اتهامات تروریستی علیه ایران و سناریوهای محتمل

302540

یک روز پس از برگزاری همایش ضدایرانی مجاهدین در پاریس و همزمان با سفر اروپایی حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، پلیس بلژیک مدعی بازداشت دو ایرانی شد که قصد داشتند به همایش سالانه مجاهدین در پاریس حمله کنند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز بلافاصله در توییتی در این باره نوشت: ایران صراحتاً هرگونه خشونت و ترور را در هر جایی که باشد محکوم کرده و آمادگی دارد تا با همه طرف‌های ذی‌نفع برای پرده برداشتن از چیزی که «یک طرح شیطانی» است، همکاری کند. طی چند روز گذشته مشخص شده است که  ایرانی های بازداشت‌شده توسط دولت بلژیک، از اعضای مجاهدین بوده و بر اساس اسناد موجود روابط نزدیکی با رهبران این سازمان داشتند.

با مشخص شدن هویت اصلی ایرانی های تبعه بلژیک می توان این موضوع را محتمل دانست که اقدام این افراد برنامه ریزی شده و هدفمند بوده است. دو سناریوی کلی در این زمینه قابل ذکر است؛ که البته از یکدیگر منفک و جدا نبوده، بلکه ارتباط و پیوند مستقیمی با یکدیگر دارند.

 نخست این که خود سازمان منافقین طراح و برنامه ریز اصلی اقدام تروریستی احتمالی پاریس بوده تا از این طریق به اهداف خود دست یابد. به عبارتی، سازمان مجاهدین برای رهایی از فشارها و حفظ موقعیت و جایگاه خود در اروپا تلاش کرده تا با توطئه چینی علیه ایران و مظلوم نمایی منافع  خود را تامین کند. در حقیقت بجای آن که در مجامع بین المللی مورد اتهام قرار گیرد و محکوم به اعمال تروریستی شود، با زمینه سازی و سوء استفاده از اعضای گمراه و بی بصیرت خود تلاش کند تا جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشوری تروریستی و حامی تروریست ها معرفی نماید.

دوم، اقدام اعضای سازمان منافقین را می توان تلاشی هماهنگ بین کشورهای متحد و حامی این سازمان و رهبران آن جهت ضربه زدن به منافع جمهوری اسلامی ایران بحساب آورد. در این راستا، سیاستمداران و اعضای هیات حاکمه جدید ایالات متحده آمریکا، ضدیت شدیدی با ایران داشته و در صددند تا از هر ابزار ممکن جهت تحقق اهداف ضد ایرانی خود بهره برداری کنند. در همین زمینه می توان برای برخی از کشورهای عربی بویژه عربستان سعودی بهمراه دیگر کشورهای منطقه علی الخصوص رژیم صهیونیستی اسرائیل نیز نقشی متصور بود. به عبارت دیگر سیاست های خصومت آمیز واشنگتن قطعا با هماهنگی و همراهی متحدین منطقه ای آن انجام گرفته است. در واقع دشمنی مشترک این دولت ها علیه ایران کانون و محور اصلی همکاری آنها را شکل می دهد و استفاده ابزاری از تروریست های سازمان منافقین یکی از سازوکارهای مرسوم این دولتهاست که در اشکال مختلف ظهور و بروز می یابد.

بطور کلی می توان بیان داشت که آن چه که در بلژیک و فرانسه رخ داد و فضای رسانه ای و مطبوعاتی را مسموم نمود، بطور قطع یک سناریوی از پیش طراحی شده از سوی دشمنان جمهوری اسلامی  ایران با هدف ضربه زدن به منافع و امنیت کشور بوده است. سازمان تروریستی منافقین در طول سال های گذشته از ابزارهای مختلفی جهت مقابله با ایران استفاده نموده است که توطئه چینی و صحنه سازی یکی از آنهاست. اما با توجه به ضعف مادی و معنوی این سازمان، برنامه های رهبران آن قطعا بدون کمک و حمایت دوستان غربی و منطقه ای امکان پذیر نیست.  لذا باید جای پایی برای آنها در توطئه علیه ایران در نظر گرفت.

 


    • هیچ نظری یافت نشد

    نظر خود را اضافه کنید

    0
    https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9055893&tmpl=component
    نظر شما به دست مدیر خواهد رسید