ماه رمضان و شوی جدید ترامپ

9907886 949

شوی جدید ترامپ رییس جمهوری آمریکا در برگزاری مراسم افطاری و نطق‌های تکراری او برای مقابله با تروریسم و حمایت زبانی از مسلمان از جهات مختلف قابل تحلیل و ارزیابی است.

او در اظهارات خود در جمع تعدادی از مسلمانان، ضمن ادای احترام ظاهری به ماه مبارک رمضان، از این ماه به عنوان ماه امید، بردباری و صلح نام برد و از حملات علیه مسلمانان در نیوزلند ابراز تأسف کرد.

جدا از حرف‌های زیبا و پرطمطراق ترامپ که بطور معمول چیزی جز حاصل نگارش مشاوران و قرائت این سطور توسط ترامپ نیست، نمی‌توان به اظهارات وی به عنوان مسئله‌ای جدید یا نگرشی رو به رشد و انسانی نگاه کرد. سنت برگزاری افطاری در ماه رمضان را بیل کلینتون رییس جمهور دموکرات آمریکا پایه گذاشت و ترامپ چهارمین رییس جمهوری است که این سنت را ادامه می‌دهد. اما اگر به گذشته برگردیم، «زیبا گویی» در مراسم افطاری ماه رمضان رؤسای جمهور پدیده تازه‌ای نیست. اوباما نیز 4 سال قبل در مراسمی مشابه و در شب افطاری خود با مسلمان از ماه رمضان به عنوان فرصتی برای مسلمانان جهان برای کمک به رفع فقر و گرسنگی یاد کرده بود. او در حالی مراسم ضیافت افطار با مسلمانان را برگزار کرده بود که بعدها بنا به اعتراف هیلاری کلینتون و سازمان جاسوسی آمریکا داعش را برای شبکه گسترده‌ای از رفتارهای تروریستی در خاورمیانه ایجاد کرده بود، در حالی که سیاه پوستان آمریکا با افزایش رفتارهای نژادپرستانه پلیس این کشور، بیشتر از هر زمان دیگری کشته و شکنجه می‌شدند و خود اوباما نیز به گسترش نژادپرستی در این کشور اذعان کرده بود و همه اینها در حالی بود که او بدون احترام به اندیشه‌های مسلمانان، حتی در سفره افطار خود با آنها مشروب سرو کرده بود!

ترامپ نیز در حالی در مراسم افطاری خود از افطار به عنوان بازتاب معنوی روزه‌داری یاد کرد و با حضور تعدادی از خانواده دیپلمات‌های مسلمان پای میز افطاری نشست که خود طی دستوری ناعادلانه، مانع از ورود اتباع 7 کشور مسلمان به این کشور شد. او بارها از مسلمانان به عنوان تروریست یاد کرده و آنها را مستوجب شدیدترین مجازات‌ها دانسته است. درست در زمان انتخابات سال 2016 بود که او خواستار ممنوعیت ورود تمام مسلمانان به آمریکا شده بود.

ترامپ در حالی در مراسم افطاری‌اش از عزم دولتش برای مقابله با اهریمن‌های تروریسم سخن به میان آورد تا مردم بتوانند بدون ترس عبادت کنند، بدون خطر مناجات کنند و با ایمانی که از قلب آن‌ها جاری می‌شود زندگی کنند که همین چند وقت پیش با اعلام تصمیم جنجالی خود برای انتقال پایتخت رژیم کودک‌کش اسرائیل به بیت‌المقدس، اعتراض گسترده‌ای حتی در میان متحدان خود ایجاد کرد و حق مسلمی از مردم مظلوم فلسطین ضایع کرد.

تقسیم بندی او از مسلمانان و کشورهای اسلامی تابع نظری واحد و قانونی واحد نیست و متأثر از سود و زیان آن کشور برای رژیم اسرائیل،‌ همراهی کشورهای اسلامی با آمریکا، همراهی این کشورها با متحدان و نیز میزان انفعال آنها در مقابل سیاست‌های جهانی آمریکا است. اقدام به ترور و تروریسم اگر در نیوزلند که یکی از متحدان آمریکا است باشد، با محکومیت توسط ترامپ همراه می‌شود. اگر علیه متحدی که به گاو شیرده آمریکا معروف است (عربستان) باشد با تهدید به حمله به طرف متخاصم همراه است، اگر علیه عراق و سوریه باشد که هیچ قرابت استراتژیک مواضع با ‌آمریکا ندارند،‌ مورد تمجید قرار گرفته و با تولید، بازتولید و حمایت از تروریسم همراه خواهد بود و از آن به عنوان تروریسم یاد نخواهد شد و اگر علیه رژیم اسرائیل باشد از آن به عنوان تروریسم تمام عیار و همه جانبه یاد خواهد شد و با تسلیح بیشتر، حمایت مادی سرشارتر و وعده همراهی در صورت تقابل‌های بیشتر رژیم اسرائیل با دشمنانش همراه خواهد بود.

ترامپ در حالی از رمضان به عنوان ماه امید، بردباری و صلح یاد می‌کند که ادبیات گفتاری و توئیت‌های وی رنگ و بویی از امید، بردباری و صلح ندارد. در حالی که رشیده طلیب نماینده مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا از هولوکاست به نیکی یاد کرد،‌ ترامپ در توئیت خود اینگونه نوشت: «این نماینده دموکرات به خاطر بیان اظهارات وحشتناک درباره هولوکاست باید مورد سرزنش قرار گیرد. او آشکارا نفرت پراکنی می‌کند.» او حتی طاقت اظهارات یک نماینده مجلس را در کشوری که مدعی بالاترین دموکراسی دنیا است را نیز ندارد.

حاصل اقدامات او علیه مسلمانان،‌ به گواه بسیاری از ناظران بی‌طرف بین‌المللی به افزایش مرگ و میر مردم بی‌دفاع یمن، افزایش کشتار مسلمانان در میانمار، افزایش برخوردهای نژادپرستانه خون‌بار علیه مسلمانان در آمریکا، آرامش خیال بیشتر سران رژیم اسرائیل برای کاربرد خشونت بیشتر علیه مردم غزه و ده‌ها اقدام دیگر علیه مسلمانان بوده است.

ترامپ می‌تواند سال‌های دیگر باز هم در مراسم افطاری تعدادی از مسلمانان منفعل را دعوت کرده و به ماه رمضان مسلمانان القاب دیگری از آرامش و نشاط بدهد؛ القابی که با قلم‌فرسایی‌هایی مشاورانش در نسخه‌های جدید خواهد بود اما هر چه باشد تاریخ نمی‌تواند اقدامات او ضد مسلمان را نادیده بگیرد و در این خصوص قضاوت خواهد کرد. حال ترامپ هر گونه که می‌خواهد رفتار کند.

 

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9579736&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25