شغل: پاسدار

تاریخ تولد: 13فروردین1340

محل تولد: بیجارگروس

تاریخ شهادت: 2اسفند1362

محل شهادت: کردستان_سقز

شهید محمدجمال صالحی سومین فرزند خانواده بود و 13فروردین1340 در خانواده‌ای مذهبی در بیجارگروس دیده به جهان گشود. پدرش محمد و مادرش اقدس گوهری نام داشت. محمدجمال میان خانواده‌ خود با حداقل‎های زندگی کنار آمده بود. ایام کودکی را پشت سر نهاد و با رسیدن به هفت سالگی راهی مدرسه شد. او با موفقیت مقاطع ابتدایی و راهنمایی را به اتمام رساند و به دبیرستان راه یافت.

با محرومیت پدر از نعمت بینایی، تمامی بار مسئولیت خانواده به دوش مادر بود و مادر در کمال فداکاری علاوه بر کار منزل، خارج از منزل هم کار می‎‎کرد؛ همین امر موجب شد که محمدجمال خیلی زود با مشکلات دست و پنجه نرم کند و در کنار تحصیل و در ایام تعطیلی مدرسه از طریق کارگری کمک خانواده باشد. سال 1354 مادرش دار فانی را وداع گفت و یک سال از فقدان مادرش نگذشته بود که پدر نیز به رحمت ایزدی پیوست

پاییز سال 1357 با اوج‎گیری تظاهرات‌ها و فراگیر شدن قیام مردمی علیه رژیم ستم‎شاهی، محمدجمال هم در صف مبارزین شهر قرار گرفت و شاید او جوان‎ترین همه آن‌هایی بود که در مسجد محل حضور پیدا می‎کرد. با قرار گرفتن در مسیر انقلاب هم‌پای دیگر دوستانش در پخش و نصب اعلامیه‎ها و شعارنویسی بر در و دیوار شهر فعالیت می‎کرد.

با پیروزی انقلاب اسلامی او جزء مدافعین انقلاب نوپای اسلامی در زادگاهش بود و علاوه بر تحصیل علم در دبیرستان دکتر علی شریعتی با کمیته انقلاب اسلامی همکاری می‎کرد. در اواخر سال 1358 رسماً در سپاه بیجار شروع به فعالیت کرد و پس از پشت سر نهادن آموزش‎‏های نظامی عازم منطقه عملیاتی سومار شد و چند ماهی را در جبهه سومار از مرزهای میهن اسلامی پاسداری کرد.

پس از قریب به دو سال فعالیت در سپاه بیجار که در آن سال‎ها خط مقدم مبارزه با گروهک‎های ضد انقلاب بود، برای ادامه خدمت به شهر سقز اعزام شد و در سپاه سقز مدت کوتاهی در ترابری سپاه کار ‎کرد؛ ولی او کار در واحد عملیات را بر کارهای ستادی و پشتیبانی ترجیح می‎داد و با همین انگیزه به واحد عملیات رفت. در واحد علمیات بارها با شرکت در عملیات‎ها و درگیری با عوامل ضدانقلاب تا مرز شهادت پیش رفت و با دو بار نیز مجروح شد.

سرانجام محمدجمال صالحی 2اسفند1362 در ارتفاعات روستای کسنزان سقز پس از درگیری شدیدی با عناصر گروهک تروریستی کومله و دمکرات، هنگام اذان ظهر به شهادت رسید. پیکر پاکش در گلزار شهدای بیجار در جوار یاران شهیدش آرام گرفت.

 

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید