نقش موثر شهید صدوقی در مدیریت جریانات سیاسی

 

نوه آیت‌الله شهید صدوقی با اشاره به اینکه منافقین می‌کوشیدند تا یک‌به‌یک بازوان امام را به شهادت برسانند، گفت: مهم‌ترین رمز موفقیت شهید محراب، همراه بودن با مردم بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان(خانواده شهدای ترور کشور)، حجت‌الاسلام محمد صدوقی در گفتگو با خبرنگار فارس در یزد، در خصوص شخصیت و ویژگی آیت‌الله شهید صدوقی، گفت: چنانچه بخواهیم ابعاد شخصیتی مختلف ایشان را در نظر بگیریم، شخصیت یک شخصیت چندوجهی ازلحاظ سیاسی، اجتماعی و علمی نبوده است؛ اما به نظر بنده آن چیزی که شهید صدوقی را شهید صدوقی کرد و ما امروز ایشان را می‌شناسیم ارتباط ایشان با مردم بود.

در این رابطه:

شهادت آیت‌الله صدوقی به روایت همسر

آلبوم تصاویر

روا‌یت اهالی جز‌یره‌‌ «هنگام» از سقوط ایرباس655 + آلبوم تصاویر

وی افزود: ایشان کسی بود که توانست با مردم ارتباط خوبی برقرار کند و چنانچه مردم را از ایشان جدا کنیم کاملاً متفاوت می‌شود و به‌مانند یک عالم معمولی است که نمی‌تواند تأثیر سیاسی بر مردم بگذارد و با مردم بودن ظرایفی دارد که ایشان به‌خوبی درک می‌کردند و چنانچه بخواهیم یک تعبیر امروزی از ایشان داشته باشیم، چنانچه کسی بخواهد با مردم باشد باید فرزند زمانه خودش باشد و عامه مردم را کاملاً درک کند.

نوه آیت‌الله شهید صدوقی با اشاره به اینکه عالم دینی باید زبان گفتگو با مردم را بفهمد و خواسته‌های مردم را درک کند و بر اساس تجربیاتش و عقلانیت و علمی که دارد آن‌ها را به یک منصب ظهور برساند، تصریح کرد: آیت‌الله شهید صدوقی به‌عنوان یار امام توانست در یزد و حتی در بسیاری از استان‌های دیگر این کار را انجام دهد.

نوه شهید محراب استان یزد بابیان اینکه امروزه روحانیت ما نیازمند چنین ارتباط‌هایی با مردم است، اظهار داشت: یکی از آفت‌ها، شاید بعضی مواقع نگاه ما به مردم از بالا به پایین است درحالی‌که بیش از هر چیزی باید همراهی با مردم داشته باشیم و این توصیه و سفارش‌ها را امام راحل و همچنین مقام معظم رهبری تأکید می‌کنند.

فرزند مرحوم حجت‌الاسلام محمدعلی صدوقی مهم‌ترین رمز موفقیت شهید محراب را همراه بودن با مردم دانست و ابراز داشت: جریانات اجتماعی و سیاسی حتماً باید زیر نظر یک رهبری واحدی این اتفاق صورت گیرد و انقلاب اسلامی بر سایه یک سری اعتقادات دینی و در دنیا با یک تئوری جدید بنام ولایت‌فقیه آغاز به کارکرد.

صدوقی امام خمینی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تئوریسین در این زمینه دانست که توانستند این ایده را پیاده کنند. شهید صدوقی علاوه بر رفاقتی که با امام داشتند در عرصه سیاسی و اجتماعی این رقابت جای خود را عوض می‌کند و رابطه در مسائل اجتماعی و سیاسی دیگر رفاقتی نیست و به‌نوعی تبعیت پذیری از امام است.

نوه آیت‌الله شهید صدوقی با اشاره به اینکه شهید محراب حتی در انقلاب، مسائل انقلاب را باتدبیر و عقلانیت اداره می‌کردند، یادآور شد: در هر انقلابی جنبش مردمی، یک سری از هیجانات است و عامه مردم و عامه این جریان اجتماعی دست جوانان است و طبیعتاً بعضی‌اوقات احساسات غلبه بر عقل می‌کند.

فرزند مرحوم حجت‌الاسلام محمدعلی صدوقی مهم‌ترین ویژگی شهید صدوقی را علاوه بر اداره و مدیریت جریانات سیاسی و اجتماعی، جلوگیری از حرکت‌های احساسی دانست و بیان داشت: چاپ اسناد توسط ساواک و شنودهای تلفنی ضبط‌شده توسط ساواک گواه این مطلب است.

صدوقی مهم‌ترین ویژگی شهید صدوقی در دوران انقلاب را با عقلانیت رفتار کردن دانست و ادامه داد: در دوران انقلاب حضور ایشان باعث یک انسجام، رهبری و مدیریت واحدی بوده؛ اما از طرف دیگر چنانچه یک بزرگ‌تری آن هیجانات انقلابی را کنترل نکند و اوج هیجانات انقلابی می‌تواند برای آن‌ها مشکل‌ساز باشد؛ اما تجربه علمی نشان داده که می‌توان هیجان، شور انقلابی داشت و با عقلانیت رفتار کرد.

