چرا همه جهان «مرگ بر آمریکا» می‌گویند؟

13آبان هرسال یادآور نهضت ضدآمریکایی مردم ایران است که در نیم قرن اخیر توانسته مرزهای ایران را درنوردیده و سراسر منطقه و حتی دیگر کشورهای جهان را با خود همراه کند.

هرچند در نگاه اول، ریشه اصلی جنبش‌های استکبارستیزانه در ایران به ظلمی باز می‌گردد که واشنگتن علیه مردم ایران رواداشته و هنوز هم روا می‌دارد، اما فراتر از آن، رفتارهای ضدبشری ایالات متحده در سرتاسر جهان خشمی عظیم علیه این کشور به وجود آورده، به طوری که مقامات کاخ سفید مجبور شده‌اند به خاطر روحیه ضدآمریکایی مردم در بسیاری از کشورها، نیروهای خود را در این سو و آن سوی جهان کاهش دهند.

آخرین نمونه از این کاهش نیروها در سوریه بود که نشان داد چطور خشم مردم سوریه از ایالات متحده و دشمنی کردها و شیعه‌ها و سنی‌ها با آمریکا، واشنگتن را واداشت تا سرتسلیم در برابر اراده مردم فرود آورد. همین اتفاق پیش از این در عراق و افغانستان نیز رخ داده بود و نارضایتی مردم از دخالت‌های آمریکا در این کشورها باعث شده بود تا آمریکایی‌ها مجبور به کاهش تعداد نیروها در این کشورها شوند.

آمریکا هرکجا که رفته به جز خسارت و رفتارهای ضدبشری برای آن کشور حاصلی به ارمغان نیاورده است. مثلا براساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی، مشارکت آمریکا در جنگ یمن و کمک این کشور به ائتلاف سعودی به قتل عام 100 هزار یمنی منتهی شده که 12هزار نفر از این تعداد غیرنظامی و عمدتا کودک بوده‌اند. این عدد ده‌ها برابر تعداد قربانیان یازدهم سپتامبر است که در سکوت نهادهای حقوق‌بشری تنها در یک کشور کوچک رخ داده است.

به جز این، به اذعان وزیر خارجه پیشین آمریکا، این کشور نقشی مستقیم در پیدایش گروه تروریستی داعش داشته و پیش از آن از ده‌ها گروه تروریستی دیگر در کشورهای مختلف حمایت کرده است. ثمره این حمایت‌ها که یکی از مشهورترین آنها گروهک منافقین است، باعث کشته‌شدن هزاران نفر بوده که آمریکا نمی‌تواند نقش خود را در این رابطه انکار کند.

به جز داعش و منافقین، آمریکا در شکل‌دهی به جریانات تروریستی تجزیه‌طلب و تکفیری دیگر نیز نقش مهمی ایفا کرده و همین امر باعث شده تا مردم در بسیاری از کشورها از جمله پاکستان و لیبی و مصر شاهد نفوذ مستقیم واشنگتن در حمایت از این دست گروه‌ها باشند. گروه‌هایی که بهانۀ مداخله‌های منطقه‌ای آمریکا را فراهم می‌آورند.

سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه مردم ایران، روسیه، ترکیه، کرۀ شمالی و برخی دیگر از کشورها، یکی دیگر از عوامل مهم نارضایتی مردم از آمریکاست. مردم چین این روزها با جدال اقتصادی آمریکایی‌ها روبرو هستند و حتی کانادایی‌ها یا مکزیکی‌ها و ونزوئلایی‌ها نیز خود را در برابر تجاوزات اقتصادی آمریکا می‌بینند.

در سال جاری تنها در مرز آمریکا، بیش از 70 هزار مکزیکی توسط آمریکایی‌ها بازداشت شده‌اند که این به جز افزایش خصومت‌های منطقه‌ای حاصلی نداشته است.

این روند فضایی را ایجاد کرده است تا در 13 آبان، نه فقط ایرانی‌ها بلکه همۀ ملت‌های جهان «مرگ بر آمریکا» بگویند. مرگ بر آمریکایی که حتی مردم آمریکا را نیز به گروگان گرفته و موجی از تروریسم دولتی را در جهان مدیریت می‌کند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

جدیدترین مطالب

مطالب پربازدید بخش یادداشت

مهدی عسکری، بنیاد هابیلیان

یک سلیمانی و یک ایران

در پی شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس

خون‌شریکی مردم ایران و عراق در نقطه اوج

سید رضا قزوینی غرابی – بنیاد هابیلیان

مشاوران رئیس جمهور آمریکا در پرونده ایران چه کسانی هستند؟

حمیدرضا مقدم‌فر؛ مشاور فرهنگی رسانه‌ای فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

حاج اسماعیل بهترین بدیل حاج قاسم

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

نسبت منافقین و پروژه سخیف کشته‌سازی

گلن کَری، دیپلماسی ایرانی

ایران ترور سردار سلیمانی را تلافی کرد؟

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

استراتژی کشته‌سازی؛ خیال‌بافی منافقین روی فضای مجازی

شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
تاریخ : 1358/10/01
2
تاریخ : 1358/10/02
3
تاریخ : 1358/10/03
9
تاریخ : 1358/10/09
11
تاریخ : 1358/10/11
14
تاریخ : 1358/10/14
15
تاریخ : 1358/10/15
16
تاریخ : 1358/10/16
18
تاریخ : 1358/10/18
19
تاریخ : 1358/10/19
21
تاریخ : 1358/10/21
22
تاریخ : 1358/10/22
27
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان