افزایش خطر تروریسم داعش برای آلمان در سایه تحولات منطقه‌ای

به نوشته «ان‌تی‌وی» آلمان، برخی از طرفداران آلمانی عضو داعش از حملات ترکیه در شمال سوریه برای فرار در مسیر این کشور استفاده کرده‌اند. اینکه آیا این اوضاع بی‌ثبات در این منطقه به زودی به سایر اعضای این گروه تروریستی هم فرصت ترک بازداشتگاه‌ها و اردوگاه‌های خود را که قبلا تحت نظارت نیروهای کرد بود را می‌دهد یا  نه هنوز مشخص نیست.

چیزی که مشخص است این است که از طرف این افراد که درگیری‌ها و خشونت‌های زیادی را تجربه کرده‌اند در صورت یک بازگشت بی‌توجه به آلمان خطر بالایی ایجاد می‌شود.

«برونو کاهل»، رئیس آژانس اطلاعات فدرال آلمان BND در هفتۀ جاری در نشستی در پارلمان این کشور تاکید کرد که مبارزه با داعش در شمال شرقی سوریه از طریق تشدید درگیری‌های نظامی بعد از بازگشت نیروهای آمریکایی و مداخله ترکیه تضعیف شده است. از این طریق خطر داعش افزایش پیدا کرده است، برای مثال امکان کنترل از راه دور حملات تروریستی مشابه آنچه در گذشته ما تجربه کرده‌ایم فراهم شده است.

وی تاکید کرد که احتمال افزایش این خطر در آلمان در صورتی که شمار آزادسازی و شیوع عوامل ترور افزایش پیدا کند وجود دارد. بر اساس اطلاعات وزارت کشور آلمان پیش‌بینی می‌شود که بسیاری از عناصر داعشی آلمانی دستگیر شده در منطقه بخواهند به آلمان بازگردند.

وزارت کشور آلمان البته از شروع حملات ترکیه به شمال سوریه این مسئله را مشخص کرده است که از بازگشت کنترل نشده جنگجویان داعش و طرفداران آن‌ها به اروپا و آلمان جلوگیری می‌شود. بر این اساس آلمان و سایر کشورهای اروپایی داده‌هایی را دربارۀ طرفداران داعشی سفر کرده به این منطقه را در سیستم اطلاعاتی شنگن ذخیره کرده‌اند. اما اینکه آیا این داده‌ها کافی است جای شک و تردید دارد.

بر اساس آمارها از بیش از 1050 نفر اسلام‌گرای افراطی که از سال 2013  از آلمان به عراق و سوریه سفر کرده‌اند حدود یک سوم کشته شده‌اند. دولت آلمان مدارکی دال بر کشته‌شدن حدود بیش از 220 نفر از آن‌ها را دریافت کرده است.

در اواخر سپتامبر همچنان حدود 111 زن و مرد داعشی آلمانی و 120 کودک در این مناطق در اسارت بودند. از طرفی زنانی که حتی قبل از دخالت نظامی ترکیه در سوریه آزاد شده بودند خطرشان کم‌تر از مردان داعشی نیست، چرا که اغلب آن‌ها این را وظیفه خود می‌دانند که پسرانشان را به عنوان جنگجویان داعشی تربیت کنند.

ان‌تی‌وی آلمان در بخش دیگری از این گزارش نوشت: مرگ ابوبکر البغدادی البته یک شکست سخت برای تروریسم داعش بود اما خبر مرگ این عراقی در بین برخی طرفداران داعش عطش انتقام را تشدید کرد به گونه‌ای که حداقل در کوتاه مدت خطر حملات تروریستی کمتری انتظار نمی‌رود.

اداره پلیس آلمان در ماه سپتامبر در سراسر این کشور 688 اسلام‌گرای افراطی را به عنوان عناصر خطر ارزیابی کرده است.  عناصر خطر به کسانی اطلاق می‌شود که در زمینۀ جرائم با انگیزه‌های سیاسی اقدامات خشونت‌بار تا حملات تروریستی از آن‌ها انتظار می‌رود.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش یادداشت

دکتر امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی؛ عضو کمیسیون بهداشت مجلس

مقابله با کرونا باید ذیل مفهوم بیوتروریسم قرار گیرد

فیلیپ جرالدی؛ کارشناس پیشین ضدتروریسم سیا و افسر سابق اطلاعات نظامی

کرونا می‌تواند یک سلاح بیولوژیکی باشد؟

مهدی عسکری؛ بنیاد هابیلیان

کرونا و فرضیه محکم بیوتروریسم

مهدی عسکری، بنیاد هابیلیان

کرونا، پشت در اردوگاه منافقین

مهدی عسکری، بنیاد هابیلیان

موج‌سواری منافقین روی مشکلات مردم

بشیر اسماعیلی، استادیار روابط بین الملل

کرونا و ملاحظات ترور بیولوژیک

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

سلاح‌های بیولوژیک؛ جنایت بی‌شرمانه غرب علیه بشریت

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

14 اسفند، کودتای منافقین و بنی صدر علیه انقلاب

اسفند 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان