تحریم‌های آمریکا، انتقام‌گیری از استقلال سپاه

درک مسائل منطقه این روزها چندان سخت نیست. واشنگتن به‌عنوان مدعی مبارزه با تروریسم، تحریم‌هایی را در کنگره علیه سپاه پاسداران از تصویب گذرانده که در عمل، مهمترین نیروی مقابل تروریست‌ها را هدف قرار می‌دهد؛ نمونه‌ای آشکار در تناقض‌گویی ایالات متحده در ارتباط با مبارزه با تروریسم در خاورمیانه.

همزمان با تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران به بهانه برنامه‌های موشکی سپاه پاسداران و نیز مبارزه این نهاد انقلابی با تروریست‌ها در سطح منطقه، آمریکا رزمایشی را به کمک ترکیه و قطر در خلیج فارس ترتیب داده تا نشان دهد، از نظر ایالات متحده، کشوری در مقابل تروریسم است که به واشنگتن باج‌ داده و این کشور را شریک خود در منطقه کند.

این درحالیست که سه‌شنبه‌شب، ناوگان دریایی سپاه پاسداران با اخطار به ناو آمریکایی نشان داد، نه فقط حاضر نیست امنیت منطقه را به یک کشور بیگانه بسپارد، بلکه مصمم به دفاع از کیان ایران بوده و در برابر هرگونه تجاوز ایستادگی می‌کنند.

همین چند اتفاق ساده در 24 ساعت اخیر به‌خوبی نشان می ‌دهد که دلیل اصلی تحریم سپاه، نه مسائل موشکی یا حتی بحث‌های تروریستی، بلکه ایستادگی ایران در برابر آمریکا در منطقه است. موضوعی که بر واشنگتن گران آماده و دست این کشور در دفاع از تروریست‌ها را خالی گذاشته است.

آمریکا علاقه‌مند است که با استفاده از حربه تروریسم، کشورهای منطقه را با یکدیگر دچار اختلاف کرده و سپس با باج‌گیری از آنها (شبیه انعقاد قرارداد 300 میلیارد دلاری با سعودی و همزمان امضای قرارداد 12 میلیارد دلاری با قطر) همه کشورها را مجبور کند تا برای ایجاد توازن قدرت، دست به دامان یانکی‌ها شوند.

تنها نیرویی که در منطقه غرب آسیا از این قدرت برخوردار است که این نظم تحمیلی را به چالش بکشد، سپاه پاسداران است. قدرتی که فراتر از برقراری امنیت در ایران، می‌تواند از امنیت سایر ملت‌های مظلوم منطقه دفاع کرده و بدون وابستگی به ایالات متحده، ضامن برقراری امنیت و نظم در منطقه خلیج فارس باشد.

درست در چنین شرایطی است که کنگره آمریکا با تحریم سپاه پاسداران، می‌کوشد تا این نیروی انقلابی را تضعیف کند. تلاشی که البته با توجه به درون‌زا بودن منابع سپاه و نیز خودکفایی این نهاد انقلابی در تامین تجهیزات لازم، بعید است بتواند به کاهش قدرت این نهاد منتهی شود. به‌ویژه آنکه اخیرا رئیس‌جمهور کشورمان نیز در دیدار فرماندهان سپاه، در اظهاراتی معنادار، بر ضرورت افزایش توان رزمی نیروهای مسلح کشورمان به‌ویژه سپاه پاسداران تاکید کرده بود.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش یادداشت

محمدرضا سرابندی؛ روزنامه صبح نو

ضربه هولناک به تشکیلات ترور

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

التقاط و تروریسم ستون فقرات گروهک فرقان

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده

بار کج سعید محسن

محمدرضا سرابندی؛ روزنامه صبح نو

نگاهی به ترور سیدمجتبی هاشمی توسط منافقین

سیدرضا قزوینی‌غرابی؛ شورای راهبردی روابط خارجی

دلایل ظهور دوباره داعش در عراق

خبرگزاری فارس

عاقبت یک رهبر التقاطی

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده

چرایی ریای ایدئولوژیک گروهک منافقین

محمدمهدی حسین‌پور، بنیاد هابیلیان

فقر مبانی معرفتی بنیان‌گذاران مجاهدین خلق

فروردین 1397
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان