نقش جدید منافقین در سیاست ضدایرانی ترامپ

 هفته‌نامه آمریکایی نیشن در مطلبی در وب‌سایت خود، نقش جدید گروهک منافقین در سیاست‌های دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران را بررسی کرده است.

به گزارش سرویس بین‌الملل پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان، هفته‌نامه نیشن در گفت‌وگویی با موضوع بررسی سیاست‌های خصمانه جدید دولت ترامپ در مواجهه با ایران، نظر تریتا پارسی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی ایرانی‌آمریکایی، را در خصوص نقش‌آفرینی گروهک منافقین در این سیاست‌ها جویا شده است.

در این گفتگو که در تاریخ 5دسامبر2018 بر روی وب سایت هفته‌نامه نیشن قرار گرفته است، جیمز کاردن، خبرنگار نیشن به‌منظور کمک به درک بهتر دور جاری از جنگ کلامی اعضای کابینه ترامپ علیه ایران، ازجمله سخنرانی جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در انستیتو بین المللی مطالعات استراتژیک در منامه، که در آن سخنان تندی را علیه دولت ایران مطرح کرده بود، سؤالاتی را از تریتا پارسی پرسیده است.

در بخشی از این گفت‌وگو، کاردن با اشاره به تغییر مشی آمریکا در قبال ایران از براندازی از بیرون (Regime Change) به فروپاشی (Collapse)، و تمایل ترامپ برای ایجاد تغییر در ایران از طریق بی‌ثبات‌سازی کشور از درون، به‌جای دخالت مستقیم نظامی، شرایط را برای نقش‌آفرینی گروه‌هایی مانند «فرقه تروریستی» سازمان مجاهدین خلق (گروهک منافقین) مطلوب توصیف می‌کند و از پارسی می‌خواهد نظر خود را در این‌باره بیان کند.

بنیانگذار شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) در تأیید نظر خبرنگار نیشن، بیان می‌کند با توجه به هزینه‌هایی که اقدام نظامی در پی خواهد داشت، و مسلماً نه به‌دلیل دغدغه‌های انسان‌دوستانه، ترامپ ترجیح می‌دهد هدف خود (یعنی سرنگونی نظام ایران) را بدون پیگیری اقدام نظامی محقق کند. ازین‌رو، پیش بینی می‌کند ترامپ به جای جنگ یا براندازی از بیرون، که بسیار پرهزینه خواهد بود، فروپاشی از درون را در دستور کار خود قرار دهد.

نویسنده کتاب «ازدست‌دادن دشمن؛ اوباما، ایران و پیروزی دیپلماسی» در توضیح پیش‌بینی خودْ استدلال می‌کند در حالی‌ که گروهک منافقین، به‌دلیل بی‌اعتباری گسترده در ایران، در تحقق‌بخشیدن به هدف اول از کارایی لازم برخوردار نیست، به نظر می‌رسد، دولت ترامپ به آن، به دلیل تجربه فراوانش در خرابکاری، تروریسم، سوء‌قصد و حتی جنگ منظم، به چشم عنصری مفید در اجرای فروپاشی و جنگ شهری احتمالی، نگاه می‌کند.

در ادامه، کاردن از تریتا پارسی می‌خواهد با توجه به آشنایی‌اش با منافقین، به‌خصوص یادداشتی که برای نشریه نقد کتاب لندن در این موضوع نوشته، برای خوانندگانی که ممکن است از آن‌ها شناخت نداشته باشند، کمی درباره ماهیت این گروه صحبت کند.

پارسی در جواب این سؤال، سازمان مجاهدین خلق را یک «فرقه تروریستی خشن» توصیف می‌کند که اول‌بار با کشتن آمریکایی‌ها و مسئولان رژیم شاه در دهه های 1960 و 1970 ترورهای خود را آغاز کرد. او سپس با اشاره به حمایت اولیه منافقین از انقلاب اسلامی و رویارویی ثانویه آن‌ها با نظام اسلامی، فرار آن‌ها از ایران و پناهنده شدنشان به صدام در زمان جنگ ایران و عراق را خاطرنشان می‌کند. تریتا پارسی همچنین به همدوشی گروهک منافقین با صدام در زمان جنگ اشاره می‌کند؛ اقدامی که برای آن‌ها به قیمت از دست‌رفتن همه اعتبارشان در داخل ایران تمام شد. بنیانگذار نایاک بحث تاریخچه سازمان مجاهدین را با تبدیل شدن این گروه به ارتش شخصی صدام برای نسل‌کشی شیعیان در جنوب و اکراد در شمال عراق، خاتمه می‌دهد.

در بخش دیگری از گفت‌وگو درباره حضور گروهک منافقین در ایالات متحده، پارسی بیان می‌کند که این گروه هم‌زمان با جنگیدن برای صدام، لابی‌گری بسیار گسترده خود را در کاپیتال هیل (ساختمان کنگره آمریکا) با تأمین بودجه‌های هنگفت مبارزات انتخاباتی اعضای دموکرات و جمهوری خواه کنگره، آغاز کرد. به اعتقاد تریتا پارسی، منافقین علاوه بر بهره‌مندی از پول های نفت سعودی، به این خاطر که می‌گفتند نظام ایران بد است و باید سرنگون شود، در آمریکا با در باغ سبز مواجه شدند. این تحلیلگر ایرانی‌آمریکایی، در پایان به این نکته اشاره کرد که سازمان مجاهدین خلق علی رغم حضور متعاقب در فهرست تروریستی آمریکا، همچنان به لابی‌گری گسترده خود ادامه داد؛ روشی که به بیرون آمدن آن‌ها از فهرست تروریستی در سال 2012 منجر شد.

 

 

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش یادداشت

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

آیا گروهک منافقین از عوامل پیروزی انقلاب بود؟

دکتر نواب محمدی، بنیاد هابیلیان

جمهوری اسلامی و چهار دهه مبارزه با تروریسم

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

19بهمن؛ ضربه‌ای که کمر منافقین را شکست

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

ربع پهلوی و سربرآوردن ققنوس تروریسم

محمدمهدی حسین‌پور، بنیاد هابیلیان

دموکراسی به شیوۀ منافقین

سیدمرتضی حسینی؛ قدس آنلاین

منافقین و خط انحراف از انقلاب

اسفند 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان