شهید شهمراد ابدالی

تاریخ تولد: 11تیر1330

محل تولد: روستای چراغ از توابع شهرستان دلفان

تاریخ شهادت: 21آذر1365

محل شهات: شهرستان بوکان

شغل: کشاورز، راننده

شهید شهمراد ابدالی چراغ، 11تیر۱۳۳۰، در روستای چراغ از توابع شهرستان دلفان به دنیا آمد. پدرش پاپی‌احمد و مادرش کشور نام داشت. او کشاورز بود و در حد خواندن و نوشتن سواد آموخت. در سال ۱۳۵۷ ازدواج کرد و صاحب پنج پسر شد. بعد از انقلاب به عنوان بسیجی در جبهه‌ها حضور یافت و در 21آذر۱۳۶۵، با سمت راننده تانکر نفتکش در بوکان، بر اثر سوختگی توسط اعضای گروهک تروریستی منافقین به شهادت رسید. مزار او در زادگاهش واقع است.

خاطراتی از شهید ابدالی:

ضبط وصیت‌نامه

روزهای آخر مرخصی بابا بود. یک شب، وقتی همه خواب بودند، ضبط صوت کوچکی که داشتیم را برداشت و به اتاق رفت. دنبال بابا رفتم. بابا گفت: «تو هم مثل داداشات که خوابیدند، برو و بخواب.» گفتم که خوابم نمی‌برد و می‌خواهم پیش شما بنشینم. گفت: «پس بیا تو و آرام بنشین. هر چه شنیدی، برای کسی تعریف نکن.» در اتاق را بست و قرآن را از بالای طاقچه برداشت، نشست چند صفحه قرآن خواند و بعد ضبط صوت را روشن کرد. بابا داشت وصیت خود را ضبط می‌کرد.

آخر حرف‌های بابا بود که مامانم در اتاق را زد. بابا با عجله ضبط صوت را خاموش کرد و در اتاق را برای مامان باز کرد. مامانم پرسید: «این وقت شب چرا بیدارید؟» وقتی بابا را قسم داد، او نوار کاست را بیرون آورد و به دست مامان داد، گفت: «این را پیش خودت نگه‌دار تا روزی که من برگردم.» ولی دیگر برنگشت.

مراعات مردم

شهمراد راننده بود. وقت‌هایی می‌شد که ماشین را روشن می‌کرد و به خیابان می‌رفت تا اگر کسی به کمک احتیاج دارد، او را سوار کند و به مقصد برساند. بعضی کرایه می‌دادند و بعضی خیر. او هیچ حرفی نمی زد، می گفت:«هر که کرایه داد، خب داده است و هر که کرایه ندارد، هیچ عیبی ندارد.»  

 


  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
اسفند 1359
جمعه شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان