فعالیت‌های تروریستی موساد برای حذف دانشمندان هسته‌ای جهان اسلام

Bigstock Terrorism Word Cloud On Black 67536343

سرویس جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی طی دهه‌های گذشته فعالیت‌های متمرکزی برای شناسایی و حذف دانشمندان عربی و اسلامی به‌ویژه در زمینه هسته‌ای دنبال می‌کند. این اتفاقات در شرایطی رخ می‌دهد که اسرائیل تلاش دارد مانع از پیشرفت کشورهای اسلامی به‌ویژه در زمینه تکنولوژی مسالمت‌آمیز هسته‌ای شود. رژیم صهیونیستی سیاست ترور دانشمندان هسته‌ای را در کشورهای مختلف حتی جمهوری اسلامی ایران دنبال کرده است.

 

لبنان؛ رمال حسن رمال

رمال حسن رمال یکی از دانشمندان هسته‌ای جهان عرب از کشور لبنان است، وی در زمینه فیزیک مواد فعالیت کرده و بر اساس نوشته مجله فرانسوی لوپوئن یکی از مفاخر مراکز علمی پاریس از میان صد شخصیت برتر این کشور در قرن بیست‌ویکم بوده است، مرگ این دانشمند هسته‌ای لبنانی نیز مانند بسیاری از هم قطارانش در شرایطی مبهم صورت گرفت، او به همراه یکی دیگر از دانشمندان فیزیک به نام دکتر حسن کامل صباح کشته شد.

رمال در 30 سپتامبر سال 1951 در بلدة الدویر به دنیا آمد، علوم ابتدایی را در دانشکده العاملیه فرا گرفت، وی در سال 1973 مدرک خود را در رشته ریاضیات محض دریافت کرد و بعد از آن نیز در رشته‌های ریاضی کاربردی و فیزیک مطالعات خود را ادامه داد. او نهایتا دکترای رشته فیزیک را در سال 1981 دریافت کرد و به عنوان استاد و پژوهشگر در دانشگاه‌های پنسیلوانیا و هابکینز و شریروک در ایالات متحده و کانادا مشغول به کار شد.

دکتر رمال به عنوان کم سن و سال‌ترین دانشمند نسل خود در سطح جهان شناخته شد. این موضوع را مجله علوم و مطالعات آمریکا در سال 1984 اعلام کرد. وی همچنین مدال برنز مرکز ملی مطالعات فرانسه را در سال 1984 دریافت کرد و در سال 1988 مدال نقره همین مرکز را به خود اختصاص داد. در سال 1989 مجله لوپوئن فرانسه او را به عنوان یکی از صد شخصیت برتر فرانسوی که برای تغییر چهره فرانسه در آستانه سال 2000 آماده هستند، معرفی کرد. وی بیش از 120 مقاله علمی داشت.

 

عربستان؛ عادل الشویخ

عادل الشویخ دانشمند عربستانی فیزیک هسته‌ای و کارشناس مطالعات مربوط به نور بود. او در دانشگاه بغداد و دانشگاه استون در بیرمنگام تحصیل کرده و بعد از پایان تحصیلات خود به عنوان استاد دانشگاه به عربستان سعودی و امارات بازگشت تا حاصل مطالعات علمی خود را در اختیار کشورش قرار دهد. وی اما در شرایط مبهمی در سال 1993 در ترکیه جان خود را از دست داد.

الشویخ  به همراه تعداد دیگری از دانشمندان عرب، آکادمی عرب مطالعات معاصر را برای پیگیری آخرین دستاوردهای علمی در زمینه‌های مختلف تشکیل داد و سعی کرد تا دستاوردهای علمی غرب را به کشورهای عربی منتقل کند. مقر این سازمان در شهر منچستر انگلیس بود و عبدالله الشویخ ریاست آن را بر عهده داشت.

وی نیز در یک سانحه تصادف که بسیاری آن را ساختگی می‌دانستند، در یکی از مناطق کردنشین ترکیه جان خود را از دست داد.

 

عراق

مداخلات آمریکا و رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از توسعه فعالیت‌های هسته‌ای عراق قدمتی طولانی دارد. فرانسه در سال 1967 برای فروش و انتقال دو راکتور اتمی به بغداد با عراق قراردادی به امضا رساند. اما اسرائیلی‌ها زمانی که از این موضوع اطلاع یافتند، توسط عناصر خود در فرانسه، در بندر «تولون» اقدام به خرابکاری در این راکتورها کردند و به این ترتیب، موضوع عملا منتفی ‌شد.

عراق یکی از کشورهایی است که عملیات از بین بردن دانشمندان هسته‌ای و سایر دانشمندان آن از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی با شدت بیشتری دنبال می شود. این کشور که به‌ویژه در سایه توجهات رژیم سابق بعث توان خود را در زمینه فناوری‌های هسته‌ای بالا برده بود، با اشغال از سوی آمریکا به میدان خوبی برای تامین منافع رژیم صهیونیستی تبدیل شده بود. آمریکا و غرب نیز در این میان سعی کردند تا جاییکه می‌توانند استادان دانشگاه و دانشمندان هسته‌ای این کشورها را جذب خود کنند و هنگامی که در این کار ناموفق بودند، به ترور آنها اقدام می‌کردند. در حقیقت دانشمندان عراقی مجبور بودند بین کار در اسرائیل و آمریکا یا مرگ یکی را انتخاب کنند.

روزنامه عراقی البینه الجدیده در گزارشی اعلام کرد که بر اساس گزارشی که وزارت خارجه آمریکا آماده کرده و آن را در دوران ریاست‌جمهوری جورج بوش رئیس جمهور سابق این کشور به وی داده است، در زمان انتشار این گزارش بیش از 350 دانشمند هسته‌ای عراق و بیش از 200 استاد دانشگاه در تمامی حوزه‌ها از سوی موساد هدف ترور قرا گرفته و جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس این گزارش، موساد و گروه‌های کماندویی رژیم صهیونیستی با موافقت دولت آمریکا این عملیات را در بیش از یک سال در عراق انجام داده‌اند. این گزارش تاکید کرده بود که بیش از هزار دانشمند عراقی در لیست سیاه ترور رژیم صهیونیستی قرار داشته‌اند و برخی از انفجارها و ناامنی های عراق ناشی از کشتار همین دانشمندان و با هدف از بین‌بردن آنها صورت گرفته است.

هفته نامه المشاهد‌السیاسی نیز با اشاره به طرح‌های ترور دانشمندان عراقی نوشت که این طرح‌ها از سه طرف اجرا می‌شد. اولین گروه سازمان جاسوسی موساد بود. گروه دوم سازمان جاسوسی مرکزی آمریکا بود و از سوی دیگر برخی گروه‌های عراقی وابسته به خارج نیز در راستای منافع غرب این ترورها را انجام می‌دادند.

این گزارش با اشاره به تیم ترور صهیونیستی در عراق نوشت که گروهی متشکل از 150 نیروی کوماندویی اسرائیل با هدف ترور دانشمندان هسته‌ای عراق وارد این کشور شدند. یک ژنرال فرانسوی در این زمینه می‌گوید که برنامه‌های ترور به صورت مشترک از سوی اسرائیل و آمریکا طراحی می‌شد. او می‌گوید که اطلاعات دقیقی در اینباره دارد و آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها به دنبال از بین‌بردن تمام دانشمندانی بودند که در زمینه تکنولوژی موشکی عراق و فعالیت‌های هسته‌ای این کشور اطلاعات و علم داشتند. بیش از 3500 عراقی در این لیست قرار داشتند.

این گزارش تاکید کرد که این توطئه سعی داشت با تخریب زیرساخت‌های علمی عراق، حرکت علمی آن را به عقب بیندازد. در همین راستا آنها 70 درصد از آزمایشگاه‌ها و تجهیزات دانشگاه‌ها و مراکز علمی پژوهشی را تخریب کردند. در میان دانشگاه ها نیز اساتید ترور شده بیشتر مربوط به دانشگاه‌های بغداد، بصره، المستنصریه، موصل، الأنبار و تکریت بودند.

نیروهای موساد همزمان با ورود اشغالگران به عراق وارد این کشور شده و با همکاری سازمان جاسوسی این کشور و برخی سیاستمداران عراقی نقاط حساس و امنیتی این کشور را در اختیار گرفتند. آنها تجهیزاتی که می‌توانستند را از این کشور خارج کرده و به سرزمین‌های اشغالی بردند. پرونده‌های امنیتی و صنایع نظامی این کشور را نیز به صورت کامل در اختیار خود گرفتند. بقیه تجهیزات و ابزارآلات نظامی و تاسیسات هسته‌ای که امکان انتقال آنها نبود نیز در داخل خاک عراق تخریب و منهدم شد. شرکت‌های ابن‌سینا، المثنی، الرشید، الیرموک و القعقاع و تاسیسات حطین واقع در جنوب غربی بغداد تنها بخشی از این زیرساخت‌ها بود.

تعداد زیادی از دانشمندان هسته‌ای و موشکی عراق در سایه همین فعالیت‌ها در طول اشغال عراق جان خود را از دست دادند. در این میان می‌توان از افراد شاخصی چون دکتر مجید حسین علی نام برد. وی در دانشکدۀ علوم پایه دانشگاه بغداد کار می‌کرد و متخصص در زمینۀ مطالعات فیزیک هسته‌ای بود. وی در سال 2004 یعنی یک سال بعد از اشغال عراق به جرم داشتن اطلاعات بالا از علوم هسته‌ای کشته شد.

دکتر علی حسین کامل از دانشگاه بغداد از دیگر افرادی بود که از دانشگاه بغداد و بخش فیزیک این دانشگاه کشته شد.

دکتر محمدتقی‌حسین ‌الطالقانی دکترای فیزیک هسته‌ای از دیگر قربانیان ترورهای خاموش موساد و سیا در عراق بود، البته دانشگاه‌های دیگر نیز از این موضوع بی‌بهره نماندند.

دکتر طالب‌ابراهیم الظاهر از دانشکده علوم دانشگاه دیاله که در زمینۀ فیزیک هسته‌ای تخصص داشت، در سال 2005 در شهر بعقوبه ترور شد.

دکتر ماجد الجنابی از دیگر دانشمندان هسته‌ای عراق بود که برای اولین بار در این کشور با انفجار از طریق دستگاه کنترل از راه دور کشته شد. پیش از وی دانشمندان و متفکران عراقی با شلیک مستقیم گلوله هدف قرار می‌گرفتند.

دکتر حسین یاسین یکی دیگر از دانشمندان هسته‌ای عراق بود که از سوی اشغالگران و مزدوران موساد در عراق هدف حمله تروریستی قرار گرفته و جان خود را از دست داد.

 

سوریه

سوریه یکی دیگر از کشورهایی است که از سوی استعمار غرب هدف حمله و کشتار دانشمندانش قرار گرفته است. این حملات گرچه پیشتر به صورت مقطعی دنبال شده، اما با آغاز بحران و ناامنی در این کشور روند رو به رشدی به خود گرفته و فعالیت‌های منظم و فشرده‌ای برای از بین بردن مغزهای متفکر سوریه انجام شد. البته قبل از بحران سوریه نیز تلاش‌هایی در این راه صورت گرفته بود. رژیم صهیونیستی بدون اثبات تسلیحاتی بودن فعالیت هسته‌ای سوریه،‌ در سال 2007 به تاسیسات واقع در صحرای «دیرالزور» سوریه حمله هوایی کرد و مراکز تازه تاسیس این کشور را کاملا تخریب کرد. صهیونیست‌ها به همین اندازه نیز بسنده نکردند و سال 2008 سرتیپ محمد سلیمان، یکی از بارزترین چهره‌های نظامی و امنیتی سوریه را که مسئول ادارۀ پروژۀ اتمی سوریه در دیرالزور بود،‌ ترور کردند.

روزنامه السفیر لبنان در سال 2013 در مقاله‌ای با اشاره به هدف قرارگرفتن دانشمندان سوری تاکید می‌کند که بسیاری از این افراد شخصیت‌های مطرح علمی به‌ویژه در رشته‌های مرتبط با انرژی هسته‌ای بوده‌اند. از میان این افراد میتوان به اوس عبدالکریم خلیل و نائل الدخیل از بخش مهندسی شیمی و مهندس نبیل ابراهیم زغیب اشاره کرد که مغز متفکر برنامه موشکی سوریه بوده است.

آمریکا و رژیم صهیونیستی با تکرار سناریوی عراق در سوریه می‌خواهند حتی در صورت پیروزی بشار اسد بر مداخله‌های غربی در این کشور، گام‌های توسعه‌ای آن را سالها به تأخیر بیندازند. از سوی دیگر آنها با این جنایات انگشت اتهام را به سوی دولت سوریه نشانه می‌روند و این جنایت‌ها را طوری انجام می‌دهند تا شاید بتوانند دولت را مسئول این ترورها معرفی کنند. به عنوان مثال اوس عبدالکریم در نزدیکی یک ایستگاه ایست و بازرسی ترور شد. نبیل زغیب نیز در یکی از امن‌ترین مناطق دمشق ترور شد که ارتش آزاد هیچ عملیاتی را در آن انجام نداده بود. اوس عبدالکریم خلیل متخصص علوم هسته‌ای و قائم مقام دانشگاه بعث در حمص بود. او در حالی ترور شد که می‌خواست همسرش را به محل کارش برساند. آنها سعی کردند از این حمله جان سالم به در برند. اما اصابت یک گلوله به گردن وی باعث مرگش شد.

 

ترور دانشمندان هسته‌ای ایران

در 22 دی ماه سال 88 اولین دانشمند هسته‌ای ایران به نام دکتر مسعود علی‌محمدی در جلوی درب منزلش ترور شد و به شهادت می‌رسد. در بررسی‌های اولیه مشخص شد انفجار بمبی که در یک موتورسیکلت در جلوی درب منزل شهید علی‌محمدی پارک شده‌ بود، باعث شهادت دکتر علی‌محمدی شده است.

حدود یک سال پس از این واقعه، در تاریخ 8 آذر 89 دو تن دیگر از دانشمندان هسته‌ای کشورمان هدف تیم‌های ترور سرویس‌های اطلاعاتی دشمن قرار گرفتند که یکی از این عملیات‌ها منجر به شهادت دکتر مجید شهریاری، استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی شد و عملیات دیگر با هوشیاری دکتر فریدون عباسی ناکام ماند.

چند روز پس از ترور شهید شهریاری، وزارت اطلاعات از دستگیری عامل ترور شهید علی‌محمدی خبر داد. در واقع وزارت اطلاعات موفق شده بود، مجید جمالی‌فشی عامل ترور شهید علیمحمدی را دستگیر کند. اعترافات جمالی‌فشی مشخص کرد که سازمان اطلاعاتی اسرائیل طراح و اجرا کنندۀ ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان است، ولی هنوز مشخص نبود که چه کسی اطلاعات دانشمندان هسته‌ای کشورمان را در اختیار دشمن قرار داده است.

اوایل مرداد ماه سال90 شهید داریوش رضایی‌نژاد سومین دانشمند هسته‌ای کشورمان نیز در جلوی چشم خانواده‌اش به شهادت می‌رسد. در دی ماه همان سال نیز شهید مصطفی احمدی‌روشن چهارمین دانشمند هسته‌ای کشورمان نیز هدف ترور قرار گرفته و به شهادت می‌رسد.

نکته قابل توجه در تمامی این ترورها آن است که تمام دانشمندان هسته‌ای کشورمان به شیوه‌ای مشابه و با چسباندن بمب‌های مغناطیسی به درب خودروهای‌شان به شهادت می‌رسند، به جز شهید رضایی‌نژاد که با شلیک چند گلوله ترور ‌شدند.


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9495562&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  مهر 1359
  شنبه1 شنبه2 شنبه3 شنبه4 شنبه5 شنبهجمعه