پیام هوشمندانه یک انتصاب

تغییر فرمانده سپاه درست چند روز بعد از آنکه کاخ سفید سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد، این پیام مهم را با خود به همراه داشت که ایران قرار نیست در مقابل فشارها به جبهه مقاومت، وارد فاز عقب نشینی شود.

ایالات متحده در طول تاریخ استعماری خود، همواره فشارهای سیاسی و اقتصادی را با هدف کسب بالاترین میزان سود پیش برده است. در هر دوره تاریخی، واشنگتن به عنوان یک بازاریاب سیاسی – اقتصادی می کوشیده است که با اعمال فشار، بالاترین امتیاز را از طرف مقابل کسب کرده و منافع خود را پیش ببرد.

مثلا در جریان جنگ جهانی دوم، آمریکا با شلیک بمب هسته ای و تحقیر امپراطوری ژاپن، انحلال ارتش را به این کشور تحمیل کرد. در ماجرای خلع سلاح لیبی، باز هم سیاست کلی، فشار بر طرابلس برای از بین بردن ذخایر هسته ای این کشور بود و در رابطه با عراق نیز همین راهبرد به پیش رفت تا آنجا که در چند مرحله، راهبرد «تحریم – سازش – جنگ» در پیش گرفته شد.

حالا همین استراتژی در قبال تهران نیز به کار گرفته می شود. ایالات متحده می کوشد تا با فشار تحریم ایران را به عقب نشینی واداشته و در نهایت وقتی که همه ابزارهای دفاعی کشور از بین رفت، یا استقلال ایران را مانند برخی دیگر از کشورها به تمامی نفی کند، یا آنکه با به راه انداختن جنگ نظامی، کشور تضعیف شده دیگری را در یک نمایش نظامی – رسانه ای، به تسلیم وادارد.

در برابر این راهبرد تکراری، تنها عامل بازدارنده، مقاومت سیاسی، دیپلماتیک و نظامی است. روشن است که اگر واشنگتن احساس کند کشور تحت فشار در حال عقب نشینی است، به فشارهای خود اضافه کرده و تا تسلیم کامل، به این فشارها ادامه می دهد. با این حال هرگاه که واشنگتن شاهد مقاومت متقابل شده و حتی احساس کند که فشارهایی که وارد می کند، به زیان خود شده است، در عمل به حاشیه رفته و سعی می کند با تن دادن به امتیازگیری های حداقلی، روند فشارهای وارده را متوقف کند.

در اوج همین کشمکش هاست که تغییر فرمانده سپاه پاسداران با فرمان فرمانده معظم کل قوا، نشان داد که تهران قرار نیست از موضع ضدتروریستی خود کوتاه بیاید. چه فرمانده پیشین و چه فرمانده جدید سپاه، هردو رویکردی قاطع در برابر تروریست ها و حامیان آنها دارند و بنابراین تغییر فرماندهی سپاه این پیام را در دل دارد که تهران با فشارهای اقتصادی، سیاسی و حتی گاه نظامی، نه تنها احساس ضعف نمی کند، بلکه با قدرت می خواهد به روند حمایت از جبهه مقاومت ادامه دهد.

این پیام واضح، نه فقط باعث خواهد شد تا فشارها به ایران کاهش پیدا کند، بلکه حتی این احتمال را به وجود می آورد که واشنگتن مجبور به نرمش شده و دست از زیاده خواهی هایی که با روی کار آمدن دونالد ترامپ تشدید کرده است، بردارد.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

«مکتب حاج قاسم» در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین پناهیان

در مکتب حاج قاسم عقلانیت حرف اول را می‌زند

دبیرکل حزب سوسیالیست دموکرات کردستان

تا ۲۰ سال آینده کسی مثل حاج قاسم نمی‌آید

محمدمهدی حسین‌پور، بنیاد هابیلیان

دموکراسی به شیوۀ منافقین

توسط انتشارات انقلاب اسلامی

کتاب «خاتم سلیمانی» منتشر شد

متن کامل وصیت‌نامه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی؛

شهدا را در چشم، دل و زبان خود بزرگ ببینید

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

خط نفوذ؛ هم استراتژی هم تاکتیک

مطالب پربازدید بخش یادداشت

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

آیا گروهک منافقین از عوامل پیروزی انقلاب بود؟

محمدهادی ذاکرحسین، عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

ایران برای ترور سردار سلیمانی به کجا می‌تواند شکایت کند؟

دکتر نواب محمدی، بنیاد هابیلیان

جمهوری اسلامی و چهار دهه مبارزه با تروریسم

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

ربع پهلوی و سربرآوردن ققنوس تروریسم

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

19بهمن؛ ضربه‌ای که کمر منافقین را شکست

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

داستان دنباله‌دار روباه پیر و تروریسم

دکتر مصطفی انتظاری‌هروی، بنیاد هابیلیان

افشای ماهیت تروریستی آمریکا، خون‌بهای حاج قاسم

پایگاه دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب

خون‌آوردهای حاج قاسم

بهمن 1357
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان