آمریکا تروریسم همه جانبه را اجرا می‌کند

فعال و نویسنده هلندی، تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران در شرایط همه‌گیری کرونا را نمونه‌ای از اشکال مختلف تروریسم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دانست و گفت: ایالات متحده، تحریم‌ها را براساس زور تحمیل می‌کند و نه براساس قانونی بودن و یا اخلاق.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان سندو هیرا(Sandew Hira)، فعال و نویسنده هلندی، دانش‌آموخته رشته اقتصاد در دانشگاه «اراسموس» در روتردام هلند است. وی هم‌اکنون مدیر شبکه بین‌المللی استعمارستیزی است. هیرا در سال ۱۹۸۲ نخستین کتاب خود با موضوع مقابله علیه استعمار در کشور سورینام طی سال‌های ۱۶۳۰ تا ۱۹۴۰ را منتشر کرد و تاکنون کتاب‌ها و مقالات بسیاری در زمینه تاریخ و استعمارستیزی نوشته است.

 هیرا به سؤالات ایکنا درباره تحریم‌های ظالمانه علیه ایران در شرایط مقابله با بحران کرونا پاسخ داد که متن آن را در ادامه می‌خوانید:

با توجه به شیوع بیماری کرونا، نظر شما درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران از دیدگاه حقوق بشری چیست؟

از نظر اخلاقی به‌ویژه با در نظر گرفتن این فاجعه انسانی، تحریم‌ها مجازاتی غیرانسانی است. این اقدام، به‌طور خاص غیراخلاقی و غیرانسانی بودن نظام امپریالیستی آمریکا و به‌طور کلی امپریالیسم غربی را نشان می‌دهد. از دیدگاه انسانی هر زمان که انسان با چنین خطری روبه‌رو می‌شود، وظیفه انسانی حکم می‌کند که انسان‌ها بدون توجه به نظام اجتماعی و سیاسی که در آن زندگی می‌کنند، به انسان‌های دیگر کمک کنند.

این تحریم‌ها را از نظر قوانین بین‌المللی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جهان سیستمی از قوانین عادلانه بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسد. برای اینکه حقوق بین‌الملل به شکلی عادلانه عمل کند، باید یک مرجع سیاسی بین‌المللی برای اجرای این قوانین و عملیاتی کردن بر اساس اصول اخلاقی وجود داشته باشد. سازمان ملل یا دیگر نهاد‌های بین‌المللی فاقد این اقتدارند. بنابراین در عمل، حقوق بین‌الملل به قانون جنگل تبدیل می‌شود که قوی‌ترین طرف، اراده خود را بر دیگری تحمیل می‌کند.

 ایالات متحده، تحریم‌ها را بر اساس زور تحمیل می‌کند و نه بر اساس قانونی بودن و یا اخلاق. ما باید از خود بپرسیم که بشر تا کی می‌تواند در چنین جنگلی زندگی کند و چگونه می‌توانیم از وضعیت فعلی به سمت حاکمیت قوانین بین‌المللی برویم.

برخی افراد تحریم‌ها را نوعی تروریسم پزشکی خوانده‌اند. نظر شما چیست؟

این فقط تروریسم پزشکی نیست، بلکه نمونه‌ای از تمام اشکال تروریسم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. این کشور با ابزارهای اقتصادی و سیاسی، با ممانعت از برآورده شدن نیازهای حیاتی یک کشور، برای ایجاد وحشت در مردم آن کشور استفاده می‌کند.

آمریکا از رسانه‌های بین‌المللی که از ابزارهای مهم شکل‌دهنده افکار عمومی هستند، استفاده می‌کند تا با جریان‌سازی، مجازات‌های ناعادلانه و غیراخلاقی را برای مردم توجیه کند.

موضع اتحادیه اروپا در واکنش به این تحریم‌های غیر انسانی را چگونه می‌بینید؟

اتحادیه اروپا موضع مستقلی ندارد. موضع این اتحادیه، کاملاً با مواضع ارباب آمریکایی آنها هم‌خوانی دارد. اگرچه هر از گاهی اقداماتی برای نشان دادن استقلال اتحادیه اروپا از آمریکا به چشم می‌خورد اما در نهایت آنها از آمریكایی‌ها تبعیت می‌کنند.


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

مطالب پربازدید بخش گفتگو

«مکتب حاج قاسم» در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین پناهیان

در مکتب حاج قاسم عقلانیت حرف اول را می‌زند

یک افسر ارشد اقلیم کردستان عراق

شهید سلیمانی در جنگ علیه داعش همراه ما بود

دبیرکل حزب سوسیالیست دموکرات کردستان

تا ۲۰ سال آینده کسی مثل حاج قاسم نمی‌آید

در گفت‌وگوی هابیلیان با عضو سابق شورای روابط خارجی آلمان

سپهبد سلیمانی تروریسم سازمان‌یافته بین‌المللی را تضعیف کرد

فروردین 1397
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
31
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان