ترامپ باید به‌دلیل ارتکاب جنایت جنگی محاکمه شود

فینیان کانینگهام روزنامه‌نگار مستقل و نویسنده اهل ایرلند است. وی کارشناس مسائل خاورمیانه و شرق آفریقاست و برای پایگاه‌های مستقل خبری‌تحلیلی مانند راشاتودی، اسپوتنیک، استراتژیک کالچر فاندیشن و پرس‌تی‌وی مطلب می‌نویسد. آنچه در ادامه می‌آید، گفتگوی اختصاصی هابیلیان با این تحلیلگر ایرلندی است:

نقش ژنرال سلیمانی را در جنگ علیه تروریسم چگونه ارزیابی می‌کنید؟

موفقیت بسیار مهم ژنرال سلیمانی در طراحی یک برنامه‌ریزی نظامی راهبردی که به عراق و سوریه امکان داد تا بر تهدیدات ترویستی خارجی علیه کشورهای خود غلبه کنند، موضوعی است که کمترین تردیدی در آن وجود ندارد. وزارت دفاع روسیه در پی درگذشت ژنرال به وی ادای احترام کرد. اگر رهبری نظامیِ سلیمانی نبود، سوریه و عراق به‌دست گروه‌های تروریستی تکفیری می‌افتاد که به‌طور مخفیانه توسط ایالات متحده و متحدان آن در ناتو و همچنین متحدین واشنگتن در خاورمیانه؛ یعنی ترکیه، عربستان سعودی، قطر، امارات و اسرائیل پشتیبانی می‌شوند. به‌دلیل رهبری قاطع ژنرال سلیمانی در خنثی‌کردن طرح‌های امپریالیستی در خاورمیانه، غربی‌ها به اهریمن‌سازی از او پرداخته بودند. شرم‌آور است که پس از کشته‌شدن وی، بسیاری از رسانه‌های غربی همان پروپاگاندای غربی‌ها را نشخوار می‌کنند.

به‌نظر شما ترامپ از ترور ژنرال سلیمانی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

هنوز مشخص نیست چه چیزی باعث شده تا ترامپ دست به این عمل نابخردانه بزند. گفته می‌شود ژنرال سلیمانی برای یک مأموریت دیپلماتیک در عراق بوده و به‌این‌خاطر محل او برای آمریکایی‌ها مشخص شده است. اما حداقل دو احتمال به ذهنم می‌رسد: اول این‌که آمریکا از این‌که سلیمانی طرح‌های امپریالیستی آن‌ها را در سوریه و عراق با شکست مواجه کرده بود، عصبانی بودند و دوم این‌که به نظر می‌رسد دولت ترامپ قصد دارد ایران را تحریک به جنگ کند.

ترور مقام نظامی ارشد یک کشور از منظر حقوق بین‌الملل چگونه است؟

کاملاً واضح است که کشتن غیرقانونی مقام یک کشور خارجی جنایت محسوب می‌شود؛ به‌خصوص زمانی‌که آن کشور رسماً در حال جنگ با عامل جنایت نیست. جنایتی که ترامپ مرتکب شد، یک رسوایی است. او باید به‌خاطر ارتکاب جنایت جنگی محاکمه شود. توجیهات تأسف‌بار آمریکایی‌ها از این جنایت با عناوینی مثل «دفاع پیشدستانه» نفرت‌انگیز است.   

تحلیل شما از حمایت نخست وزیر انگستان از اقدام ترامپ در دستور به ترور ژنرال سلیمانی چیست؟

بوریس جانسون کاملاً به ترامپ وابسته است تا پس‌از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، با این کشور وارد معامله تجاری شود. دستیابی به رابطه تجاری با آمریکایی‌ها برای بقای اقتصاد انگلستان حیاتی است. بنابراین، ترامپ خاطر جمع است که جانسون مهره مطیع وی خواهد بود که هرگونه پوشش سیاسی لازم را برای لاپوشانی جنایات واشنگتن فراهم می‌کند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش گفتگو

در گفت‌وگوی هابیلیان با عضو سابق شورای روابط خارجی آلمان

سپهبد سلیمانی تروریسم سازمان‌یافته بین‌المللی را تضعیف کرد

دبیرکل حزب سوسیالیست دموکرات کردستان

تا ۲۰ سال آینده کسی مثل حاج قاسم نمی‌آید

یک افسر ارشد اقلیم کردستان عراق

شهید سلیمانی در جنگ علیه داعش همراه ما بود

در گفت‌وگوی هابیلیان با دکتر توکل حبیب‌زاده

دفاع پیشگیرانه در حقوق بین‌الملل مشروعیت ندارد

اسفند 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان