حادثه یازدهم سپتامبر نشان می دهد که عربستان سعودی نقش اصلی در این حوادث را داشته است. بنا بر گزارش شبکه «فاکس نیوز»، شواهد و مدارک جدید حکایت دارد که کارکنان و عوامل عربستان سعودی هدایت اصلی هواپیماربایان و توطئه کنندگان اصلی یازده سپتامبر را برعهده داشته‌اند. با این حال سوال این است که چرا واشنگتن هیچ پیگیری خاصی در ارتباط با نقش آل سعود در این عملیات نداشته است؟

2. پیش از این کنگره آمریکا در قانونی به نام جاستا تصویب کرد که خانواده قربانیان حادثه انفجار برج های دوقلو می توانند از ریاض به دادگاه های آمریکا شکایت کرده و غرامت دریافت کنند. با وجود این قانون، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اولین سفر خارجی خود را به عربستان انجام داد تا حمایت های واشنگتن از آل سعود را به نمایش بگذارد. کاخ سفید چطور تناقض رفتاری در ارتباط با ریاض را توجیه می کند؟

3. ایالات متحده درحالی چشم خود را بر نقش عربستان در حوادث 11 سپتامبر بسته که به بهانه این حوادث به دو کشور افغانستان و عراق حمله کرد. این دو جنگ باعث شد تا خاورمیانه در گرداب تروریسم فرو رود. سوال اینجاست که واشنگتن چطور از حمله به عربستان صرفنظر کرده و حتی در اوج موج سواری بر روی حوادث تروریستی 11 سپتامبر، هیچ اظهارنظری درباره ریاض نکرده و ایران و کره شمالی را در زمره آنچه «محور شرارت» می نامید، قرار داد؟

4. رفتارشناسی دولتمردان آمریکا در قبال حادثه تروریستی نیویورک، این گمانه را تقویت می کند که 11 سپتامبر یک پروژه مشترک میان واشنگتن و ریاض برای ناامن سازی جهان بوده است. بنابراین با اینکه واشنگتن به دخالت ریاض در این حادثه واقف است اما چون پیش از این عملیات از وقوع آن مطلع بوده، حاضر به پیگیری نقش ریاض در این حادثه نیست.

5. آمریکا حادثه 11سپتامبر را به عنوان یک اهرم فشار بر سر آل سعود قرار داده تا از این کشور دلارهای نفتی بیشتری عاید واشنگتن شود. دولتمردان آمریکایی در واقع با شکل دهی به حادثه تروریستی 16 سال پیش، سعی می کنند جاپای خود در غرب آسیا را محکم کنند.

6. اگر آمریکا به واقع به دنبال برقراری عدالت و مبارزه با تروریسم بود، باید به دشمن اصلی آل سعود تبدیل می شد، اما سکوت در برابر این کشور نشان می دهد آمریکا خود متحد تروریسم در منطقه است و از بابت حمایت از تروریسم، منافع اقتصادی بسیاری کسب می کند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

جدیدترین مطالب

مطالب پربازدید بخش یادداشت

دکتر امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی؛ عضو کمیسیون بهداشت مجلس

مقابله با کرونا باید ذیل مفهوم بیوتروریسم قرار گیرد

فیلیپ جرالدی؛ کارشناس پیشین ضدتروریسم سیا و افسر سابق اطلاعات نظامی

کرونا می‌تواند یک سلاح بیولوژیکی باشد؟

مهدی عسکری؛ بنیاد هابیلیان

کرونا و فرضیه محکم بیوتروریسم

مهدی عسکری، بنیاد هابیلیان

کرونا، پشت در اردوگاه منافقین

مهدی عسکری، بنیاد هابیلیان

موج‌سواری منافقین روی مشکلات مردم

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

سلاح‌های بیولوژیک؛ جنایت بی‌شرمانه غرب علیه بشریت

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

14 اسفند، کودتای منافقین و بنی صدر علیه انقلاب

بشیر اسماعیلی، استادیار روابط بین الملل

کرونا و ملاحظات ترور بیولوژیک

اسفند 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان