قاسم آذر ارجمند

Photo 2021 05 02 10 51 11

تاريخ تولد : 9 شهریور 1335

محل تولد : لنگرود - انزلی محله

تاريخ شهادت : 12 اردیبهشت 1362

محل شهادت : لنگرود ـ توسط منافقین

وضعيت تاهل : متاهل

تعداد فرزند : 1

آخرين مسئوليت : معلم

زندگينامه :

معلم شهید قاسم آذر ارجمند در نهم شهریور و سال هزار سیصد و سی و پنج، در آنسر محله، شهرستان لنگرود در خانواده ای مومن و متدین چشم به دنیا گشود، و دومین فرزند خانواده بود که کانون کوچک و با صفای غلامحسین آذر ارجمند را گرما بخشید، و بعدها قاسم در کنار 3 برادر بزرگوار و چهار خواهر مکرمه اش با صلح و صفا و عشق و محبت نسبت به یکدیگر و در کنار پدر و مادر بزرگوارشان روزگار سپری کردند.

وی تحصیلات ابتدایی تا مقطع دبیرستان و اخذ دیپلم در لنگرود با موفقیت سپری کرد، و همزمان با تحصیل در فصل تابستان برای کمک در امرار معاش خانواده در تره بار فروشی پدر کار می کرد ، و گاه به همراه برادر بزرگوارش شهید بزرگوار حاج محمود آذر ارجمند به عنوان کارگر بکار بنایی می پرداخت.

معلم بزرگوار قاسم آذر ارجمند فردی مومن و معتقد به اسلام و پایبند به اصول مذهبی و ارادت خاصی نسبت به ائمه اطهار(ع) داشت و نسبت به اطرافیان بسیار خوش اخلاق ، صادق ، مهربان و متقی و خدمتگزار همه بود.

در اوج گیری علنی فعالیتهای انقلابیون مسلمان او نیز همگام و همراه با امت اسلامی در برپایی تظاهرات و راهپیمایی های شهرستان لنگرود بسیار موثر بود و چندین بار نیز توسط مامورین حکومت پهلوی مورد ضرب و شتم و تهدید بازداشت قرار گرفت.

وی در سال 1357 با در خواست خانواده مدتی برای در امان ماندن از ضرب و شتم و تهدید های ساواک به تهران عزیمت نمود و در اواخر همان سال به لنگرود مراجعت کرد، و به مبارزه علیه حکومت ستم شاهی ادامه داد.

با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل انجمن اسلامی لنگرود مسئولیت آن را بعهده گرفت و در این پست از هیچ کوششی برای رفع مشکلات و نیازمندیهای مردم منطقه دریغ نورزید و سعی می نمود همه اطرافیان را با میزان قسط و عدل رسیدگی کمک و یاری نماید.

در سال 1359به سنت رسول مکرم اسلام (ص) گردن نهاد و زندگی مشترکش را در کمال صفا و سادگی در خانه پدری آغاز نمود . و برای تعلیم و تربیت کودکان این مرز و بوم وارد آموزش و پرورش لنگرود شد، و بدین ترتیب به سنگر مبارزه با جهل و بیسوادی رفت. وی که به نظام مقدس جمهوری اسلامی عشق می ورزید برای حفظ و تثبیت ارزشهای این نظام الهی تلاش و کوششهای زیادی را متحمل شد و از ایثار جان فرو گذار نبود و نیز در خنثی سازی توطئه ها و تحرکات منافقین و گروهکهای چپ، تلاش و فعالیت زیادی نمود. و با شهادت برادر بزرگوارش حاج محمود آذر ارجمند در آتش عشق به شهادت و وصال در راه رضای خداوند تبارک و تعالی می سوخت.

سرانجام در 12 اردیبهشت 62 در حالیکه با تهیه قرص نانی عازم خانه اش بود در بین راه خانه دقایقی ایستاد، و دو منافق موتور سوار که در کمین وی نشسته بودند از فرصت استفاده کردند به او حمله ور شدند و با اصابت تیر به ناحیه گلو و قلب مالامال از ایمان، عشق او را سوراخ کردند و قامت سرافراز و غیرتمند آن شهید در خون خود غلطید و سندی بر کینه توزی و سرسپردگی ایادی امریکای جهانخوار و منافقین کور دل شد.


 • منصور(ازآنسرمحله)

  گزارش

  محل تولدرا اشتباه نوشتید
  این شهیدبزرگواردرآنسرمحله شهرستان لنگرودبه دنیاآمدند.

  حدود 3 سال قبل
  دوست دارم 0 پاسخ
 • علی

  گزارش

  سلام

  نحوه شهادت رو اشتباه نوشتین

  شهید بزرگوار که علاقه زیادی به والیبال داشتن در حال بازی بودن که ایشون رو به شهادت رسوندن
  قاتل هم یک نفر بود

  حدود 4 سال قبل
  دوست دارم 0 پاسخ

نظر خود را اضافه کنید

0
https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=10848828&tmpl=component
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
مهر 1359
شنبه 1 شنبه 2 شنبه 3 شنبه 4 شنبه 5 شنبه جمعه
9
تاریخ : 1359/07/09
14
تاریخ : 1359/07/14
16
تاریخ : 1359/07/16
21
تاریخ : 1359/07/21
23
تاریخ : 1359/07/23
25
تاریخ : 1359/07/25
دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان