آمریکا با تقویت داعش به دنبال فشار بر ایران و روسیه و چین است

DSC 0231

یک مولوی اهل سنت گفت: آمریکا می‌خواهد داعش با طالبان مصالحه کند و به کشورهای همسایه افغانستان مانند ازبکستان، پاکستان و حتی چین صادر شود. این اقدام فشاری بر کشورهای روسیه، چین و ایران می‌آورد.

مولوی حبیب‌الله‌حسام رئیس مدرسه عالی امام و مدیرمسئول مجلۀ «به سوی مسجد» و همچنین رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان در پاسخ به اینکه نقش آمریکا در به وجودآمدن تروریسم چیست؟ گفت: کشورهای غربی و آمریکا برای توجیه رفتار خصمانه خود پروژه‌ای به نام اسلام‌هراسی را کلید زدند. آنها با به تصویر کشیدن برخی موضوعات داخلی جامعه اسلامی، افکار عمومی را مغشوش می‌کنند. از سوی دیگر کسانی را که می‌توانند آنها را در رسیدن به این هدف کمک کنند تجهیز کرده و سازماندهی می‌کنند تا در غرب آسیا به‌خصوص کشورهای سوریه، عراق و افغانستان به مقصود خود برسند. آنها با سوءاستفاده از انگیزه‌های اسلامی، بعضی افراد را منحرف می‌کنند که محصول این انحراف را می‌توان در گروهک‌های داعش و القاعده دید.

وی با بیان اینکه دشمنان ما به دنبال سوء استفاده هستند افزود: استکبار با نشان‌دادن تصاویری از جنایات گروهک تروریستی، به مردم جهان القا می‌کنند که اسلام دین وحشت، بربریت، جنگ و ترور است. درحالی که این رفتار نه از اسلام، نه پیامبر و نه از قرآن منشاء گرفته شده است بلکه طرحی بود که در ذهن خود آمریکایی‌ها و با توطئه متحدان‌شان اجرایی شد.

این مولوی اهل سنت در پاسخ به این سوال که آیا داعش که در سوریه شکست خورده در حال انتقال به افغانستان است؟ گفت: تصمیم آمریکا بر این است که این عناصر را در کشور دیگری به کار گیرد تا اهدافش را در جای دیگر دنبال کند. در همین راستا تجهیزاتی به افغانستان ارسال شد. همچنین پایگاهی را برای تعلیمات و آموزش در نظر گرفتند، اما جذب از جامعه افغانستان برایشان میسر نشد. این‌ها هیچ جایگاهی در افغانستان ندارند.

وی در ادامه افزود: دشمنان می‌خواهند جنگ در افغانستان ادامه پیدا کند. داعش با طالبان مصالحه کند و به کشورهای همسایه مانند ازبکستان، پاکستان و حتی چین صادر شود. این اقدام فشار بر کشورهای روسیه، چین و ایران می‌آورد. ولی این عمل با آگاهی مردم و مسئولین نتیجه نداده است. داعش در حال حاضر هیچ قدرتی ندارد. در چندین عملیات نیروهای داعشی در محاصره قرار گرفتند ولی با کمک آمریکایی‌ها نجات پیدا کردند.

حبیب‌الله‌حسام در تشریح وضعیت کنونی تروریست‌ها در افغانستان گفت: تروریست‌ها با پرچم دعوت به جهاد در مقابل اشغال‌گری آمریکا در افغانستان انگیزه ایجاد می‌کنند و وقتی جذب نیرو انجام شد، نیروها را با تعلیمات خاص خودشان منحرف کرده و آن نیرو را در مقابل مسلمانان قرار می‌دهند.

وی در خصوص وضعیت طالبان و داعش در افغانستان گفت: موضع طالبان با داعش متفاوت است. این دو گروهک با یکدیگر دشمنی شدیدی دارند و اساسا تدارک دیده شده‌اند که همدیگر را بکشند و مردم افغانستان هیچکدام از آنها را قبول ندارند. اما باید توجه داشت که تمام برنامه‌ریزی‌ها، تجهیز و آموزش گروهک‌های تروریستی توسط آمریکا و به واسطۀ حضور نظامیان آمریکایی صورت می‌گیرد.

این مولوی به نقش سعودی در امنیت افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: عربستان سعودی هم در ترویج و هم در تجهیز، نقش ‌پررنگ و تاثیر بنیادی دارد. آمریکا در جهت اهداف‌شان به عربستان ماموریت داده که از جریانات تکفیری حمایت کند. عربستان از این حمایت‌ها بارها و بارها به ضرر رسیده است. چراکه در کشورهای دنیا متهم به تولید تروریسم است و جایگاهش را خیلی پایین آورده است.


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9049867&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

  مطالب پربازدید بخش گفتگو

  «مکتب حاج قاسم» در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین پناهیان

  در مکتب حاج قاسم عقلانیت حرف اول را می‌زند

  یک افسر ارشد اقلیم کردستان عراق

  شهید سلیمانی در جنگ علیه داعش همراه ما بود

  دبیرکل حزب سوسیالیست دموکرات کردستان

  تا ۲۰ سال آینده کسی مثل حاج قاسم نمی‌آید

  دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان