استیصال غرب در مقابل ویروس خودساخته

در حمله تروریستی چند روز گذشته در شهر استراسبورگ فرانسه یک فرد مسلح که گفته می‌شود الجزایری الاصل بوده به سوی مردم در یک بازار کریسمس آتش گشود که در اثر آن سه تن کشته و 12 تن دیگر زخمی شدند. وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که شریف شیخات عامل حمله تروریستی اخیر در استراسبورگ در تبادل آتش با پلیس کشته شده است. در همین حال گفته می‌شود داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

گروه تروریستی داعش پدیده نوظهوری است که موجودیت آن مدیون علل و عوامل گوناگونی می باشد. وجود دولت های شکننده در ژئوپلتیک خاورمیانه، فقر و نابسامانی اقتصادی، ترویج اسلام رادیکال از سوی برخی کشورهای عربی و مداخلات کشورهای غربی در منطقه نقش مهمی در ظهور تروریسم تکفیری داعش ایفا نموده است. در مورد نقش دولت های غربی گمانه زنی های مختلفی از سوی ناظران تحولات منطقه انجام شده است. برخی نقش این دولت ها را در ظهور تروریسم داعش فرعی برشمرده و بیشتر این پدیده را محصول عوامل درونزای منطقه ای می دانند. در مقابل برخی دیگر، گروه تکفیری داعش را محصول مستقیم سیاست های دولت های غربی و پویش های مداخله گرایانه آنها در منطقه قلمداد می کنند.

رصد تحولات ژئوپلتیک خاورمیانه و تعاملات منطقه ای و فرامنطقه ای کنشگران اصلی منطقه مبین این واقعیت محیطی است که تروریسم داعش صرفا پدیده ای درون زا نبوده، بلکه عوامل خارجی در نضج، رشد و تداوم حیات آنها نقش مهمی ایفا نموده است. در واقع بدون حمایت و پدرخواندگی کشورهای غربی بویژه ایالات متحده آمریکا پدیده ای نظیر داعش قادر نبود تا با چنین ظرفیت لجستیکی و عملیاتی ظاهر گردد. حتی در صوت امکان ظهور نیز، بطور قطع قادر نبوده برای مدت زمان طولانی ادامه حیات دهد؛ چرا که از بایسته های لازم برخوردار نبود.

اما خطای استراتژیک دولت های غربی در رابطه با گروه پست مدرن داعش، فقدان شناخت و معرفت در رابطه با امکانات و پتانسیل های بالقوه این گروه خودساخته بود. در واقع غرب زمانی که بر روی ویروس جدید خود کار می کرد تا آن را در منطقه تکثیر کند، از این موضوع غفلت نمود که امکان دارد این ویروس از کنترل خارج شده و صدمات آن گریبانگیر دول غربی شود. نظیر آن چیزی که در رابطه ویروس «استاکس نت» در فضای مجازی رخ داد؛ این ویروس علاوه بر صدمه زدن بر فعالیت های هسته ای ایران، تهدیدات جدی را علیه سازندگان خود ایجاد نمود.

آنچه مسلم است در حال حاضر اعضای گروه تکفیری داعش در سراسر جهان پراکنده شده اند و در هر زمان و مکان از این آمادگی برخوردارند که تهدیدات امنیتی شدید و فوری برای کشورهای مختلف، نظیر آنچه در فرانسه رخ داد ایجاد نمایند. حمله استراسبورگ زنگ خطری برای همه دولت های غربی محسوب می گردد. پیام داعش بسیار روشن است: ما هنوز زنده ایم!


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

مطالب پربازدید بخش یادداشت

مهدی عسکری، بنیاد هابیلیان

یک سلیمانی و یک ایران

در پی شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس

خون‌شریکی مردم ایران و عراق در نقطه اوج

سید رضا قزوینی غرابی – بنیاد هابیلیان

مشاوران رئیس جمهور آمریکا در پرونده ایران چه کسانی هستند؟

گلن کَری، دیپلماسی ایرانی

ایران ترور سردار سلیمانی را تلافی کرد؟

حمیدرضا مقدم‌فر؛ مشاور فرهنگی رسانه‌ای فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

حاج اسماعیل بهترین بدیل حاج قاسم

شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
تاریخ : 1358/10/01
2
تاریخ : 1358/10/02
3
تاریخ : 1358/10/03
9
تاریخ : 1358/10/09
11
تاریخ : 1358/10/11
14
تاریخ : 1358/10/14
15
تاریخ : 1358/10/15
16
تاریخ : 1358/10/16
18
تاریخ : 1358/10/18
19
تاریخ : 1358/10/19
21
تاریخ : 1358/10/21
22
تاریخ : 1358/10/22
27
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان