نشست آستانه؛ امید به صلح در سایه مبارزه با تروریسم

Mostafaentezari

نشست آستانه به منظور مذاکرات صلح سوری – سوری درحالی امروز به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه برگزار می شود که نگاهی به روند برگزاری گفتگوهای صلح سوریه نشان می دهد که چطور با پیشبرد دکترین مقاومت می توان بر سرنوشت چنین نشست هایی تاثیر گذاشت.

پیش از این و در زمانی که تروریست ها در تحولات میدانی سوریه دست برتر را در اختیار داشتند، غربی ها سرخوش از پیروزی زودرس در بحران سوریه، درباره چگونگی تغییر دولت در این کشور مذاکراتی را در پاریس و ژنو برگزار کرده و حتی مانع از حضور تهران در این نشست ها می شدند. با این وجود مقاومت ارتش سوریه در برابر تروریست ها با کمک مستشاری ایران و حمایت های هوایی روسیه باعث شده تا دور تازه این مذاکرات در حالی در آستانه برگزار شود که نه فقط حرفی از تغییر دولت نیست، بلکه چگونگی شکست کامل تروریسم در سوریه محل بحث و مذاکره است.

در دور تازه مذاکرات، کشورهایی غایب هستند که در مذاکرات پیشین عامل شکست گفتگوهای صلح بوده و در عمل گامی در جهت منافع مردم سوریه برنمی داشتند. عربستان و قطر ازجمله شناخته شده ترین کشورهایی هستند که نقش مهمی در تداوم جنگ داخلی سوریه داشتند.

با این همه به دنبال پیروزی های اخیر ارتش سوریه و آزادسازی حلب که توانست به برقراری آتش بس در سوریه منتهی شود، حالا مذاکرات صلح آستانه تنها امید مردم سوریه برای اتحاد سوری ها در برابر خطر تروریسم است. اکنون حتی غربی ها نیز دریافته اند که با ادامه دخالت هایشان در سوریه، نمی توانند از پیامدهای تروریستی آن در امان بمانند و به همین دلیل دست کم در ظاهر گامی برای به شکست کشاندن مذاکرات صلح آستانه برنمی دارند.

اینکه این مذاکرات در نهایت به نتیجه مشخص سیاسی منتهی می شود و یا فقط به توافقی برای اجرای طرح چهار ماده ای ایران برای حل بحران سوریه می انجامد، پرسشی است که برای پاسخ به آن باید تا پایان مذاکرات صلح در انتظار بود. با این وجود اکنون آنچه تعیین کننده است، اجماع نظر همه طرف های درگیر در سوریه به ضرورت اتحاد و یا اجماع سیاسی بر روی مساله مبارزه با تروریسم است. البته این اتحاد به طور کامل شکل نخواهد گرفت، مگر آنکه همه بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای، علیه دولتهای متحد تروریسم هم نظر شده و کشورهای تنش آفرینی چون عربستان سعودی را وادارند که دست از دخالت در امور سایر کشورها که ریشه اصلی پرورش تروریستهاست، بردارند.


    • هیچ نظری یافت نشد

    نظر خود را اضافه کنید

    0
    https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9065417&tmpl=component
    نظر شما به دست مدیر خواهد رسید