نوه آیت‌الله شهید صدوقی اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس یکی از مهم‌ترین نیازها رفاه اجتماعی، رفاه ملی و همراهی بود که شهید صدوقی با توجه به وجه و جایگاه اجتماعی در این راستا به‌خوبی پیش رفت.

فرزند مرحوم حجت‌الاسلام محمدعلی صدوقی بابیان اینکه خدمات اجتماعی ایشان در یک زمینه خاص نیست و توقع باشد که یک عالم دینی بیشتر به امور دینی مردم بپردازد، تصریح کرد: شهید صدوقی دید باز و بلندی داشته‌اند و می‌دانستند به‌هرحال معیشت مردم نیز در دیدشان مؤثر است؛ لذا هنگامی‌که به خدمات ایشان نگاه می‌کنیم می‌بینیم که خدمات در یک حوزه خاصی نیست و بنا بر نیاز جامعه و اجتماع دست به خدماتی مؤثری زدند.

صدوقی اظهار داشت: مشکلات معیشتی که برای بازاری‌ها، صنعتگرها و مردم اجتماعی بوده که شهید محراب صندوق قرض‌الحسنه ولی‌عصر (عج) را راه‌اندازی کرده‌اند و در کنار آن احیاء مراکز علمی و حوزه‌های علمیه در یزد اقداماتی بود که ایشان انجام داده است.

نوه آیت‌الله شهید صدوقی با اشاره به اینکه آخرین پیگیری و دست‌نوشته که قبل از شهادت داشتند، تأسیس دانشگاه پزشکی یزد را داشتند که قبل از شروع انقلاب شروع به تأسیس کردند، ابراز داشت: از مهم‌ترین اقداماتی که قبل از انقلاب انجام دادند و در اوایل دهه ۵۰ شروع به تأسیس بزرگ‌ترین حوزه علمیه کشور کردند که هم‌اکنون بنام مدرسه شهید صدوقی در قم دایر است.

فرزند مرحوم حجت‌الاسلام محمدعلی صدوقی بابیان اینکه منافقین افرادی را که تأثیر خوبی در انقلاب داشتند و می‌توانستند کمک‌کار انقلاب و بازوی امام باشند طبیعتاً این افراد را به‌عنوان گزینه‌های اول ترور خود استفاده می‌کردند، بیان داشت: این شهید و دیگر شهدای تیرماه طبیعتاً افرادی بودند که در آگاهی مردم، انسجام مردم و خدمات انقلاب مؤثر و تأثیرگذار بودند و طبیعتاً میل منافقین نیز بر هم زدن انقلاب بود.

صدوقی با اشاره به اینکه منافقین می‌کوشیدند تا یک‌به‌یک بازوان امام را به شهادت برسانند، ادامه داد: گزینه‌هایی که برای ترور انتخاب می‌کردند، قطعاً در انقلاب نقش مؤثری داشتند و چنانچه آن‌ها بودند انقلاب بسیار راحت‌تر پیش می‌رفت.

نوه آیت‌الله شهید صدوقی با اشاره به اینکه شهید صدوقی آثار تدوین‌شده‌ای نداشتند و با توجه به حافظه قوی که داشتند، یادداشتی نداشتند، یادآور شد: متأسفانه در این زمینه اتفاق خاصی نیفتاده و آثاری قابل‌انتشاری در دسترس نیست.

فرزند مرحوم حجت‌الاسلام محمدعلی صدوقی در پایان خاطرنشان کرد: در روز ۱۴ تیرماه به‌عنوان روز قلم، مراسم کتاب سال یزد که با همکاری اداره ارشاد و خانه کتاب برگزار می‌شود که به نویسندگان برتر در این زمینه جایزه شهید صدوقی اهدا می‌شود.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید سایت

جدیدترین مطالب

بهانه تراشی منافقین برای ورود به فاز مسلحانه

مجوز کشتار مردم!!!

گفت‌وگو با فرزند شهيد ترور سيد‌محمد‌ابراهيم فقيهي

دلیل ترور ایشان ایجاد وحدت بین دانشجویان و طلاب بود

دکتر مصطفی انتظاری‌هروی، بنیاد هابیلیان

تروریست‌ها به دنبال آشوب دریا و بدنامی ایران

دکتر مصطفی مطهری، بنیاد هابیلیان

ضعف عدم محبوبیت ملی و مبادرت ورزی به اعمال مزدورانه

مطالب پربازدید بخش گفتگو

Previous MonthNext Month
اردیبهشت 1358
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
6
9
10
11
تاریخ : 1358/02/11
19
تاریخ : 1358/02/19
27
31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان