استفاده ابزاری تروریست‌ها از شبکه‌های ارتباطی

در هفته‌ای که گذشت، یک مقام قضایی پرده از سوءاستفاده تروریست‌ها از شبکه‌های اجتماعی برداشت و گفت که در حمله تروریستی پایتخت، تکفیری‌ها از تلگرام برای هماهنگی میان خود استفاده کردند.

البته موضوع استفاده تروریست‌ها از رسانه‌های نوین در فضای مجازی، مساله تازه‌ای نیست. پیش از این نیز بسیاری از تحلیلگران با اشاره به یارگیری‌های داعش از طریق فیسبوک و نیز وحشت‌پراکنی آنها با استفاده از شبکه توئیتر، نسبت به نقشی که رسانه‌های کوچک در رشد تروریسم ایفا می‌کنند، هشدار داده بودند. با این وجود اینکه تروریست‌ها در ایران نیز از همین شبکه‌ها برای هماهنگی میان خود استفاده کرده‌اند، موضوعی است که نیازمند یک دقت‌نظر بیشتر است.

طبیعی است استفاده ابزاری تروریست‌ها از شبکه‌های ارتباطی به این معنی نیست که باید الزاما این شبکه‌ها را مقصر دانست و آنها را متهم به توسعه شبکه‌های تروریستی کرد. در دهه‌های گذشته، همواره تروریست‌ها کوشیده‌اند تا به بهترین نحو از رسانه‌ها استفاده کرده و به فضای ارعاب دامن بزنند. کیست که از یاد ببرد اولین فیلم‌های تروریستی مربوط به ویدئوهایی بود که بن‌لادن منتشر می‌کرد و از این طریق فارغ از فضای رسمی رسانه‌ای، از اینترنت برای توسعه گروه تروریستی خود یاری می‌گرفت.

به این ترتیب باید رسانه‌های کوچک را یار کمکی تروریست‌هایی قلمداد کرد که با این ابزار می‌خواهند علاوه بر سازماندهی تشکیلاتی، یارگیری و فریب افکارعمومی، نوعی پروپاگاندای تبلیغاتی ایجاد کرده و وانمود کنند که از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و قدرت تخریب بالایی دارند. داعش، جبهه‌النصره، منافقین و گروه‌های تروریستی دیگر، همگی از همین ابزارهای رسانه‌ای استفاده می‌کنند و گاهی رسانه‌های غربی نیز در همین زمین بازی کرده و می‌کوشند به بزرگنمایی اقدامات تروریست‌ها بپردازند.

آنچه امروز برای جلوگیری از این استفاده رسانه‌ای از شبکه‌های اجتماعی برای اهداف تروریستی ضرورت دارد، ارتقای سواد رسانه‌ای کاربران و هشدار به آنان درباره سوءاستفاده‌های تروریست‌هایی است که با شایعه‌پراکنی در فضای مجازی، عملا موازی جریان رسانه‌های رسمی حرکت می‌کنند.

بسیاری از جوانانی که تحت تاثیر فریب‌های تروریست‌ها قرار می‌گیرند، از ابتدا قصد ورود به گروهک‌های تروریستی را ندارند اما نوع تبلیغات جریانات تروریستی و تحریکات قومی و مذهبی باعث می‌شود که آنها گاه ناخواسته در زمینی بازی کنند که تروریست‌ها آن را طراحی کرده‌اند. زمینی که برای دوری کردن از آن، هم باید سواد رسانه‌ای کاربران را افزایش داد و هم با سیاستگذاری درست، مانع از آن شد که تروریست‌ها آسوده خاطر با تکیه بر آزادی رسانه‌ای در فضای مجازی، امنیت ملی را تهدید کنند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

سید رضا قزوینی غرابی – بنیاد هابیلیان

مشاوران رئیس جمهور آمریکا در پرونده ایران چه کسانی هستند؟

از دخالت در امور ایران تا حمایت از تروریسم

خباثت‌های انگلستان در ایران به روایت رهبر معظم انقلاب اسلامی

دکتر نواب محمدی، بنیاد هابیلیان

حضور آمریکا در منطقه؛ زمینه‌ها و تأثیرات

رضا عابدی‌گناباد؛ دکترا سیاست‌گذاری فرهنگی از دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) مشهد و مدرس دانشگاه

انگلستان، از آشوبگری و جاسوسی تا حمایت از اقدامات تروریستی

مطالب پربازدید بخش یادداشت

محمد حسین‌زاده، بنیاد هابیلیان

ریش ضدانقلاب و پنبه دزدهای اجاره‌ای آبان و دی ۹۸

در پی شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس

خون‌شریکی مردم ایران و عراق در نقطه اوج

مهدی عسکری، بنیاد هابیلیان

یک سلیمانی و یک ایران

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

چگونه منافقین در فضای مجازی خشونت را ترویج می‌کنند؟

دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

استراتژی کشته‌سازی؛ خیال‌بافی منافقین روی فضای مجازی

علی رحمانی، بنیاد هابیلیان

نسبت منافقین و پروژه سخیف کشته‌سازی

شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
تاریخ : 1358/10/01
2
تاریخ : 1358/10/02
3
تاریخ : 1358/10/03
9
تاریخ : 1358/10/09
11
تاریخ : 1358/10/11
14
تاریخ : 1358/10/14
15
تاریخ : 1358/10/15
16
تاریخ : 1358/10/16
18
تاریخ : 1358/10/18
19
تاریخ : 1358/10/19
21
تاریخ : 1358/10/21
22
تاریخ : 1358/10/22
27
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان