سخنرانی پامپئو در نشست حامیان منافقین، نابخردانه است

روزنامه واشنگتن‌پست در یادداشتی به حضور قریب‌الوقوع وزیر خارجه آمریکا در جمع حامیان گروهک منافقین واکنش نشان داده است.

به‌گزارش سرویس بین‌الملل هابیلیان، روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در تاریخ 23 سپتامبر، در یادداشتی به‌بررسی پیامدهای اقدام قریب‌الوقوع مایک پامپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در سخنرانی در نشستی به‌میزبانی یکی از حامیان گروهک تروریستی منافقین پرداخته است. 

در این یادداشت که به‌قلم جان هادسون، گزارشگر امنیت ملی واشنگتن‌پست، منتشر شده، آمده است که مایک پامپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، طبق برنامه قرار است روز چهارشنبه در حاشیه جلسه مجمع عمومی سازمان ملل، در نشستی ضدایرانی به‌میزبانی مایک والاس، دیپلمات سابق آمریکایی و از هواداران حمله به ایران، سخنرانی کند. برپایه این یادداشت، پس از اعلام والاس مبنی‌بر مشارکت منافقین در این نشستْ وی با انتقاداتی مواجه شده است.

نویسنده این یادداشت پس از ذکر پاره‌ای از سوابق گروهک منافقین که باعث شده بود این گروه تا همین چند سال ‌پیش در فهرست تروریستی آمریکا قرار بگیرد، ازجمله ترور کارکنان آمریکایی در ایران در دهه هفتاد میلادی و هم‌دوشی با صدام حسین در جریان جنگ ایران و عراق، موضوعی که به‌زعم وی باعث نفرت گسترده از این گروه درمیان ایرانی‌ها شده است، می‌نویسد از چنین گروهی دعوت کرده‌اند تا یک روز پیش از سخنرانی پامپئو در نشست ضدایرانی والاس، در نشستی با حضور مخالفان حکومت ایران شرکت کند.

به‌نوشته جان هادسون، تحلیلگران بر این باورند که حضور پامپئو در نشست والاس این خطر را درپی دارد که ادعای ترامپ در ماه گذشته مبنی‌براین‌که دولت وی به‌دنبال تغییر رهبری در ایران نیست را مغشوش ‌کند.

یکی از این تحلیلگران که گزارشگر واشنگتن‌پست به وی استناد می‌کند، دالیا داسا کای، مدیر برنامه سیاست عمومی خاورمیانه مؤسسه رند است که اقدام وزیر خارجه آمریکا را «بسیار نابخردانه و خطرناک» توصیف کرده است.

براساس یادداشت واشنگتن‌پست، داسا کای تصریح کرده سخنرانی پامپئو در نشست والاس این پیام را مخابره خواهد کرد که برخلاف اظهارات ترامپ، تغییر رژیم در ایران همچنان در دستورکار مقامات دولت آمریکا قرار دارد. به‌گفته مدیر برنامه خاورمیانه مؤسسه رند، باوجود ابهامات موجود درباره اهداف سیاست آمریکا درقبال ایران، اقدام وزیرخارجه ایالات متحده، بیش‌ازپیش این پرسش را مطرح می‌کند که آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای با ایران، چه هدفی را می‌خواهد دنبال کند.

به‌نوشته گزارشگر واشنگتن‌پست، یکی از پژوهشگران مسائل ایران که از او هم مانند پامپئو دعوت کرده بودند تا در نشست والاس سخنرانی کند، پس از آگاهی از حضور هواداران منافقین در این نشست، از حضور در آن خودداری کرده است.

برپایه یادداشت جان هادسون، سوزان ملونی، پژوهشگر مسائل ایران در اندیشکده بروکینگز، در بیانیه‌ای که به دفتر روزنامه واشنگتن‌پست ارسال کرده، دلیل خود برای شرکت نکردن در نشست مذکور را توضیح داده است. وی در این بیانیه اظهار کرده است که هرگز در نشستی که «فرقه تروریستی» منافقین یک پای آن باشند، شرکت نخواهد کرد. وی در ادامه بیانیه خود توضیح داده است که اگرچه نشست ضدایرانی و نشست مخالفین دولت ایران قرار است در دو روز مختلف برگزار شود، وجود میزبان مشترک برای این دو نشستْ موضوعی نیست که وی بتواند با آن کنار بیاید.

براساس این یادداشت، پامپئو سابقاً وقتی از او درباره حضور رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ، و جان بولتون، مشاور امنیت ملی وقت رئیس جمهور آمریکا، در نشست منافقین پرسیده بودند، از این گروهک تبری جسته بود. وی در ماه آوریل در نشستی با حضور جمعی از ایرانیان مقیم آمریکا در پاسخ به پرسشی درخصوص ارتباط دوستانه برخی از معتمدین ترامپ مانند بولتون و جولیانی با گروهک تروریستی منافقین، گفته بود: «بیایید شلوغش نکنیم. بولتون در یکی از گردهمایی‌های مجاهدین خلق سخنرانی کرده، اما پرزیدنت ترامپ و من این کار را نکردیم.»

نویسنده این یادداشت در ادامه، به پرداخت‌های هنگفت منافقین به‌ مقامات آمریکایی برای سخنرانی به‌نفع این گروهک و خیل حامیان آن در میان مقامات سابق آمریکایی از هر دو حزب سیاسی این کشور، از جمله جو لیبرمن، سناتور سابق، و هاوارد دین، فرماندار سابق ورمونت، اشاره می‌کند.

به‌نوشته هادسون، سخنگوی مایک والاس در پاسخ به سؤال وی درباره دلیل دعوت از گروهک منافقین برای شرکت در نشست ضدایرانی، اعلام کرده است که والاس سعی کرده مخالفان حکومت ایران را دور یک میز جمع کند و آن‌ها را ارزش‌گذاری نکرده است. وی همچنین ادعا کرده است که به تصمیم ملونی برای شرکت نکردن در نشست ضدایرانی احترام می‌گذارد، هرچند این نشست قرار بوده روز چهارشنبه برگزار شود و ربطی به نشست مخالفین ایرانی ندارد.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش یادداشت

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

آیا گروهک منافقین از عوامل پیروزی انقلاب بود؟

دکتر نواب محمدی، بنیاد هابیلیان

جمهوری اسلامی و چهار دهه مبارزه با تروریسم

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

19بهمن؛ ضربه‌ای که کمر منافقین را شکست

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

ربع پهلوی و سربرآوردن ققنوس تروریسم

محمدمهدی حسین‌پور، بنیاد هابیلیان

دموکراسی به شیوۀ منافقین

سیدمرتضی حسینی؛ قدس آنلاین

منافقین و خط انحراف از انقلاب

اسفند 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان