نقش کلیدی ایران در مبارزه با تروریسم و داعش بسیار مشخص است

بر اساس سخنان آنگلا مرکل، نفوذ ایران و روسیه در سوریه هر روز بیشتر می‌شود. زیرا هدف این دو کشور نابودی تروریسم است.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان به نقل از اسپوتنیک،  آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در مجلس آلمان (بوندستاگ) در دستور کار اجلاس اتحادیه اروپا گفت: وقتی من دربارۀ پیامدهای ژئوپلیتیکی (عملیات ترکیه در سوریه) صحبت می‌کنم، باید به این واقعیت توجه کرد که بعد از خروج سربازان آمریکایی، نقش روسیه به همراه ایران در منطقه رشد چشمگیری داشته است. وی در این سخنرانی، حضور و نفوذ ایران و روسیه را در سوریه بیشتر از پیش مهم دانست.

مجتبی جلال‌زاده پژوهشگر و کارشناس مسایل بین‌الملل و سیاست‌های آمریکا در تعامل با ایران، در این خصوص با خبرگزاری اسپوتنیک گفتگو نمود.

آیا سخنان مرکل بدان معناست که اروپایی‌ها، برخلاف ادعاهای ایالات متحده مبنی بر اینکه ایران «همدست تروریسم» است، از نقش ایران به عنوان واسطه‌گر درگیری‌ها و مبارز اصلی علیه تروریسم ، قدردانی کرده است؟

در سال 2011 آنچه که در سوریه رخ داد به دنبال وقایع بهار عربی بود، این وقایع از کشور تونس شروع شد و به کشور سوریه رسید. اما این وقایع در کشور سوریه متمایز بود، زیرا ریشه این ناآرامی‌ها و ادامه آن در مصر و تونس فرق داشت. سه گروه از کشورهای خارجی در سوریه منافعی داشتند، گروه اول ایران و روسیه، کشورهای غربی به رهبری آمریکا و همچنین شبه نظامیان در سوریه.

در واقع می‌توان گفت که ایالت متحده و ایران، همواره دارای چالش‌های بسیاری در روابط خود بودند و هر دو نگاهی متفاوت به تروریسم بین‌الملل دارند. به عنوان مثال ایران برخی گروه‌ها را به‌عنوان تروریست نمی‌بیند، در حالی که آمریکا هر بخشی را که بر خلاف منافع واشنگتن حرکت کند را تروریست می‌داند.

در واقع می‌توان گفت پس از از بین‌رفتن و ضعیف‌شدن داعش در سوریه، یکی از کشورهایی که مورد ستایش قرار گرفت، جمهوری اسلامی ایران بود که با سایر هم‌پیمانان خود من‌جمله روسیه توانستند داعش را شکست دهند. این موضوع خوشایند آمریکایی‌ها نبود، برای آمریکایی‌هایی که سالهای سال ادعای مبارزه با تروریسم را داشتند.

اما واقعیت این است که نقش کلیدی ایران در مبارزه با تروریسم و داعش بسیار مشخص است. ایران در جغرافیای خاورمیانه است و دارای منافع زیادی در این منطقه است.

اما آنچه که خانم مرکل بیان کرده است، یک واقعیت انکارناپذیر است. یک واقعیتی است که اروپایی‌ها برخلاف آمریکایی‌ها، خاورمیانه را مرزهای خود می‌دانند و ایران را نه به عنوان کشور مرکز شرارت بلکه به عنوان یک بازیگر مطرح در خاورمیانه می‌بینند، هر چند که در برخی موارد دیگر، کشورهای اروپایی پیرو سیاست‌های آمریکا هستند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش گفتگو

در گفت‌وگوی هابیلیان با عضو سابق شورای روابط خارجی آلمان

سپهبد سلیمانی تروریسم سازمان‌یافته بین‌المللی را تضعیف کرد

در گفت‌وگوی هابیلیان با دکتر توکل حبیب‌زاده

دفاع پیشگیرانه در حقوق بین‌الملل مشروعیت ندارد

دبیرکل حزب سوسیالیست دموکرات کردستان

تا ۲۰ سال آینده کسی مثل حاج قاسم نمی‌آید

یک افسر ارشد اقلیم کردستان عراق

شهید سلیمانی در جنگ علیه داعش همراه ما بود

اسفند 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان