شهید ماموستا برهان‌عالی

Borhanali

شهید ماموستا برهان‌عالی فرزند ملا محمدامین مشهور به ماموستای کانی‌سانان در بهار سال 1332 در روستای کانی‌سانان از توابع بخش مرکزی مریوان به دنیا آمد.

ایشان مقدمات علوم دینی را به تدریج در مکتب پدرش آموخت و چندی بعد ضمن فراگیری اصول و مسائل مختلف علوم دینی به آموزش و تدریس پرداخت و در سال 1351 پس از اتمام تمامی سطوح دروس حوزوی با حضور علمای برجسته منطقه به صورت رسمی اجازه‌نامه افتاء در مذهب امام شافعی را دریافت کرد.

جنگ تحمیلی و بمباران پیاپی هواپیماهای رژیم بعث عراق موجب شد تا ماموستا برهان‌عالی روستای زادگاه خود را ترک کند و به روستای دیگر مهاجرت کند و پس از آوارگی از روستایی به روستایی دیگر، سرانجام در مریوان ساکن شد.

ماموستا ‌برهان‌عالی در مریوان علاوه بر تعلیم عمومی مسائل دینی به همکاری با آموزش و پرورش نیز پرداخت و درس‌های بینش اسلامی، فلسفه و منطق را در مدارس و دبیرستان‌های مریوان به جوانان تعلیم داد و در سال 1376 درامتحانات دانشگاه الهیات دانشگاه تهران شرکت کرد و مدرک سطح دو را دریافت کرد در سال 1380 بار دیگر در امتحانات تعین سطح موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد شد و از پایان نامه خود با عنوان ترجمه و تحقیق کتاب «لب الاصوال» به خوبی دفاع کرد.

ماموستا برهان‌عالی از سال 1375 تا زمان شهادت در سنندج ساکن شد و در کنار تدریس در آموزش و پرورش، امام جماعت مسجد حاج شیخ محمد در محله آغه زمان بود.

در سال 1377 به درخواست هیئت امنایی مسجد نور شهرک بهاران امامت جمعه مسجد نور را پذیرفت و پس از آنکه مسجد جامع قبا در بهاران احداث شد به اقامه نماز جمعه در این مسجد باشکوه پرداخت و در خطبه‌های نماز جمعه به ترویج تعالیم دینی و وحدت اسلامی پرداخت تا جایی که عوامل استکبار این رونق را برنتافتند و به امید آن که در وحدت اسلامی و دستاوردهای با شکوه نظام اسلامی خدشه وارد کنند به ترور ماموستا برهان‌عالی روی آوردند و او را به شهادت رساندند.

شهید ماموستا برهان‌عالی در مصاحبه‌ای قبل از شهادتش به سایت کردستان امروز گفته بود: «مثل رهبر معظم انقلاب کسی را ندیدم که اینقدر جامع و پرمحتوا سخن بگوید.»


  • هیچ نظری یافت نشد

  نظر خود را اضافه کنید

  0
  https://www.habilian.ir/fa/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=9201062&tmpl=component
  نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

  مطالب پربازدید سایت

  دانلود فیلم های تروریستی ایران و جهان