شهید محمدباقر رحمانی

Mbagher

شغل: فرمانده سپاه بیجار

تاریخ تولد: 21تیر1331

محل تولد: بیجارگروس

تاریخ شهادت: 29مرداد1358

محل شهادت: حوالی روستای گورباباعلی

شهید محمدباقر رحمانی 21تیر1331 در خانواده‌ای روحانی و مذهبی در شهر بیجارگروس متولد شد. پدرش آیت‎الله شیخ حسینعلی رحمانی، از علمای برجسته و از مبارزین دیار بیجار و مادرش عالیه‌خانم فقیهی نام داشت. با سپری شدن ایام طفولیت در زادگاهش، راهی مدرسه شد و تحصیلات خود را تا دوره اول دبیرستان با موفقیت پشت سر گذاشت. از هوش و استعداد سرشاری برخوردار بود و این هوش و ذکاوت در همان دوران کودکی وی را از سایر هم سن و سالانش متمایز می‎ساخت.

پس از اتمام دوره اول متوسطه برای ادامه تحصیل راهی تبریز و از آنجا به زنجان و در نهایت در رشته ریاضی در دبیرستان دارالفنون تهران در سال 1351 دیپلم خود را گرفت و همان سال برای گذارندن دوره تکمیلی به مدرسه عالی ریاضیات کرج راه یافت. پس از مدتی تغییر رشته داد و تحصیل را در رشته مدیریت اقتصادی دنبال کرد و در سال 1352 در همان رشته با مدرک لیسانس فارغ‎التحصیل شد.

در دوران تحصیل در دانشگاه در رشته ورزش کشتی هم فعالیت داشت و در سال 1352 طی یک دوره مسابقات کشتی دانشجویان سراسر کشور، مقام دوم را کسب کرد. با فراغت از تحصیل دو سال دوره سربازی را در نیروی دریایی به عنوان افسر وظیفه به پایان رساند و در شهر کرج ازدواج کرد و در همانجا مشغول به کار شد. با اوج گیری قیام مردمی علیه رژیم ستم‎شاهی، دست از کار کشید و همگام با مردم و دوشادوش دوستان انقلابی‎‌اش به فعالیت علیه حکومت شاهنشاهی پرداخت.

در جریان شهادت دوستی قدیمی و همکلاسی دوران مدرسه دارالفنون استاد شهید "کامران نجات اللهی" که او هم زادگاهش شهر بیجار بود، شجاعانه در مقابل مزدوران رژیم طاغوتی ایستادگی کرد و بر خلاف میل و خواست حکومت، پیکر پاک آن استاد شهید را با شکوه تشییع کرد.

در دوران مبارزه در پخش و توزیع اعلامیه‎ها و نوارهای سخنرانی امام(ره) نقش فعال داشت و با خیلی از بزرگان و علمای برجسته از جمله مرحوم آیت‎الله طالقانی در ارتباط بود. با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به عنوان یک عضو فعال و تأثیرگذار در منطقه ایفای نقش می‎کرد و گاهی با سفر به دیگر مناطق کشور در انسجام بخشی نیروهای انقلابی می‎کوشید.

در همان ماه‎های آغازین پیروزی، توفیق دیدار با امام خمینی را پیدا کرد و بعد از آن دیدار، دگرگونی خاصی در وجود او پدیدار شد؛ به‌گونه‎ای که از هر چیزی که دلبستگی را به دنبال داشت گریزان بود و با تمام وجود به اسلام و انقلاب عشق می‎ورزید. با صدور فرمان بنیانگذار انقلاب اسلامی مبنی بر تأسیس سپاه پاسداران، مأموریت تأسیس سپاه بیجار به وی محول گردید و با شروع به کار سپاه در شهر بیجار به عنوان اولین فرمانده در سپاه بیجار مشغول به کار شد.

سرانجام 29مرداد1358 مصادف با بیست و ششم ماه رمضان سال 1399 هجری قمری، با زبان روزه در مصاف با گروهک‎های ضد انقلاب کومله و دمکرات در مسیر بین تکاب و سقز، در حوالی روستای گورباباعلی بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.

بیشتر بخوانید:

محاکمه سرکردگان گروهک‌های تروریستی، حق قانونی خانواده‌های شهدای ترور است

گوشمالی سختی به تروریست‌ها خواهیم داد


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9198491&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

  مطالب پربازدید سایت

  دکتر کبری صالحی‌جاوید، بنیاد هابیلیان

  شیخ فضل‌الله نوری به روایت منافقین

  وزیر اطلاعات می‌گوید

  جمشید شارمهد چگونه دستگیر شد؟

  دکتر سیدمحسن مو‌سوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

  مروری بر استراتژی‌های منافقین بعد از عملیات مرصاد

  دکتر سیدمحسن موسوی‌زاده، بنیاد هابیلیان

  بن‌بست نگاه مهندسی به جامعه در مرصاد

  مهدی عسکری، بنیاد هابیلیان

  دم خروس اینترنشنال و قمار با تابوت خالی

  دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان