باید طرح جامع شکایت علیه تروریست‌ها و حامیان آن‌ها فراهم شود

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: برخی کشورها از ترور به عنوان ابزاری برای تحمیل نظرات خود به دیگران و ضربه‌زدن به ملت‌های استقلال‌طلب استفاده می‌کنند.

محمدحسن قدیری ابیانه در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دومین کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید ترور بیان کرد: یکی از کارکردهای سازمان‌های جاسوسی مانند سیا و موساد اقدامات تروریستی است. گاهی این اقدامات تروریستی از سوی عوامل خود این سازمان‌ها انجام می‌گیرد و گاهی به صورت غیرمستقیم و به‌وسیله عوامل دیگری این جنایت‌ها انجام می‌شود.

قدیری ابیانه ادامه داد: از جمله این گروه‌ها می‌توان به جبهه النصره در سوریه، طالبان در افغانستان و پاکستان و داعش در عراق اشاره کرد. این گروهک‌ها یا از سوی سازمان‌های جاسوسی غرب تشکیل شدند و یا بعدها مورد حمایت این سازمان‌ها قرار گرفته‌اند.

سفیر اسبق ایران در مکزیک در ادامه اظهاراتش افزود: در همین راستا می‌توان به گروهک منافقین اشاره کرد که در ابتدا هدف خود را مبارزه با کشورهایی مانند آمریکا قرار داده بود اما بعدها به یکی از عناصر جاسوسی انگلیس، آمریکا، موساد و رژیم صهیونیستی علیه ملت خود تبدیل شد، به‌گونه‌ای که در دوران جنگ تجاوزگرایانه عراق به ایران در زمان صدام، این گروهک به متجاوزان پیوست و سعی کرد که جبهه دفاع مقدس را تضعیف کند.

وی درباره برگزاری دومین کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید ترور که قرار است ۹ شهریورماه در تهران و با حضور میهمانان داخلی و خارجی برگزار شود، گفت: ایران دارای تجربیاتی در زمینه مقابله با اقدامات تروریستی است و به‌طور حتم می‌تواند تجربیات خود را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهد چرا که خود قربانی عملیات‌های تروریستی بوده است. هم‌چنین ایران می‌تواند به کشورها در مبارزه با تروریسم کمک کند، همانند کمک ایران به عراق برای مقابله با تروریست‌ها.

قدیری ابیانه با تاکید بر لزوم طرح شکایت بین‌المللی از سوی ایران به عنوان یک کشور قربانی ترور در طول سالیان گذشته در عرصه بین‌المللی گفت: متاسفانه تاکنون خانواده‌های قربانی تروریسم در کشور ضرورتی احساس نکردند که علیه تروریست‌ها طرح شکایت کنند و برهمین‌اساس پرونده شکایت‌های شخصی علیه گروهک‌های تروریستی مطرح نشده است؛ درحالی‌که این شکایت‌ها باید انجام گیرد.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها حتی زمانی‌که ایران از آرمان مقدس فلسطین حمایت می‌کند، با طرح شکایت‌هایی توانسته جرایم چند صد میلیون دلاری علیه آن صادر کند و در همین راستا تلاش کرده است که اموال ایران را مصادر کرده و از آن‌ها برداشت کند، ما نیز باید اقدامات مشابهی انجام دهیم. باید در دادگاه‌های ایران طرح شکایاتی علیه کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی مطرح شود و می‌بایست در این‌باره با توجه به قوانین کشورمان رفتار کنیم نه براساس قوانین کشورهای آن‌ها.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: بارها سناتورها و مقامات غربی از اقدامات تروریستی و تروریست‌ها حمایت مالی و معنوی داشته‌اند از جمله این‌که اعضای گروهک‌های تروریستی در خارج از کشور حساب بانکی دارند و حتی برخی کشورها روش‌های ترور را به اعضای گروهک‌ها آموزش می‌دهند.

وی خاطر‌نشان کرد: متاسفانه ما در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم؛ اما با کمک برخی سازمان‌های غیردولتی مانند بنیاد هابیلیان، حقوق‌دانان و برخی سازمان‌های مربوطه می‌توانیم طرح جامع شکایت علیه تروریست‌ها و حامیان آن‌ها را فراهم کنیم.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش گفتگو

شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
تاریخ : 1358/10/01
2
تاریخ : 1358/10/02
3
تاریخ : 1358/10/03
9
تاریخ : 1358/10/09
11
تاریخ : 1358/10/11
14
تاریخ : 1358/10/14
15
تاریخ : 1358/10/15
16
تاریخ : 1358/10/16
18
تاریخ : 1358/10/18
19
تاریخ : 1358/10/19
21
تاریخ : 1358/10/21
22
تاریخ : 1358/10/22
27
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان