ایران، شریک سوریه علیه تروریسم است

از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران و سایر اضلاع محور مقاومت در مبارزه با تروریسم تقدیر می‌کنیم. ایران امروز در پیروزی سوریه بر تروریسم شریک است.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان به نقل از جام‌جم آنلاین، سفر وزیر خارجه کشورمان به سوریه و دیدار او با بشار اسد، رئیس‌جمهور و دیگر مقامات ارشد این کشور، مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه روابط بین‌الملل قرار گرفته است.

این دیدارها درست در زمانی بود که معادلات منطقه غرب‌ آسیا به‌واسطه استیصال کاخ‌سفید و نیروهای آمریکایی در منطقه و شرایط خاص حاکم بر جهان بر سر شیوع ویروس کرونا، دستخوش تحولات جدیدی شده است.

در‌خصوص اهمیت سفر وزیر خارجه کشورمان به سوریه، گفت‌و‌گویی با نجدت انزور، نایب‌رئیس پارلمان و رئیس گروه دوستی ایران و سوریه صورت داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

با توجه به شرایط حاکم بر سوریه و منطقه، سفر اخیر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به دمشق را چگونه تحلیل و ارزیابی می‌کنید‌؟

سفر آقای دکتر ظریف، وزیر خارجه ایران به دمشق‌، در برهه زمانی مهمی انجام شده است.

هم اکنون دغدغه‌ها و مسائل زیادی بر منطقه حاکم است. ما از یک‌سو در جبهه ادلب، به‌صورت نسبی شاهد توقف درگیری‌ها هستیم. این در حالی ‌است که گروه‌های تروریستی در شمال‌غربی سوریه توسط جریان‌های حامی خود تقویت شده‌اند. از سوی دیگر، ترکیه نیز تعهد خود مبنی بر برقراری ثبات در این منطقه را عملی نکرده است. بدون شک، حکومت و ارتش سوریه تنها به برقراری صلح در این کشور فکر می‌کند و با عوامل بر‌هم‌زننده صلح و ثبات در کشورمان برخورد می‌کند. ما نمی‌توانیم عدم پیروی ایالات متحده آمریکا از قوانین بین‌المللی‌ و تلاش برای بی‌ثبات‌سازی سوریه و تحریم اقتصادی علیه کشورمان را بپذیریم. در هر حال، سفر آقای دکتر ظریف به سوریه در شرایطی صورت گرفته است که با دغدغه‌های زیادی مواجه هستیم. با توجه به مناسبات دوجانبه ممتاز ایران و سوریه، این رایزنی‌ها و دیدارهای مشترک بسیار موثر خواهد بود.

سفر اخیر دکتر ظریف در حالی است که اکثر کشورهای دنیا با عوارض و تبعات ناشی از شیوع کرونا درگیر هستند. نظر شما در این‌‌خصوص چیست؟

دقیقا همین طور است. هم اکنون به دلیل شیوع کرونا در دنیا، اکثر رایزنی‌های دیپلماتیک از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد. حتی در برخی موارد، دیدارها از آن طریق نیز بر‌گزار نشده و متوقف شده‌اند. در چنین شرایطی سفر آقای ظریف به دمشق و دیدار مقامات ایران و سوریه، نشان‌دهنده اهمیت آن است. برگزاری این دیدار، حتی با وجود شرایط ناشی از شیوع کرونا ضروری بوده است.

آخرین شرایط حاکم بر سوریه، آن هم پس از سال‌ها نبرد با تروریسم تکفیری مورد حمایت غرب‌، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

یروزی‌های محور مقاومت بر همگان آشکار است. محور مقاومت هم اکنون مسیر صحیحی را طی می کند. حتی این پیروزی‌ها، بر روی مواضع کشورهایی که طی سال‌های اخیر در زمین ایالات متحده بازی می‌کردند نیز عیان شده است. به عبارت بهتر، دستاوردهای بزرگ محور مقاومت و شکست تروریسم تکفیری در سوریه و نابسامانی بقایای آنها‌، به خوبی نشان می‌دهد که جبهه مقاومت راه درستی را پیموده و در آینده نیز همین مسیر را ادامه می‌دهد.

همان‌گونه که تاکید کردم، این پیروزی‌ها روی محاسبات و متعاقبا رفتارهای دیگر کشورها نیز تاثیرگذار است. تغییر در مواضع كشورهای دنباله‌رو و وابسته در منطقه، مرهون همین مقاومت گسترده است. مسلما اگر این مقاومت و پیروزی وجود نداشت، شاهد شکل‌گیری این شرایط نبودیم. در اینجا لازم است از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران و سایر اضلاع محور مقاومت در مبارزه با تروریسم تقدیر کنیم. ایران امروز در پیروزی سوریه بر تروریسم شریک است.

طی ماه‌های پس از شکست داعش در سوریه، از «مذاکرات سوری‌سوری» به عنوان اصلی‌ترین راه‌حل برای ایجاد ثبات کامل سیاسی در سوریه نام برده می‌شود. نظرتان در این خصوص چیست؟

در اینجا لازم است منظور از گفت‌و‌گوهای ملی تبیین شود. ما گفت‌و‌گویی را موثر می‌دانیم که در راستای مبارزه با تروریسم و ایجاد اتحاد و ثبات در کشور صورت گیرد، نه گفت‌و‌گویی که نتیجه آن، تقویت تروریسم باشد. بنابراین، در اینجا نیز مسیر صحیح کاملا مشخص است. مسیر صحیح آن است که مخالفان سلاح را بر زمین گذاشته و به آغوش ملت بازگردند. سوریه واقعی، همان سوریه قدرتمند و یکپارچه است و هر اقدامی که بخواهد ما را از تحقق این مساله دور کند، قطعا مورد قبول نیست.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش گفتگو

«مکتب حاج قاسم» در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین پناهیان

در مکتب حاج قاسم عقلانیت حرف اول را می‌زند

یک افسر ارشد اقلیم کردستان عراق

شهید سلیمانی در جنگ علیه داعش همراه ما بود

در گفت‌وگوی هابیلیان با عضو سابق شورای روابط خارجی آلمان

سپهبد سلیمانی تروریسم سازمان‌یافته بین‌المللی را تضعیف کرد

دبیرکل حزب سوسیالیست دموکرات کردستان

تا ۲۰ سال آینده کسی مثل حاج قاسم نمی‌آید

فروردین 1397
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان