مقدمه‌چینی آمریکا برای بازگرداندن داعش به عراق

51849240 303

تروریسم دولتی آمریکا بار دیگر چهره واقعی خود را عیان کرد و درحالی که ایالات متحده در ماه‌های اخیر چنین القا می‌کرد که قصد ندارد در مسائل خاورمیانه دخالت کند، حمله اخیر به مواضع نیروهای مردمی عراق نشان داد که واشنگتن تا چه اندازه مداخله‌جو و آماده جنایت در منطقه است.

دونالد ترامپ که با شعار خارج شدن از بحران‌های منطقه در انتخابات چهار سال قبل به پیروزی رسید، حالا در عمل، این کشور را درگیر جنگ‌های تازه در غرب آسیا کرده است. نمونه‌اش، حمله به پایگاه حشدالشعبی عراق که باعث کشته شدن ده‌ها نفر از مردم عراق شد.

این حمله چنان خشم عمومی را به دنبال داشت که سفارت آمریکا در عراق تعطیل شد و رسوایی دیگری برای دولت اشغالگر آمریکا پدید آورد.

آمریکا البته برای شانه خالی کردن از زیر بار فشار افکارعمومی سعی کرد تا تهران را مسئول این اتفاقات نشان دهد. دونالد ترامپ که از یاد برده بود همه اعتراضات اخیر در عراق که بعضا با شعارهایی محدود علیه کشورمان همراه بود، ساخته و پرداخته سفارت این کشور در عراق است، با خوش‌بینی، فکر کرد که می تواند با مسئول شناختن ایران، خود را به عنوان یک نیروی ناجی مطرح کند و حمله به نیروهای مردمی عراق را توجیه نماید.

این خیال خام اما خیلی زود جای خود را به واقعیتی تلخ برای آمریکایی‌ها داد و روشن شد که برخلاف آنچه کاخ سفید گمان می‌برد، نه فقط مردم عراق به نقش کشورمان در این کشور بدبین نیستند، بلکه اتفاقا به دیده تردید به مواضع آمریکا می‌نگرند.

بنابراین خیلی زود واشنگتن شاهد موج اعتراضی مردم عراق علیه خود بود. سفارت این کشور تعطیل شد و تنفر عراقی‌ها از آمریکا که رژیمی اشغالگر و متجاوز محسوب می‌شود، برملا شد. حتی دولتمردان عراقی هم حاضر نشدند با دیده تایید به اقدام آمریکایی‌ها بنگرند و چنین بود که یک بار دیگر آمریکا در رویارویی با مردم منطقه شکست سختی خورد‌.

این برای اولین بار نیست که آمریکا از مردم منطقه شکست می‌خورد. پیش از این مردم افغانستان، پاکستان، سوریه، یمن، لبنان و..‌. سیاست‌های واشنگتن را رد کرده بودند. همین امر باعث شده آمریکایی‌ها از ایران کینه به دل گرفته و درصدد انتقام‌جویی برآیند.

اوج این انتقام‌گیری در جریان شکل‌گیری داعش بروز یافت. تروریست‌های داعش چنان به مردم منطقه تاختند که جنایاتی کم‌نظیر در تاریخ انسانی رقم خورد. این یورش اما با مقاومت نیروهای مردمی عراق و سوریه با کمک مستشاری کشورمان شکست خورد و داغ دیگری بر دل آمریکا گذاشته شد.

همین شکست آمریکا را واداشت تا از مردم عراق که پیشرو در طرد تروریسم بودند، انتقام‌گیری کند. یورش به پایگاه‌های حشدالشعبی اوج این انتقام‌گیری بود که مقدمات آن با لشکرکشی میدانی در خیابان‌های عراق علیه ایران پیش‌تر فراهم شده بود. این روند با هدف تضعیف حاکمیت ملی عراق آغاز شده و هدف آینده‌اش به‌هم‌ریختگی عراق با هدف بازگردانیدن تروریست‌هاست.

مردم عراق با هشیاری، آرامش در کشورشان را حفظ می‌کنند اما افزایش تعداد نیروهای آمریکا در عراق نشان می‌دهد که واشنگتن مصمم به تداوم ‌ناآرامی‌ها در عراق است. آمریکا می‌خواهد به هر روشی، بین مردم ایران و عراق دعوا به راه بیندازد اما فعلا حمله‌اش به حشدالشعبی عامل وحدت مردم این کشور علیه آمریکا شده است.

دولت عراق در صورتی که می‌خواهد با بازگشت بازمانده‌های داعش روبرو نشود، باید هرچه زودتر پایگاه‌های آمریکا در عراق را تعطیل کرده و مانع از آن شود که آمریکا در خاک عراق، مردم عراق را به خاک و خون کشیده و با بی‌ثبات‌سازی یک کشور مستقل، مقدمات سوریه‌ای شدن عراق را فراهم کند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9040614&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید